Ostatní jógy 04. 03. 2019 PDF Tisk

Jóga s koňmi

Pokud si myslíte, že cvičení jógy musí být vždy pouze o jógové podložce, není to tak úplně pravda. Jóga sice mění svět, ale i svět má velký vliv na to, jakými směry se jóga může ubírat a ubírá.

 

Jóga s koňmi

Ať už přidáváte jógu do svého pravidelného rutinního cvičení, tance, nebo ji cvičíte samotnou, stále má na vás ony správné, pozitivní, účinky. Spojení jógy s nejrůznějšími činnostmi přináší dostatečnou dávku agility, vytrvalosti a zábavy do vaší každodenní praxe. Jóga s koňmi je jednou z nich. Nevěříte? Čtěte dál. Protože jóga na koňském hřbetu stojí jednoznačně za to!

Jóga s koňmi a otevřená mysl

Koně jsou mocná zvířata, která odpradávna přinášejí uklidnění, a tak trochu jinou perspektivu dívání se na svět kolem sebe. Ne nadarmo se říká, že svět je nejkrásnější právě z koňského hřbetu.

Celý nápad vznikl v americké Virginii, kde jedna žena a jeden muž, Angela Nunez a Johnathan Bailey, spojili své síly a zároveň chtěli vyzkoušet nějaký druh jógy, který předtím ještě nikdo nezkusil. Jógu, která bude jako jóga fungovat, bude v souladu s humánními postupy, a bude tak splňovat standardy pro praxi ahismy. Ahisma v józe rovná se neškodit.

Nunez a Bailey provozují již řadu let své wellness programy. Koňské stáje, studio jógy s výhledem na zvlněné kopce Virginie a venkovní arénu pro výcvik koní a programy jógy.

Angela navrhla přístup k józe, které říká Equine Facilitated Learning (EFL) a která se zaměřuje na porozumění a řízení energie, jež má přinést prospěch vašim zkušenostem s koňmi, a hlavně se svým životem. Celý program začíná tím, že se s těmito krásnými zvířaty seznámíte. Získáte povědomí o tom, co znamenají zvuky, které koně vydávají, co přesně znamenají vibrace, které vysílají, a energie, kterou vám mohou předat. To vše bez stresu a hektiky, ale v plné síle klidu, který se od nich můžete naučit. Cílem je meditace přinášející vědomí našim uším, abychom se naučili naslouchat všem zvukům kolem sebe.

Po nalezení koncentrace, která je pro koně i jógu velmi důležitá, následuje cvičení, které se soustředí na vytvoření vlastní energie. Jóga nemá vyčerpávat, ale dobíjet. Není to nic složitého. Zavřete oči, soustředíte se sami na sebe, dokud neucítíte svou vlastní energii. Sama Angela k tomu dodává: „Tím, že se soustředíme na vytvoření své vlastní energie, vytváříme centrum pro existenci vlastního já. Tak změníme svět. Tím, že nejprve začneme měnit sami sebe.“

Následně ukázala, jak můžeme energetickou práci využívat v interakci s koňmi. Stála uprostřed placu, asi osm stop od svého koně Snowyho, nasměrovala k němu svou pozornost a energii směrem k zadní části jeho těla (je dokázáno, že koně dělají totéž ve stádech). Láskyplně, ale s jistotou poslala žádost, bez slov a za velmi malého pohybu těla, a za pár vteřin se Snowy pohnul. Každý jogín ví, co znamená energie, jak se může pohybovat, stagnovat nebo ovlivnit ostatní. Ale sledovat, jak na ni její kůň tak jasně reagoval, bez jakékoliv verbální komunikace, bylo úžasné. Je to způsob neverbální komunikace, která funguje. Stačí ji pouze vnímat. Vše je o posilování a následném osvícení.

Tato energie je pro koně a práci s nimi velice důležitá. Aby kůň zůstal klidný, je potřeba, aby i energie člověka s ním pracujícího byla klidná a jistá ve svých základech. Důvěra je nesmírně důležitou součástí pro každého, kdo touží po vedení. Nejde o příkazy a o to mít navrch, ale v okamžiku, kdy se vaše jógová praxe odehrává na koňském hřbetu, zkrátka nemáte na výběr. Pokud si ve svém koni nevytvoříte dostatečnou dávku důvěry, bude veškerá práce zmařena.

Lekce na koňském hřbetu je pomalá. Začíná propojením dechu a pohybů ramen s plným vědomím koňské energie. Poté následuje přechod k náročnějším ásanám, jakými jsou pozice holuba, velblouda, plnohodnotné tadásany či vrány stranou a jiné.  

Jóga na koních ale nemá pozitivní vliv jen pro ty, již sedí na jejich hřbetu, nýbrž i pro koně samotné. Jako velká znalkyně koňské problematiky, Angela uvedla tuto věc na pravou míru: „Stejně jako my, mají i koně napětí ve svalech nebo se občas něčeho bojí. Způsob, jakým zaujímáme jednotlivé ásany, ale i cesta, jak se do nich dostáváme, zvířata masíruje a zajišťuje, abychom jim nepůsobili bolest nebo jinak negativně neovlivnili citlivé oblasti jejich těla. Stejně jako způsob správného zjištění, zda jsou koně uvolnění, nebo stresovaní, abychom respektovali jejich tělo a jejich vlastní energii.“

Koně mají, stejně jako jóga, terapeutické účinky. Spojením těchto dvou elementů tak vzniká něco, co pro další rozvoj této prastaré techniky může být velice zásadní a přínosné.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné