Jóga pro těhotné 21. 11. 2016 PDF Tisk

Jóga pro těhotné

Navodit radost a klid v mysli a psychice maminky, která když umí pracovat se svými emocemi díky dechu, koncentracím a ásanám, pomáhá i samotnému miminku. Navazuje s ním skrze dech vazbu.

Jóga pro těhotné

Cvičení jógy pro těhotné je velice rozšířeným stylem jógy, který samozřejmě vyhledávají těhotné ženy. Pro praxi jógy v těhotenství je vhodnější zvolit si jemnější přístup založený na přípravě jógové praxe dle trimestrů, které tvoří období gravidity. Zeptali jsme se, jaká doporučení je vhodné dodržovat vzhledem k praxi jógy v období těhotenství. 

Ve kterém stadiu těhotenství je vhodné s tímto cvičením začít a dokdy je vhodné jej praktikovat? 

Gravidjóga, nebo jóga pro těhotné je specializovaná lekce pro jiný stav ženy. Je vhodné nechat první trimestr relativně klidný, aby se všechny změny mohly ustálit. Pak bych doporučoval začít s cvičením jógy, ne dříve. Toto platí určitě pro ženy, kterépřed tím nebyly zvyklé cvičit. Vždy by žena měla své rozhodnutí konzultovat s lékařem. 

Proč je třeba chodit na lekce pro těhotné?

Protože to vyžaduje tělo ženy, které si zvyká na plod. Probíhají tam složité procesy výměny a růstu, a dle toho je třeba také upravit aktivity, které žena vykonává. Základním doporučením pro ženu je nepřehřívat se, nezvyšovat tělesnou teplotu příliš. Pokud byla žena zvyklá cvičit jógu, neměla by to přehánět a měla by se věnovat dýchání, uvolnění zad a nohou, proudění lymfy. Určité pozice jsou nedoporučované(obrácené, torzní, tlaky na oblast břicha, zádrže dechu, atd.). Proto je vhodné nalézt lekci, která je pro daný stav vhodná. 

Liší se cvičení trimestr od trimestru?

Ano, liší se. V prvním by měl být spíše klid, než cvičení. Pokud žena praktikovala jógu, nemusí přestávat, ale je nutné cítit a respektovat své „nové“ tělo. Je potřeba dávat pozor často na nízký krevní tlak a zvedat se velice opatrně, neprovádět torzní a obrácené pozice. Ve třetím je už plod těžký, zvětšují se prsa, a proto je třeba uvolňovat a protahovat záda. Otékají nohy a tak je vhodné pracovat na jejich zvedání s podporou, aby neotékaly. Vhodné jsou pozice pro otevírání kyčlí a především dechové techniky, pro uvolnění a celkovou pohodu. Ve druhém trimestru je pozornost věnovaná posílení a protažení dolních končetin, neposilování břicha.

Do jaké míry může takové cvičení pozitivně ovlivnit průběh těhotenství i samotný porod? 

Dechová cvičení zlepšují psychický stav a pomáhají v distribuci kyslíku, podporují imunitu a proudění lymfy. Dodávají živiny a energii nastávající mamince. Pozice protáhnou celé tělo, které je často stažené a přetížené. Zlepšuje se cirkulace krve a specifickými pozicemi se připravuje pánev na porod. Dochází k uvolnění kyčelních kostí a často i ztuhlého pánevního dna. Relaxace je jedna z nejdůležitějších součástí jógy v těhotenství. 

A co lze takovým cvičením udělat pro samotné miminko?

Navodit radost a klid v mysli a psychice maminky, která když umí pracovat se svými emocemi díky dechu, koncentracím a ásanám, pomáhá i samotnému miminku. Navazuje s ním skrze dech vazbu. 

 

  • Autor: -jd-
  • Dotazovaný: Václav Krejčík
  • Zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné