Jóga pro děti 14. 02. 2024 PDF Tisk

Jóga pro teenagery: Trend, nebo výzva?

Rozhodně není pravidlem, že když se rodiče věnují józe, tak se jí automaticky budou věnovat i jejich potomci. Je ale pravdou, že se tato věková kategorie dětí začíná zapojovat a nachází v józe oblibu.

Jóga pro teenagery: Trend, nebo výzva?

Když rodiče přihlásí svého teenagera na jógu, tak očekávají, že na něj bude mít pozitivní vliv a podpoří jeho fyzické zdraví. Nebo jim ji často doporučí fyzioterapeut jako kompenzační cvičení. Ale představa teenagerů o tom, jak budou trávit svůj volný čas, bývá zcela odlišná. Pokaždé když na lekci přijde nový teenager, tak se ho ptám (samozřejmě bez účasti rodiče), zda to byl jeho nápad začít chodit na jógu pro teenagery, anebo to chtěli rodiče. Vysvětlím mu, že potřebuji vědět, jak to doopravdy je, že se rozhodně nebudu zlobit, ať už odpoví cokoliv. Nebudu ho hodnotit ani nijak přesvědčovat o tom, jak je jóga úžasná. Jen potřebuji vědět, kdo proti mně stojí… Velmi často zazní odpověď: „Máma chtěla, ať začnu chodit na jógu, protože ji sama cvičí.“ „Paní doktorka na fyzioterapii řekla, že mám začít cvičit jógu, protože mi to pomůže.“ „Rodiče chtějí, ať cvičím jógu, protože se hrbím.“ „Prý potřebuji zklidnit, tak mě sem přihlásili.“ Kolik z vás se v tom poznává a takhle smýšlí? Nemusíte se za to stydět ani se hned začít obhajovat. Jsme totiž rodiče a ti vnímají svět úplně jinak než teenageři. Naše řeči a činy jsou pro dospívající nepochopitelné a platí to i naopak.

Lekce jógy pro teenagery vedu už několik let a naučila jsem se rozumět jazyku dospívajících a chápat jejich pohled na svět. V každém z nás je pořád schovaný náš vlastní teenager. Věděla jsem, že začít lektorovat tuto věkovou skupinu bude obrovská výzva, a musím říct, že je mi vždy obrovskou ctí, když mě teenager přijme jako sobě rovného, začne mi důvěřovat a dovolí mi, abych ho v józe vedla.

V čem je jóga pro teenagery specifická?

Samozřejmě všichni známe benefity, které cvičení jógy přináší našemu tělu po fyzické i duševní stránce. Je to zážitek a prožitek. Ale tyto důvody, které vidíme my dospělí, teenagera vůbec nezajímají. A tím spíš, když o nich mluví osoba, se kterou každodenně „svádí souboj o přežití“.

Ano, jde o to naučit se správnému pohybu a napravit fyzické dysbalance, ale hlavně je to o komunikaci, sdílení s druhými, pochopení, o tom, že není potřeba hnát se za výsledkem a být oceněný, ale naučit se odpočívat a využít tento čas jen pro sebe. K těmto začínajícím „studentům jógy“ je potřeba přistupovat jako přítel, kterého budou respektovat. Respekt si vytvoříme láskou a pochopením, ne silou, tlakem či nadřazeností. Samozřejmě ne vždy je vše růžové a v té chvíli jim musíme připomenout, kde jsou hranice. Je víc než dobré naučit se těmto malým dospělým naslouchat, protože vám jako lektorům budou velmi často přinášet „aha momenty“ a náměty na různá témata do vašich lekcí.

 

Jak lekci sestavit, aby byla pro teenagery zajímavá?

Na každou lekci si připravte nějaké téma, o kterém si na začátku budete chvíli povídat. Naladíte tak celou skupinu na stejnou energii a zjistíte, jak na tom v daný den teenageři jsou. Inspiraci můžete čerpat z jejich běžného života (co je zrovna trendy) nebo se zaměřte třeba na oblasti související s přátelstvím, strachem, láskou, vztekem atd.

Zapojujte dechová cvičení, díky kterým začnou vnímat sama sebe a velmi se zklidní. Naučte je pracovat s dechem a ukažte jim, jak tato dechová cvičení mohou ulevit v běžných situacích (stres, vztek, nervozita atd.).

Pro jógovou sestavu používejte ásany v nejjednodušších variantách, protože hybnost těl teenagerů je z velké části omezena (zkrácena). Určitě se vyvarujte delších výdrží v jednotlivých pozicích a vynechte cviky působící na štítnou žlázu. Používejte pomůcky pro usnadnění praxe. Občas zařaďte do lekce nějakou ásanu, která pro ně bude představovat výzvu (např. vrána), i když… pro ně je výzvou celá ásanová lekce.

Zapojujte do lekcí nejrůznější hry zaměřené na práci s chodidlem a také hry rozvíjející vzájemnou spolupráci mezi všemi účastníky. Po celodenním sezení ve škole a soustředění se na učení budou teenageři velmi rádi, že si mohou hrát, jen aby se nemuseli zase na něco soustředit. Časem přidávejte cvičení ve dvojicích a také pozice na rozvoj pravé a levé hemisféry.

Po celou dobu lekce se účastněte všech aktivit a klidně jim ukažte, že i vám něco nejde. Lektor jógy není žádný nadčlověk, je stejný jako oni a někdy se mu daří a jindy zase ne. Má slabé a silné stránky a umí přiznat chybu. V té chvíli se stanete jedním z nich – budete jejich parťákem i učitelem.

 

Jóga pro teenagery nabízí prostor určený speciálně pro ně. Vytváří místo, kde si odpočine jejich duše i tělo. Místo, kde se naučí komunikovat a přijímat své pocity. Budou se zde cítit bezpečně a s radostí se vracet zpět.

  • autorka: Iva Pánková
  • foto: Shutterstock.com

Chcete se dozvědět více věku teens, psychologii a i cvičení jógy pro teenagery? Přijďte na workshop. 

Objednat předplatné