Ostatní jógy 05. 02. 2018 PDF Tisk

Jóga pod severním polárním kruhem

Island... Pozdní východ slunce v zimním období, denní světlo dvacet čtyři hodin denně v létě, stejně tak každodenní pracovní neměnnost mi bere sílu. Nedokážu se soustředit, něco postrádám....

Jóga pod severním polárním kruhem

Večery strávené v termálním bazénu nebo na běžeckém pásu fitness centra mi už nedokážou nahradit deficit energie a citelnou únavu. Na doporučení spolubydlící se odhodlám, a středeční večer obětuji lekci anusara jógy. Jde o populární styl jógy hlavně ve Spojených státech amerických, který propojuje lidského ducha s přesným provedením pozic… Samotným cílem jógy je dosažení klidu mysli a vyrovnanosti mezi tělem a duší.

Otevřu dveře sálu, na podložkách sedí již několik cvičenců a čelem k nim před zrcadly spočívá v tureckém sedu tmavovlasá, štíhlá, usměvavá, cizinka středních let. Pozdravím a nesměle se připojím k ostatním. Žena zapálí svíčky a vonné tyčinky. Úzký, bílý dým nenápadně stoupá vzhůru. Pokládám se na podložku, levé straně celou dobu vládne tma a rozbouřený oceán. Zavírám oči, vnímám celé své tělo, zřejmý plný dech, prostor kolem sebe, vůni a ticho. Naslouchám šeptajícímu hlasu. Některé ásany mě velmi trápí, nejsem schopná cvik dokonale napodobit. Závěrečné uvolnění a uvědomění si sebe sama…

Něco mě dokázalo zklidnit a navrátit nezbytnou rovnováhu. Je rozhodnuto. Začínám se scházet se skupinkou jogínů, ve které převyšují Islanďany cizozemci svým počtem. Litevka, která se na Island teprve nedávno provdala, ochotně se rozpovídá o cvičitelce. Ulrica pochází ze Švýcarska, je lékařkou tradiční čínské medicíny (TCM) a certifikovanou učitelkou jógy. Učila se východní filosofii a duchovní nauce v Matathirth na úpatí Himálaje, v Nepálu. Nepochybně mě zajímá úplný životní příběh. Má-li mi ho osobně povědět, snad k tomu jednou dojde…

Když bolí hrudní páteř

Pociťuji stále častěji bolest v oblasti hrudní páteře. Od utrpení mi obvykle dočasně uleví hloubková terapeutická masáž. Vím, že to není definitivní řešení. Není snadné odvést kvalitní práci a dokonale uvolnit svaly tak, aby to člověku neublížilo. Řadím se mezi náročné klienty. Po všech stránkách splňuje pokaždé má očekávání masérka Sveinbjörg. Stojím v recepci masážního a kosmetického salonu sportovního centra. Slečna, která zajišťuje chod a stará se o zákazníky salonu, který poskytuje skutečně prvotřídní služby v klidném a krásném prostředí, mi s lítostí v hlase dává na vědomí, že moje oblíbenkyně v tomto týdnu nepracuje. Proto se nechám zapsat k ženě, v jejímž portfoliu nabízených služeb jsou např. akupunktura, ájurvédská masáž, relaxační masáže a další. Domnívám se, že Ulrica nalezne způsob, jak mi zmírnit bolest.

V sobotu ráno, v mrazu, vybíhám po schodech pouze v plavkách na střechu tělocvičny. Brr, okamžitě se ponořím do horkého hrnce. Držím se instrukcí, které mi vyložila mladinká recepční. Horká voda člověka zklidní, uvolní napjaté svaly, hodně to ulehčí úsilí masérce. Po půlhodině scházím dolů, převleču se do županu, usedám na bílou koženou pohovku. Nabídnu si zelený čaj a vyčkávám. Zahlédnu přicházející Ulricu, shledávám milý údiv v její tváři, vrhá se mi kolem krku, přátelsky se pozdravíme. Společně odcházíme do jedné z místností, informuji ji o svých potížích. Rozpačitě se táži, abych ji později nerušila při činnosti. Kladu se na lehátko, uvolním napětí v celém těle, cítím teplý olej na svých zádech…

Vzpomínky terapeutky

„Již jako malá holka jsem měla úzký vztah k Bohu. Zkoušela jsem s ním promlouvat skrz ticho, modlitby, přírodu, písně a příběhy o božskosti. Když mi bylo dvacet čtyři let, strávila jsem rok v Matathirthu na úpatí Himálaje, v Nepálu. Můj úžasný učitel Swami Vikashananda mě pozval, aby mě mohl intenzivně každý den trénovat. Bydlela jsem v malé bambusové chatrči, každý den brzy ráno jsem cvičila jógu. To, co teď v józe umím, jsem se naučila právě tam, a jsem za to i po osmnácti letech stále vděčná svému učiteli, že se se mnou o své učení podělil. Tato část života ovlivnila má další životní rozhodnutí. Když jsem byla daleko od rodiny a přátel, naučila jsem se být sama sebou,“ rozpovídá se Ulrica Seiler.

Filosofie vnitřní laskavosti

Ulrica na Islandu cvičí od roku 2010 anusara jógu. Anusara znamená „následovat milosrdenství, přírodu a své srdce“. Vychází z učení hatha jógy, která slučuje shiva-shakti tantrickou filosofii, která má podporovat život. Byla založena v roce 1997 Johnem Friendem. Je to filosofie vnitřní laskavosti a všeobecných principů poloh. Anusara jóga se stala jednou z nejuznávanějších škol hatha jógy.

Jóga se nemusí cvičit pouze na podložce. Jóga je způsob života. Je docela běžné, že lidé chodí na jógu jednou týdně. „Můj běžný den je dost náročný a nemá bohužel víc než dvacet čtyři hodin. Ranní, denní a večerní cvičení a meditace, dechová cvičení a zpěvy mi pomáhají mít lepší a kvalitnější život, dávají mu smysl. Mimo to jsem také do života začlenila čištění jazyka a nosu (neti), malá cvičení podvědomí, cvičení rozvíjející laskavost, kvalitní stravu, modlitby před jídlem – k laskavosti. Staré jogínské rčení říká: Všechno je ve stravě. V tomto ohledu jóga klade důraz na to, co jíme, slyšíme, říkáme, čteme nebo na co se díváme. Jde o uvědomění si veškerého jednání,“ vypráví se zaujetím.

„Po tom, co jsem se vrátila ze svého prvního dlouhého putování po Asii zpátky do Švýcarska, jsem učila na univerzitě. V průběhu tohoto období jsem nabyla rovnováhy a dobila energii díky cvičení jógy a také jsem podstoupila léčbu shiatsu (dotek – terapeutický nástroj). Byla jsem přesvědčena, že tato japonská technika je založena na meridiánech. Zavítala jsem do mezinárodní školy shiatsu. Jelikož podstatou shiatsu je TCM (tradiční čínská medicína), rozhodla jsem se ji studovat na škole Tao Chi ve Švýcarsku. Vzdělávání trvalo čtyři roky, praktická část mého studia se odehrávala v čínské nemocnici Guangzhou, na Maltě, v Německu a Švýcarsku,“ upřesní Ulrica.

Doktoři TCM musí také studovat západní medicínu, a to velmi do detailů. Přístup ke zdraví a myšlení je rozdílný. Tradiční čínská medicína je založena na taoismu – úplném propojení všeho. V očích doktora TCM je vše úzce propojeno, a hledá původ onemocnění. Např. bolest hlavy je léčena hodně individuálně. Někdo může mít bolest hlavy kvůli potížím se zažíváním, jiný kvůli nedostatku energie, nespavosti atd. TCM a ájurvéda se orientují na prevenci zdraví, aby se předešlo onemocnění. Ve staré Číně byli doktoři placeni, pouze když pacienti byli zdraví a nepotřebovali jejich pomoc.

V současnosti lidé po celém světě trpí zejména moderními civilizačními chorobami, jako je bolest zad, vysoký krevní tlak, stres, únava, bolest kloubů, deprese, úzkost, a to stále není vše… TCM dokáže úspěšně léčit, ale rychlost záleží na každém zvlášť. Někdy je operace nezbytná, a i přesto může TCM pomoci pacientovi jak před ní, tak v průběhu i po operaci. Může pomoci i v průběhu těhotenství, porodu a útlém dětství. Při léčbě se využívá pět základních oblastí – akupunktura, byliny, správná výživa, masáže tuina (stimuluje energetické dráhy, včetně bodů, které na nich leží) a qi gong (tradiční čínské umění seberozvoje, práce s energií, tělem a myslí). Samozřejmě existuje nespočet dalších způsobů podle individuálních potřeb: baňkování, moxa (prohřívání aktivních bodů), elektro-akupunktura, akupresura, taping (pomocí speciální lepicí pásky, která je nalepena na kůži v problémové oblasti, dochází k pasivní podpoře kloubů a vazů), ušní akupresura, diagnóza (puls, jazyk a další).

Přírodní léčba na Islandu

„Mnoho Islanďanů – hlavně starší generace, nikdy nebyli léčeni nijak silnými léky. Takže se k přírodní léčbě staví docela pozitivně. Vypozorovala jsem, že vědí hodně o výhodách jógy a tradiční čínské medicíny. Jsem přesvědčena, že se mezi nimi ještě více rozšíří, neboť lidé vidí, jak mohou své vlastní zdraví těmito postupy ovlivnit,“ říká Ulrica. V říjnu roku 2009 se přestěhovala na Island, do kraje Norðurland. „K přestěhování mě přimělo pozorné naslouchání vlastního srdce, ale také srdce mého manžela. Kdyby Bůh vytvořil ráj, pak by to musel být zcela jistě Island. Na Islandu je rovnoprávnost, nekonečná hra světel a barev. Je úžasné, jak je čistý. Velice jednoduše můžete pocítit jednotu mezi nebem a zemí. Island je kouzelný!“

V protestantském kostele Akureyrarkirkja organizovala kurz pro veřejnost zcela zdarma. Není to určitým způsobem střed dvou náboženství? „Jedním z nejchybnějších názorů lidstva je domněnka, že různá náboženství mají jiné kořeny. Jen lidé a jejich mysl způsobili spor mezi náboženstvími a Bohem – božskostí, která proniká až do vesmíru a do každého z nás, nezávisle na tom, jakého vyznání jsme,“ dodává Ulrica Seiler.

 

  • autor: Eva Učňová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné