Zdraví 10. 04. 2021 PDF Tisk

Jóga po operaci II. část – ⁠jdeme na lekci

Takže uvědomění a přijetí zodpovědnosti máme za sebou. Skvělé! Gratuluji, bezpečné a pevné základy jsme vytvořili a nyní na nich můžeme začít stavět. Pojďme se tedy podívat, jak, kde a s kým jógu praktikovat...

Jóga po operaci II. část – ⁠jdeme na lekci

Domácí praxe
Domácí praxe se nás nejvíce dotýká právě nyní, kdy je svět ponořen pod mystickým závojem karantény. Tato praxe se vás po operaci týká tehdy, pokud s jógou už máte zkušenosti. Jestli začínáte a jste po operaci kyčelních kloubů, kolen, ramen aj., tak doporučuji s pohybem začít u fyzioterapeutů, neboť k nim nyní můžete dojít osobně.

Ovšem pokud jste lekce jógy už navštívili a chcete pokračovat, začněte nejdříve s jemnými druhy jógy a vybavte se doma pomůckami. Není nutné hned vykupovat sportovní obchody, velmi dobře vám poslouží domácí vybavení.

Knihu místo podpůrného bloku, obvaz místo přitahovacího pásku, složenou deku místo meditačního podsedáku, kterou využijete i v závěrečné šavásaně. Kreativitě se meze nekladou, a jestli zjistíte, že u domácí praxe zůstanete či ji budete střídat s praxí ve studiích, tak si můžete klidně udělat radost a pomůcky na jógu si dokoupit.

Soukromé lekce
Až se z našeho světa začne pomalu závoj karantény stahovat, tak vám doporučuji začít se soukromou lekcí. Já sama jsem se touto cestou po operaci vydala a do dnešních dní jsem za to vděčná. Soukromé lekce pro mě byly velmi přínosné a společně s konzultací lékaře a samostudiem (svádhjája) vlastního těla a vnitřních pocitů jsem dokázala znovu vstát a vykročit do svého života.

Pokud jste navštěvovali již před operací lekce jógy, jistě jste měli svého oblíbeného lektora. Kontaktujte ho a zeptejte se, zda soukromou lekci nabízí. Většina lektorů vám řekne, že ano.

Pokud jste na lekce nedocházeli, tak hledejte. V dnešní době, kdy je téměř vše dostupné on-line, je možné si lekci jógy vyzkoušet nebo se zatím pouze podívat a zjistit, jak na vás lektor působí.

Důležité je, abyste si s lektorem navzájem sedli a dokázali spolu komunikovat. Ptejte se, hledejte, zkoušejte, je také dobré se podívat, jak sám lektor žije.

Pokud káže vodu a pije víno, tak to nebude to pravé ořechové. Je mi také jasné, že se v on-line světě dokážeme všichni odprezentovat na jedničku, ale realita bývá mnohdy jiná. A právě tehdy je nutné věřit své intuici a jít cestou svého srdce.

Soukromé lekce bývají mnohdy dražší a my často řešíme, zda to má vůbec smysl. Z vlastní zkušenosti říkám, že má. Zvláště jestli jste po operaci pohybového aparátu. Nikdo netvrdí, že na ně musíte chodit do konce věků. Lektor má na vás dostatek času a dokáže vám lekci jógy sestavit přímo na míru. Důležitá je komunikace a naslouchání.

Díky soukromým lekcím budete vědět, jak bezpečně provádět ásany, a pak se pro vás stanou i veřejné lekce jednodušší a jasnější.

Veřejné lekce
Po operacích volíme veřejné lekce tipu jemná jóga, zdravá záda a klidně i jógu pro seniory.

Hned na začátku lekce lektora vždy na svůj stav upozorněte.

Vnímejte svoje tělo a nikdy nechoďte přes hranice, a to jak fyzické, tak psychické. Pokud mysl vyvolá pocit strachu, nepohodlí a před očima vyskočí rudý vykřičník i přesto, že by fyzické tělo zvládlo jít dál, tak poslechněte a dál nechoďte.

Danou emoci si poté zpracujte v šavásaně, meditaci nebo doma. Pracujeme s ní proto, abychom zjistili, co nám mysl a tělo chtěly říct. Její zpracování je nutné, neboť se díky tomu můžeme posouvat dál.

Pokud nějakou ásanu nemůžete ze zdravotních důvodů udělat, požádejte lektora o jednodušší variantu či změnu ásany.

Zároveň ale berte v potaz skutečnost, že jste na skupinové lekci jógy a že se lektor nemůže věnovat celý čas pouze vám.

Budu jako kolovrátek, ale cítím potřebu to připomenout – je nutné si s sebou na lekci, ať soukromou nebo veřejnou, přibalit zodpovědnost za své kroky, ahimsu, tedy nenásilí k sobě samým, tapas neboli disciplínu a víru v dokonalou moudrost svého těla, které vám poví, kde jsou jeho limity, a přes ty nejít dál.

Ne vždycky je tvrzení: „Když nemůžeš, tak přidej,“ vhodné pro všechny. Někdy když nemůžete, tak uberte. Není třeba nic nikomu kolem sebe dokazovat. Důležité je žít v harmonii sami se sebou, a budou-li harmonie, klid a porozumění ve vašem nitru přítomné, budou přítomné i ve světě kolem vás, neboť svět kolem je naším nejpravdivějším zrcadlem.

A já vám přeji, aby vaše zrcadla odrážela více laskavosti a méně zášti.

Namasté

TIP
Přečtěte si I. část tohoto článku! Vyzkoušet můžete také jednu z jemnějších lekcí na Jóga Virtual. Zvažujete koupi pomůcek na jógu? Prohlédněte si sortiment na Yoga Marketu.

  • autorka: Lenka Petrikovičová
  • @lp_angel_soul
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné