neděle 3. 11. 2024
Nejrůznější duchovní výzkumy odhalily, že pokud člověk praktikuje jógu a dechová cvičení, může se setkat s určitým pokrokem v oblasti duchovního růstu....
Jóga a účast na hodinách jógy se staly po celém světě velmi populární. Každá lekce je jiná, jelikož každý učitel má svůj vlastní rukopis, jakým jógu předává dál. Některé lekce jsou čistě fyzické, tj. zapojením ásan se rozhýbou a posilní svaly celého těla. Další lekce jdou ale dál a kromě ásan zapojují do svého obsahu také pránájámu (dechová cvičení), která byla vyvinuta starými jogíny pro regulaci životních energií v těle (prāṇāyām). Ovšem ásany ani dech nejsou jediným měřítkem, kterým bychom jógu měli posuzovat. Ta jde totiž mnohem více do hloubky.
Jóga a pránájáma očistí naše fyzická i vitální těla
Nejrůznější duchovní výzkumy odhalily, že pokud člověk praktikuje jógu a dechová cvičení, může se setkat s určitým pokrokem v oblasti duchovního růstu.
Duchovní výhody, které nám jóga a pránájáma mohou dát, jsou takové, že očistí naše fyzické i vitální tělo (prāṇa-dēha), což v praxi znamená, že v nich zvyšuje složku sattva. Sattva je jedním ze tří „provázků“ tvořících prvek guna a sama pak přináší našemu tělu spokojenost, jasnost a vyváženost. Pokud budeme ve svém životě spokojeni, jistě nás to mentálně posune výše, protože začneme na vše kolem sebe nahlížet tak trochu s nadhledem a to, co nás trápilo předtím, už nebude mít takovou váhu. Sattva je vysoká kvalita moudrosti. Poznání, kterému se učíme právě díky józe, a není to pouze o tom, co vydržíme. Jóga nás sice učí „vydržet“ sami se sebou, protože setrvání v pozicích, soustředěnost na dech nebo meditace, to vše chce velkou dávku trpělivosti, ale učí nás také zpomalit a nechat občas věcem volný průběh.
K duchovnímu růstu plně stačí jemnější forma praxe
Ke zvýšení složky sattvy v těle, mysli, intelektu, ale také k vnímání našeho ega je zapotřebí se věnovat jógové praxi pravidelně. To ale neznamená, že musíme denně doslova trápit své tělo pozicemi, na které zatím nejsme připraveni nebo na ně naše tělo nestačí. Zcela postačí jemná forma jógy, která může účinky sattvy plně zrealizovat. Pravidelnou praxí pak dochází k jemné očistě nejen v důsledku ásan a pránájámy, ale celkové cesty této duchovní praxe.
Jóga zvyšuje toleranci těla vůči vnějším vlivům
Jóga není všemocná. Pokud nás začnou bolet záda anebo si zlomíme nohu, zkrátka se tak stane a je potřeba daný problém vyřešit. Jóga ale rozhodně pomáhá navýšit rezistenci vůči vnějším vlivům okolního světa tím, že jednak pracuje s tělem, tzn. zpevňuje a protahuje svaly, ale také pracuje s myslí. Jen krátká meditace může odbourat stres každodenního života, zklidnit rozbouřené emoce nebo prohloubit dech, po kterém v daný moment „lapáme“. Prováděním pravidelné praxe a prací s tělem a myslí posilujeme také víru ve svého ducha, tudíž navyšujeme schopnost pozitivně nahlížet na vše, co nás obklopuje a potkává. Pozitivita hraje v celém životě důležitou roli. Skvělým příkladem je jednoduchá ásana, které naše mysl brání v tom, abychom jí dosáhli. Přitom naše tělo nemá žádná omezení, ta vznikají pouze a jen v naší hlavě. Když uvolníme hlavu, tělo nám dovolí zaujmout jakoukoliv ásanu, kterou si vysníme! Tudíž víra v pozitivní mysl rovná se další krok k naší duchovní očistě.
Duchovní čistota potřebná k dosažení nebe po smrti
Buddhisté dokonce věří, že jedním z cílů duchovního růstu, který jóga a meditace přináší, je po smrti dosáhnout vyšší úrovně naší vlastní existence. Ať je to Swarga (nebe), Maharlok, Janalok, Tapolok nebo Satyalok. I pro dosažení subtilní oblasti nebe, která je nejnižší z výše uvedených pozitivních oblastí v posmrtném životě člověka, by každé z různých těl naší existence zmíněných ve výše uvedeném výčtu mělo být očištěno alespoň z 50 %.
Co z toho tedy plyne?
Jóga a pránájáma jsou velmi užitečné v pozemském životě, aby nám pomohly mít zdravé a vitální tělo, klidnou mysl, abychom byli schopni využít dech na plnou kapacitu a okysličit tak všechny buňky našeho těla pro jejich správnou funkci. Se zdravým tělem je pak člověk lépe schopen být i po duchovní a mentální stránce odolnější. Pokud jsou jóga a pránájáma doplněny dalšími formami duchovní praxe, aby očistily mentální tělo a jiné aspekty našeho bytí, může člověk za svého života dosáhnout rychlého duchovního pokroku. Člověk díky tomu může pokročit na své cestě ke spirituálnímu poznání mnohem rychleji a dál, protože pozná souvislosti mezi tím, jak je vše propojené a jak vše funguje.
Díky józe opravdu spirituálně rosteme, jelikož se učíme trpělivosti, práci se sebou samými, učíme se skrze dech lépe vnímat své tělo, všechny zapojené i nezapojené svaly a poznávat nejen sebe, ale i svět kolem nás.