Meditace 01. 08. 2019 PDF Tisk

Jóga Nidra. Proč byste u ní neměli usnout?

Rozdíl mezi hlubokým spánkem a jógou nidra je ten, že v jóga nidře zůstáváme stoprocentně ostražití a probuzení... Jak se ale v takovém stavu udržet?

Jóga Nidra. Proč byste u ní neměli usnout?

Jóga nidra (tzv. jógový spánek) je jógová technika zaměřená na hlubokou relaxaci. Budete se při ní cítit příjemně, maximálně uvolněně a dobijete energii, ale i to jsou jedny z důvodů, proč byste to neměli prospat. Tím dalším je proces seberealizace, ke kterému během této jógové techniky dochází.

Jak to probíhá?

Jóga nidra je řízené cvičení, které odborně vede vaši pozornost po celém těle a obrací ji k němu. Váš jógový instruktor vás provede stavem plným relaxace. Říkáte si, že v pozici šavásana (pozice mrtvoly), možná i zahaleni teplou přikrývkou, je přeci přirozené, že budete upadat do spánku. Ale ne tak rychle! Dharma Mittra, která vede program a workshopy se specializací na jóga nidru, popisuje rozdíl mezi hlubokým spánkem a jógovým spánkem: „Rozdíl mezi hlubokým spánkem a jógou nidra je ten, že v jóga nidře zůstáváme stoprocentně ostražití a probuzení.“

Právě to pomáhá v procesu dosahování seberealizace. „Jakmile usnete, jste naprosto nevědomí a nejste schopni se ničemu naučit. Nevnímáte, co se odehrává. Alespoň část vědomí proto musí zůstat, aby bylo možné pozorovat a prožívat utlumení činnosti v mysli a těle,“ dodává Mittra.

Jak tedy neusnout?

Snažte se zůstat ostražití a věnujte pozornost svému instruktorovi. „Lektor také obvykle vydává nějaký zvuk, například tleská rukama nebo zvoní zvonkem, aby studenta udržel probuzeného,“ vysvětluje Mittra.

Zároveň můžete vnímat svůj dech a pozorovat jeho vzorec. Jóga nidra toto vědomí v průběhu času neustále kultivuje. „Díky pravidelné praxi své vědomí nikdy neztratíte, možná jen na pár vteřin. Vždy se ale budete probouzet a užívat si tu vzácnou nepřítomnost aktivity. Je to úžasný stav blaženosti,“ říká Mittra. „Tato schopnost se pomalu zlepšuje, jak se postupně přibližujeme naší vlastní přirozenosti, našemu já. Mysl a tělo se stávají neaktivními, ale my jsme stále součástí velké (univerzální) inteligence. Naše já nikdy nespí.“

 

  • přeložila a zpracovala: Jana Ondrejechová
  • zdroj: yogainternational.com
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné