Cestování 10. 10. 2012 PDF Tisk

Jóga na každém rohu - Colorado USA

Redaktoři časopisu JÓGA DNES se vydali na reportážní cestu, která zachycuje cvičení jógy v americkém Coloradu. Krásná příroda vysokých hor, sníh a mráz, jógová studia na každém rohu, přívětivé přijetí...

Jóga na každém rohu - Colorado USA

Redaktoři časopisu JÓGA DNES se vydali na reportážní cestu, která zachycuje cvičení jógy v americkém Coloradu. Krásná příroda vysokých hor, sníh a mráz, jógová studia na každém rohu, přívětivé přijetí všude, kde se nacházíte, takové je Colorado,  „colorful state in America“. Colorado je opravdu pestrobarevný stát, kde v podzimních měsících shlédnete pestrobarevnou škálu aspenů, které během měsíce září a října vystřídají snad celé spektrum barev. To je nejkrásnější období, kdy přívlastek Colorada platí naplno. V zimě pokryje Colorado vysoká vrstva sněhu. V lednu a únoru intenzivně sněží, většinou však v noci a díky tomu si Colorado, dle statistik, uchovává svých průměrných 300 slunečných dnů v roce. Jasně modrá obloha a bílý sníh tak vytváří opět barevné naladění každého dne. 
Jóga zde má své hluboké kořeny. Na každé ulici naleznete jógové studio, nebo alespoň sportovní centrum, kde se cvičí většina známých stylů jógy. Především však její dynamická podoba prezentovaná stylem Barona Baptisty a systémem CorePoweryoga. Lekce jsou náročné, ale na druhou stranu každý instruktor dobře vede své lekce a věnuje se převážně těm, kteří jsou na hodině začátečníci. Ti, co již pravidelně jógu cvičí jsou motivováni k dalším postupům například tréninkem 1 „složité“ ásany. Většinou jsou všechny lekce vytápěny na příjemnou teplotu, aby teplo podpořilo celé cvičení. Překvapující je to, že v každém centru hodiny začínají v 6.00 a jsou plné. Před prací, nebo před svahem jdou lidi cvičit. Několikrát jsem to vyzkoušel, protože jsem díky přetočenému času vstával první dny ve čtyři hodiny ráno, a cvičení v 6 hodin ráno bylo úžasné. 
V dynamických lekcích jógy se vyskytuje mnoho mužů, což oproti Česku je také podivuhodné. Vidíte to už v šatně, kdy se například na ranní hodinu sešlo 15 mužů. Rozbalí svou podložku, sednou si a koncentrují se na dech. Instruktor přichází a přes úvodní meditaci vplujete do neuvěřitelné dynamiky jógových ásan, dechu a koncentrace. 
V celém Coloradu nevidíte moc obézních lidí. Je to zřejmě dáno tím, že pro sport jsou colorádské svahy přímo stvořené a tak lyže a aktivity související se sněhem jsou na každodenním pořádku. 
Na facebookových stránkách JÓGA DNES naleznete fotografie z cesty. 
Václav Krejčík 

Objednat předplatné