Jóga, měsíc a planety!

11. 03. 2017


Zítra opět uvidíme na obloze Měsíc v úplňku. Jeho magie lidi přitahovala odpradávna. Tajemné síly, nadpřirozené bytosti, báchorky a nejrůznější příhody provázejí plnost Měsíce. 

Z hlediska zdraví je postavení země při úplňku velice prospěšné a každý (zdravý člověk) by měl věnovat pozornost tomuto postavení, právě z hlediska možného očištění organismu.

Z pohledu jógy a ájurvédy se za úplňku dostává země mezi Slunce a Měsíc. Jejich odstředivé síly blahodárně působí na lidský organismus. Jejich vlivem dochází k očišťování těla i mysli a odplavování škodlivých toxinů, které bývají překážkou zdraví. V den úplňku proto jezte jen jeden druh potraviny. Toto základní odlehčení stravy vám pomůže s očistou. Například zeleninová šťáva, jeden druh ovoce nebo jen suchá rýže. Pijte čirou vodu a bylinné čaje.

Jak působí měsíc? Už dávno víme, že přitažlivá síla měsíce má vliv na příliv a odliv. Společně dochází k působení odstředivé síly země a přitažlivé síly měsíce a slunce. Pooperační rány se lépe hojí, když operace probíhá při ubývajícím měsíci. Menstruační cyklus trvá téměř stejný čas jako měsíc oběhne okolo země, tedy cca 29 dnů. Měsíc udává přehledný rytmus životům na zemi. Už odpradávna lidé sledovali rytmické pochody v přírodě. Jedna z pranostik říká, že ten, kdo se řídí přirozenými rytmy, žije co nejvíce v souladu s přírodou, má největší šance být zdravý.

Novoluní – noc, kdy měsíc nevidíme, protože stojí mezi zemí a sluncem. Toto postavení planet způsobuje před a po novoluní zvláštní impulsy. V tuto chvíli nám měsíční rytmus říká: „Startujte a očišťujte se! Půjde to, protože pomůžu svojí silou!“ Ideální je půst, protože tělo se lehce zbavuje toxických látek. Je možné něco nového, začít nebo se naopak zbavit nějaké zlozvyku.

Dorůstající měsíc – vše s měsícem roste. I na váze můžete vidět ručičku mírně k plusu. Když si tedy při jídle budete dopřávat, i měsíc vám nadělí nějaké to kilo navíc. V tomto období je vhodné procházet léčbami, protože všecko, co je zdravé a léčivé, má větší účinek. Dochází ke zlepšení imunity, více rostou vlasy. Je to období nevhodné pro operace. Zranění se hojí hůř.

Úplněk – zem stojí mezi měsícem a sluncem. Během úplňku je účinek výraznější než při novoluní, a tak se všechny benefity novoluní umocňují při úplňku. Úplněk ovlivňuje intenzivně psychiku. Lidé jsou podráždění, špatně spí, zvířata jsou nepokojná a agresivní. Úplněk je léčivý. Vzpomeňte si, že za úplňku chodily babičky sbírat léčivé byliny, protože jejich síla byla v tuto chvíli nejvyšší. Kdo nechce přibrat, měl by jíst méně, protože za úplňku se tuk usazuje rychleji. Rány se hojí velice špatně.

Ubývající měsíc – i s měsícem dochází k zmenšování… všeho na zemi. Dobře se hubne, je vhodný čas pro operace. Všechno, čeho má být méně, má nyní svůj čas. Kdo chcete budovat kariéru, začněte právě v tomto období. Měsíc vám pomůže vše dobře nastartovat.

Víte, že:

  • Oběžná dráha nemá tvar kružnice, ale je eliptická? Měsíc se někdy nachází blíže k Zemi a někdy je více vzdálený. Proto se zdá, že má pokaždé jinou velikost.
  • Jemný měsíční svit pochází od Slunce – Měsíc ho jen odráží.
  • Když Měsíc zmizí (nov), znamená to, že stojí mezi Zemí a Sluncem.

 

Zdroj: Holdauová, F., Wernerová, M.: Magický Mesiac. Ottovo nakladatelství, Praha 4, 2001. 


Jóga Dnes Konference
Mala Collective
Energy Studio jd
JógaMarket