Psyché&Duše 27. 08. 2016 PDF Tisk

Jóga mě naučila dotahovat věci do konce

Přítomností si vytváříme lepší budoucnost. Tak proč odkládat věci nebo je zahodit uprostřed procesu?

Jóga mě naučila dotahovat věci do konce

Každý máme v sobě kousek zlobivého čertíka, který nám občas našeptává zlé věci. Dělá nás línějšími, stahuje nás zkrátka k sobě do peklíčka, kde má všechno, co mu poddaní přinesou. Proto je důležité mít jasné cíle a pevnou vůli. Toto se říká snadno, já vím, ale když se nad tím zamyslíte, není to tak těžké. Všechno je to o tom, jaké cíle si zvolíte, a především, jakou nejpřijatelnější cestu!

Žijeme jen jednou, a proto je potřeba si život užívat a nezahazovat drahocenný čas. Nemluvím teď o tom, že si nemůžeme dopřát „klid na lůžku“, nad ničím nepřemýšlet. Ba naopak, tohle je součástí dotahování věcí do konce. Někdy si přeci musíme udělat čas jen na sebe, relaxovat, nic nedělat a možná trochu přemýšlet o tom, co bychom právě pro sebe mohli udělat dobrého.

Není potřeba si dávat velké cíle. Nemám ráda toto slovní spojení, cíle mohou být pro plno lidí odstrašující, ale pokud se dobře znáte, víte, na co můžete dosáhnout. No a potom si už jen promyslíte tu nejpříjemnější a pro vás nejmoudřejší cestu za cílem.

Od té doby, co cvičím jógu, jsem se opravdu naučila naslouchat sama sobě a svému tělu. Vím, co potřebuje, a snažím se mu dopřát jen to nejlepší. Už nejdu za nesmyslnými nebo zbytečnými věcmi, nemyslím na předražené materiální věci, ty jsem hodila za hlavu již dávno. Změnily se mi priority. Možná je to s přirůstajícím věkem, ale pociťuji, že největší pokroky byly právě díky pravidelnému cvičení jógy.

V józe chce člověk najít klid a rovnováhu. Pokud ji bere vážně, podaří se mu to. Není to mnohdy jednoduché v dnešním uspěchaném světě, ale právě proto je tu pro nás jóga = přítomnost. Pravidelným cvičením jsem začala pociťovat téměř znovuzrození. Dostavila se mnohem lepší nálada, zdravotní problémy se se mnou rozloučily a já byla najednou šťastnější, veselejší, i přes občasná trápení – těm se bohužel asi nevyhneme, ale můžeme je začít vnímat jinak. Jděte přes překážky a nevzdávejte se. Ze dna můžete jít jen nahoru!

Tím, že mě jóga tak obohatila o štěstí, jsem se naučila dotahovat věci do konce. Mám totiž lepší náladu, větší motivaci tedy něco vytvářet a ten vítězný pocit, když to zvládnete a překonáte sami sebe a toho zlého čertíka, je zkrátka k nezaplacení.

 

Objednat předplatné