BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 22. 09. 2017 PDF Tisk

Jóga ke mně přišla neplánovaně

„Není třeba váhat, pojďte si jógu vyzkoušet (nejlépe několikrát) a až na základě vlastní zkušenosti si udělejte na jógu názor sami...“

Jóga ke mně přišla neplánovaně

Minimedailonek

Jméno: Dana Macková

Věk: 30

Znamení zvěrokruhu: Rak

Specializace v józe: Spojení těla-dechu a mysli

Oblíbený jógový guru / duchovní učitel: K. Pattabhi Jois, B. K. S Iyengar

 

Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl?

Jóga je vlastně cokoli, co chceme, aby byla. Lépe než Pataňdžali to vystihnout neumím. Yogas-citta-vrtti-nirodhah (YS 1:2) – jóga je kontrola změn naší mysli (myšlenek), když tato kontrola začíná v našem vlastním těle.

Jak jste se k józe dostala? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

K józe jsem se dostala poněkud neplánovaně a asi přesně v tu dobu, kdy jsem měla. Moje jógová cesta nejde popsat ve třech větách, pro toho, kdo by se o cestě přes pár světadílů chtěl dozvědět víc....

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy? Jakou lekcí se představíte účastníkům JógaDnes konference a na co se mohou těšit?

Lekce jógy vedu možná na první pohled velmi jednoduše, ale myslím, že většinou jednoduché věci jsou nejlepší a možná „vylepšení“ nemusí mít vždy žádoucí efekt. I to je hlavní důvod, proč nepoužívám při jógové praxi hudbu, která může být sice příjemná, ale dle mého názoru, velmi snadno odvádí naši pozornost z těla ven. Záleží trochu na druhu hodiny, zda se jedná o terapii (která nemusí vždycky znamenat polohu vleže na bolstru), nebo vinyasu, ale vždy se zaměřuji na správnou techniku provedení pozic, a hlavně na spojení dechu, pohybu a naší mysli. Myslím, že nejdůležitější na ásanové praxi je stav našeho vědomí, tedy toho, jak hluboce jsme si vědomi sami sebe, každé části svého těla a co v danou chvíli ta která část dělá. V józe se stáváme pozorovateli sami sebe a díky tomu, že si možná poprvé v životě dáme čas a prostor, se můžeme pochopit.

Změnil se váš život po tom, co jste začala praktikovat jógu?

Určitě ano. Nelze říct, že za všechny změny, které se v mém životě za posledních pár let odehrály, „může“ jóga. Myslím si ale, že pokud člověk začne jógu pravidelně praktikovat začne se pomalu, více či méně, měnit. O co milejší změna to pro něj může být, o to méně příjemná a překvapivější to může být změna pro jeho okolí, které často nechápe, co se to děje. Člověku připadá, jako by se všechno kolem něj měnilo. Okolí se ale nikdy nemění, měníme se pouze my.

Jak jste se dostala k vedení lekcí jógy a co vám učení nejvíce přináší?

Po ukončení studia v Indii jsem začala učit tam a pokračuji v tom i tady v Praze. Svým stylem to beru jako svou povinnost předat dál to, co tak moc pomohlo mně samotné. Učení mi přináší radost. Nejvíc mě těší, když vidím jakýkoliv posun v přístupu člověka k sobě samému.

Jaký význam má jóga pro dnešní společnost a generaci?

Myslím, že pojetí jógy jako takové musí být v harmonii s potřebami dnešního člověka a dnešní společnosti. Je neproveditelné, aby jógová praxe probíhala jako před 100 lety, ať už z důvodů časových, nebo fyzických. Tělo západního člověka se dost liší od těla Inda a s tím je třeba počítat. Jóga není o stojkách, nohách za hlavou a instagramové dokonalosti. Stejně tak primárně není o spojení se s vesmírem a dosažení samadhi. Jóga je nejuchopitelnější nástroj k pochopení sebe sama, dýchání, zklidnění se a práce se svým vlastním tělem, a to je přesně ten význam, který pro dnešní společnost má.

Máte nějaké osobní poselství pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce?

Názor může být vytvořen pouze na základě osobní zkušenosti. Můžeme si tedy o józe povídat do nekonečna, teoreticky ji studovat, ale efekt jako takový bude nulový. Není třeba váhat, pojďte si jógu vyzkoušet (nejlépe několikrát) a až na základě vlastní zkušenosti si udělejte na jógu názor sami.

 

S Danou Mackovou si můžete zacvičit na pražské Weleda Jóga DNES Konferenci, která se koná 21.10.2017

Přihlášky ZDE

 

  • foto: archiv Dany Mackové

Objednat předplatné