BLESKOVĚ
O józe 19. 08. 2022 PDF Tisk

Jóga jako přirozenost: Proč je přirozená v podstatě pro každého?

Dnešní svět se může jevit příliš složitým. Složitým si ho ale většinou činíme jen my sami. Jóga nám ukazuje, jak krásný je život v jednoduchosti, která je pro nás přirozená. Pokud s ní chcete začít a z nejrůznějších důvodů váháte, váhat přestaňte.

Jóga jako přirozenost: Proč je přirozená v podstatě pro každého?

Kdo se začne jednou věnovat józe, je-li to v pravý čas a v pravou dobu, často ji posléze přirovnává k pomyslnému návratu domů. Protože ono se to opravdu podobá. Jóga nás navrací k nám samým, otevírá nám cestu k vlastní přirozenosti, učí nás spokojenosti a radosti, pohodě a klidu. Proto by se jí neměl obávat nikdo, koho to k ní táhne. Nevydáváte se na neprobádané území, na cestu do neznáma, s jógou se opravdu vracíte tam, kde je to vašemu srdci nejbližší – k sobě domů. Jak vás tam jóga navede?

  1. Navrací k nám samým

Slavný antický filosof Platón věřil v božské ideje, jejichž odlesk člověk nosí v sobě, protože se od nich duše pádem do hmotného těla oddělila. V každém z nás tak dlí podstata božskosti, která je zároveň i naší podstatou, a protože je nám přirozená, nemusíme ji hledat, stačí se na ni rozvzpomenout. Právě v tomto kontextu mluví Platón o rozvzpomínání se na naši božskou podstatu, což má mnoho společného s jógovou filosofií. 

I v józe se rozvzpomínáme na věčnost, z níž jsme na tento svět přišli, a do níž se zase navrátíme. Nehledáme uvnitř sebe něco, o čem bychom podvědomě nevěděli. Pouze objevujeme to, co uvnitř nás dávno a přirozeně dlí. Nacházení tohoto světla, pilíře, opory, nám dává klid, harmonii, vnitřní spokojenost, vrací nás k nám samým, k naší podstatě, k naší přirozenosti.

  1. Učí poznávat a objevovat

Ač se to může zdát neuvěřitelné, ve spěchu a shonu všedních dní, v přehršli povinností, jež na sebe mnohdy sami nakládáme, ztrácíme kontakt sami se sebou, přestáváme sami sobě rozumět a s tím je spojena řada nešvarů, jež nám znepříjemňují život. 

Nabízí se otázka, jak vlastně můžeme ztratit kontakt sama se sebou, když spolu trávíme 24 hodin denně. Úplně jednoduše – je to podobné jako mezi partnery, jejichž vztah se rozpadá. Když vedle sebe přežíváme, jen vegetujeme, aniž bychom se o sebe vzájemně zajímali, sdíleli spolu to, co prožíváme, své radosti i strasti, časem se odcizíme a zbyde jen zvyk, rutina, forma bez obsahu, tělo bez duše, které vykonává a žije automaticky, ze dne na den, bez toho, že by si uvědomovalo, co vlastně denně dělá. 

Jóga představuje jakousi prevenci/řešení automatického žití, učí nás žít přítomností, zvědomovat si tady a teď, respektive uvědomovat si, co, kdy a proč děláme tak, abychom toho byli v každé chvíli svého života účastni. Tím v nás probouzí zapomenutou touhu poznávat a objevovat, která nás zbavuje okovů automatismů a dává nám svobodu a volnost.

  1. Probouzí dětskou zvědavost 

Pro děti je všechno nové. Z nových věcí mají čistou a zkušeností nezatíženou radost. Zkušenosti vytvářejí beze strachu z neúspěchu, vnímají život v celkovém kontextu a co přichází, přijímají s otevřeností a s nadšením. Návratem k nám samým a znovuobjevením touhy poznávat v nás jóga probouzí onu dětskou čistotu, radost a zvědavost, která se týká nás samých. Společně s tím, jak poznáváme kouty sebe sama, poznáváme i krásy ostatních, krásy světa, které náhle máme na dosah ruky. Mnohdy se nám může zdát, že až nyní jsme skutečně otevřeli oči. Co když tomu skutečně tak je?

  1. Učí radovat se z maličkostí

Společně s dětskou zvědavostí v nás jóga probouzí ještě něco dalšího. Je to schopnost radovat se z maličkostí. Tu máme od malička, během růstu a posléze dospívání ji ale ztrácíme. Stáváme se sečtělými, těmi, které jen tak něco neohromní. Mnoho věcí bereme, zcela zbytečně a velmi často i pošetile, jako samozřejmost. Přestáváme si všímat drobností, jež prosvětlují běžné dny, a zaměřujeme se na velké cíle, jejichž nedosažitelnost nám imponuje (a když trvá příliš dlouho, frustruje). Právě tím, že nám otevře oči a ukáže, kolik krásy se v nás a všude kolem nás nachází, nám jóga schopnost radovat se z drobností vrací a spolu s ní i život v jednoduchosti, přirozenosti, pokoře a pohodě.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Tip pro začátečníky! Začněte v kurzech jógy pro začátečníky. Info ZDE.

Objednat předplatné