Životní styl 12. 10. 2020 PDF Tisk

Jóga jako lék

Jógový mistr a učitel Yogacharya B. K. S. Iyengar trpěl již v dětství tuberkulózou, malárií a tyfickou horečkou. Jak jóga napomáhá k lepšímu zdraví?

Jóga jako lék

V patnácti letech ho indický jógový guru Sri Tirumalai Krishnamacharya zasvětil do tajů jógových ásan, aby jeho zdravotní stav a imunitu posílil. Dnes je B. K. S. Iyengarovi, legendárnímu jógovému učiteli a zakladateli iyengar jógy, devadesát pět let. Jóga se pro něj stala lékem, terapií, pomocí níž chtěl uzdravit i statisíce svých žáků. Dodnes se domnívá, že jóga může vyléčit nejen fyzické, ale také psychické a emocionální problémy. Lékařské výzkumy jeho názor potvrzují. V józe nejde jen o zlepšení flexibility těla a zesílení svalového tonu. Uveďme jen některé z benefitů pro lidské zdraví, které jóga přináší.

JÓGA SNIŽUJE KREVNÍ TLAK, HLADINU CHOLESTEROLU A ZLEPŠUJE KREVNÍ SRÁŽLIVOST
Na lékařské fakultě v Jižní Karolíně byla zkoumána skupina osmadvaceti mladých lidí. Polovina z nich se po tři měsíce věnovala cvičení hathajógy, druhá polovina navštěvovala lekce hudby a výtvarného umění. U skupiny věnující se józe bylo zaznamenáno výrazné zlepšení onemocnění srdce. Stejně tak v další studii byli účastníci rozděleni do tří skupin. První z nich měla nastolen dietní program a věnovala se chůzi, druhá cvičila pouze jógu, třetí kombinovala jógu a dietní režim. I zde měla ortodoxní jógová skupina nejlepší výsledky zejména ve snižování krevního tlaku. Relaxační techniky, které jsou v józe zastoupeny, totiž harmonizují negativní hormonální a nervové faktory, které hladinu krevního tlaku vychylují. Pokud se tedy józe věnujete, myslete na to, že jóga není jen o fyzické zátěži, ale i o relaxaci.

KONEC S MIGRÉNAMI A NESPAVOSTÍ
Právě relaxace, meditace, uvolnění těla pomocí dechu jsou pro jógu specifické a jsou velkým bonusem oproti ostatním body and mind cvičením. Není novinkou, že mnoho fyzických zdravotních problémů je způsobeno disbalancí naší duše. Stres a přílišné vypětí způsobují bolesti hlavy či nemoci trávicího traktu. Také jimi trpíte? Jógové cvičení snižuje produkci stresového hormonu kortizolu a pomůže vám dostat stres pod kontrolu. Zkuste dva týdny denně cvičit jógu, zpomalit a zaměřit se na dechová cvičení. Bude se vám s lehkostí usínat.

CHRONICKÉ BOLESTI SPODNÍCH ZAD
Současné výzkumy prokazují, že určité jógové ásany zjemňují chronické bolesti spodních zad. Podle studie vytvořené v roce 2011 bylo hodnoceno 313 pacientů s chronickými problémy zad. Po 12 týdnech jógových lekcí byli pacienti v lepší kondici než při pouhé lékařské praxi. Právě u problémů se zády je však velmi důležité zvolit správný typ jógy. Skvělé výsledky měla například právě iyengar jóga.

DÝCHACÍ CESTY
Dechová cvičení praktikovaná u jógy zvyšují kapacitu plic. U pacientů s bronchitickým astmatem bylo dokonce zaznamenáno zlepšení v léčbě při kombinaci pránájámy s běžnou lékařskou praxí.

ZBAVTE SE NEBEZPEČNÝCH CHUTÍ NA JÍDLO
Jóga nás učí sebekontrole. Pravidelné cvičení jógy minimálně 3 – 5x týdně nás přivádí i k zodpovědnému stravování. Zahání pocity k jídlu, které nejsou způsobené hladem, ale stresem, nudou či depresí. Zejména dynamičtější jógové směry jako je vinyasa, aštanga či powerjóga vedou i ke ztrátě přebytečných kil.

JÓGA A SEXUÁLNÍ TOUHA
Pokud by vás tyto benefity jógy nepřesvědčili o tom, že je jóga pro vaše zdraví dobrá, máme pro vás poslední argument. Již po 12 týdnech cvičení jógy se u cvičenců obnovuje přirozená sexuální touha, zlepšuje sexuální důvěra mezi partnery i dosažení sexuálního uspokojení, a to u mužů i u žen. Jóga totiž zvyšuje cirkulaci krve v oblasti genitálií a posiluje tzv. múla bandhu, svaly pánevního dna. Příkladem pozice, která právě pohlavní orgány stimulují, je prý například baddhakonásana, tedy známá pozice motýlka.

Je zřejmé, že v józe je důležitá pravidelnost cvičení, a to nejen cvičení těla, ale i mysli. Pravidelné cvičení jógy vám přinese do života klid a nadhled, zlepší celkové napojení na vaše tělo, odstraní chronické stresové vzorce a zbystří vaši imunitu. Pokud však máte opravdu zdravotní problémy, vždy svou jógovou praxi konzultujte s lékařem. Mějte na paměti, že jóga lékařskou pomoc nezastupuje, může být však nápomocná. Vybírejte tedy pečlivě jak instruktora, tak typ jógové hodiny.

  • autorka: Markéta Faustová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné