O józe 31. 05. 2022 PDF Tisk

Jóga doma - jak na ni, abychom si neškodili

Jóga v domácím prostředí je velkým tématem. Má své zastánce pravidelné domácí praxe, ale i odpůrce, respektive ty, kteří doma jógu cvičit nechtějí z různých důvodů.

Jóga doma - jak na ni, abychom si neškodili

Jóga je velmi vhodná pro domácí cvičení. I proto, že k ní nepotřebujeme žádné extra pomůcky. Stačí nám kousek místa a podložka.

Tolik k materiálním věcem a nyní projděme pár zásad, kterých je dobré se držet, aby byla vaše jógová praxe užitečná a hlavně bezpečná.

Nikdy jste na józe nebyli?

Pokud jste nikdy nebyli na lekci jógy a rozhodli jste se s ní začít sami doma, je dobré řídit se heslem méně a pomalu. Najděte si na Jóga Virtual lekci jemnější, pomalé jógy, která je určena pro začátečníky. Nebo zkuste hledat, zda nenajdete přímo ucelený on-line kurz, který se józe věnuje detailně a popisně.

Ač se některé pozice zdají být jednoduché a jasné”, tak jejich správné provedení může být těžší. Naučte se vnímat sebe. Nechoďte do pozic, které vám jsou nepříjemné nebo těžké. A alespoň jednou za čas doporučuji dojít třeba na individuální lekci k lektorovi, který vás může poopravit či nasměrovat ve vašem konání.

Co od jógy doma očekáváte?

S jakým záměrem vlastně jdete do domácí jógové praxe? Chcete cvičit častěji než jednou týdně ve studiu? Chcete si při józe odpočinout nebo protáhnout?

Myslete na to, že jóga není jen cvičení, ale celý systém, který se může stát životním stylem.

Prvotní, o co se opřete, jsou, ne znalosti jógových pozic, které třeba již máte, ale spíše naladění se na sebe. Však to znáte z lekcí - úvodní zklidnění a ztišení nás vede k tomu, abychom si uvědomili tělo, dech, emoce a myšlenky. Díky tomu zjistíme, jak se máme, jestli jsme unavení a potřebujeme dobít energii, nebo jestli jsme unavení a potřebujeme relaxovat. Tahle zjištění jsou celkem dost podstatná proto, jakou lekci si doma naordinujeme.

Naslouchejte svým potřebám

Nevynechávejte úvodní posezení, které vám může pomoci dobře se zorientovat v tom, co skutečně potřebujete. Zkuste nejezdit v zajetých kolejích toho, že chodíte na lekce power jógy a je to pro vás tedy vhodné i na domácí praxi.

Zkuste změnu. Zkuste se zastavit a vnímat, co skutečně potřebujete. Protože to, je jóga - vnímání přítomného okamžiku a z něj utváření vědomé praxe. Berte jako výhodu to, že můžete naslouchat sobě a praxi si přizpůsobit - na veřejných lekcích jógy tuto možnost pravděpodobně nemáte.

Stejně tak nevynechávejte závěrečnou relaxaci, která je důležitá pro doladění procesů v těle, které jste jógou rozhýbali.

Buďte pozorní

Pokud už víte, do jaké fyzické praxe se pustíte, buďte k sobě pozorní a necvičte mechanicky. Důležitější než to, na jaké podložce cvičíte, je to, jak se do ní opíráte - zda vám dobře pracují nohy/ ruce. Zda můžete v pozicích dýchat a zda je vám tam (v rámci možností a dle typu pozice), příjemně.

Mějte na paměti, že pokud jógujete doma, jste v tom sami. V něčem je to výhoda, v něčem nevýhoda. Můžete se dostat do hlubšího prožitku v pozicích, protože si je korigujete sami - a stejně tak si můžete třeba natáhnout sval, protože neodhadnete svoje možnosti (to se samozřejmě může stát i na lekci ve studiu, ale tam vás na tato úskalí upozorní lektor).

V domácí praxi platí základní jógové principy zesíleně - ahimsa, (nenásilí), pravdivost (satja), aparigráha (neulpívání) a sauča (soucit).

Výběr lekce z internetu

Pokud jsou vám zřejmé základní principy, tak pak pravděpodobně dojdete do bodu, kdy nebudete vlastně vědět, jak si takovou lekci doma poskládat.

Na internetu je možné dohledat velké množství kurzů a jógových lekcí. Vyberte si tu, co s vámi rezonuje. (Pozn.redakce: máte-li předplatné Jóga Dnes, můžete zdarma využívat s tarifem JV basic více jak 500 videí pro předplatitele Jóga Dnes.)

Pokud vám není sympatické jedno video, neházejte flintu do žita. Vyberte si jiného lektora, jiné video. Nezavrhujte hned celou jógu proto, že vám třeba nesedlo první potkání s ní.

Závěrem bych shrnula doporučení pro domácí praxi do těchto bodů:

  • Vnímejte sebe sama
  • Naslouchejte si, jakou praxi právě teď potřebujete/chcete
  • Vybírejte si takové on-line lekce, které vám jsou sympatické - jak obsahem tak třeba i hlasem lektora
  • Cvičte to, co vám dává smysl - ne to, co vám někdo předkládá jako skvělé
  • Řekněte rodině, ať vám dopřeje chvilku za zavřenými dveřmi - určitě vám vyjdou vstříc a chvíli bez vás vydrží

 

Objednat předplatné