Konference 24. 10. 2015 PDF Tisk

Ohlédnutí za JÓGA DNES konferencí

V rámci druhé největší události české jógové praxe, která se konala třetí říjnovou neděli letošního roku, proběhl také křest prvního jógového kalendáře. A bublinky nebyly bez alkoholu.

Ohlédnutí za JÓGA DNES konferencí

Lidé, kteří se soustřeďují kolem časopisu Jóga Dnes, Energy studií nebo Power Yoga akademie, totiž spojuje kromě lásky k józe také smysl pro humor a nadhled. Možná i proto se cvičebními sály často rozléhal smích a všichni volně procházeli mezi lekcemi, kolem mís s občerstvením i doprovodnou výstavou po celý den. Lektoři a lektorky se setkávali s účastníky a účastnicemi svých lekcí v odlehčenější atmosféře, bylo více prostoru na dotazy i názorné ukázky. Někteří z nás se také třeba setkali po delší době nebo poznali nové přátele. 

K vyzkoušení bylo hned několik typů lekcí. Od pomalé a precizní hathajógy až po lekce doprovázené hudbou nebo zaměřené na vývojovou kineziologii. Aneta Králová, která je nejen lektorkou jógy, ale také lékařkou, přirovnává provádění ásan k tanci. Každý návod je podle ní jen přibližný, osobní provedení každý přizpůsobujeme možnostem svého těla a také svému vnímání rovnováhy. Jóga je způsobem poznání světa, otevírá nejen naše klouby, ale především mysl. Katka Nováková i Veronika Švecová ve svých lekcích upozorňovaly na důležitost sladění dechu s pohybem, protože už sám dech je pohyb a obojí tak vytváří neopakovatelnou harmonii. Lekce Vaška Krejčíka pak byla právě tou, která připomněla, že jógová praxe a smích se nevylučují. Někdy sami sebe bereme až příliš vážně a zapomínáme, že urputné provádění předepsaných pozic nemá s jógou mnoho společného. Je to naopak svěží lehkost, soustředěná pozornost v pohybu a opět především plný a klidný dech, co jógu odlišuje od běžného tělocviku.


Lehce pochmurné počasí bylo pro celodenní sálovou akci ideální a místnosti uvnitř vytopené na příjemnou teplotu. Do kávy bylo k dispozici nejen kravské, ale i sójové a mandlové mléko a ke koupi také různé zdravé svačinky. V rámci vstupného měl každý zajištěn pitný režim i ovoce. Přestože šatny nebyly hlídané, nedošlo k žádným ztrátám, což nebývá na akci takového rozsahu úplně obvyklé. Je to jistě opět jóga jako spojující prvek vzájemného respektu, které umožnila hladký průběh celého dne, a také dobře odvedená práce organizačního týmu. Pár desítek z příchozích navíc domů odcházelo potěšeno výhrami z tomboly, která provázela křest kalendáře. Ohledně zajištění akce neměl nikdo důvod ke stížnostem. Právě naopak – mohli jsme si v klidu vychutnávat všechny vůně, chutě i nové informace z celého dne.


Z Konference Jóga Dnes, 17. 10. 2015 v TJ Sokol Hostivař
Michaela Dombrovská

 

 

Doplnění redakce:

  • V rámci konference byl pokřtěn 1. JÓGA DNES KALENDÁŘ pro rok 2016, který mohou všichni předplatitelé získat ZDARMA s listopadovým vydáním časopisu JÓGA DNES. Kalendář bude přibalený k časopisu (řádná, první rozesílka) - pokud máte aktivní předplatné tištěného časopisu do 23.10. 2015.
  • Po tomto datu je kalendář již pouze na prodej přes www.jogamarket.cz.
  • Kalendář k zakoupení ZDE.
  • Pokud budete mít časopis JÓGA DNES listopad/prosinec, naleznete v něm slevový kód 50% sleva na kalendář. 

 

Objednat předplatné