O životě 07. 07. 2017 PDF Tisk

Jóga a sex

Přístup jógy k sexu je přirozený, uvolněný a smyslný. Zatímco například tantrická jóga jej může využívat k probuzení energie a spojení s partnerem přímo, ostatní směry se zaměřují spíše na péči o pánevní dno...

Jóga a sex

Pánevní dno je centrem energie a rovnováhy. Podílí se na správném postavení pánve, funkci močového měchýře a má řadu dalších zdravotních vlivů. V sexu má ale také významnou roli.

Je to skupina svalů umístěná uvnitř pánve, která tvoří jejich dno a je uzávěrem spodiny malé pánve. Je také podpůrným aparátem pro močovou trubici, močový měchýř, dělohu a konečník. A mělo by odolávat zvýšení tlaku v krajině břišní, ke kterému dochází při fyzické námaze. Je-li svalstvo pánevního dna ochablé, může docházet k úniku moči, například při kašli, kýchnutí nebo fyzické činnosti.

Správný stah svalstva pánevního dna ženy ucítí jako stlačení a mírné zvednutí pod pánví směrem ke středu trupu a okolo vagíny a konečníku, muži zatínají svaly okolo konečníku a mohou pocítit mírné zvednutí penisu. Stahy svalstva pánevního dna by neměl doprovázet pohyb dalších částí těla, například hýždí.

V první fázi je důležité svaly umět lokalizovat, ve druhé prodýchat, dále nacvičit jejich postupné stahování a nakonec také vědomé uvolňování. Zvláště poslední fáze je důležitá například pro bezproblémový porod. Jak svaly pánevní dna nejsnáze lokalizujete? Jako příklady uvadím: v uvolněném vzpřímeném stoji  vcucněte palec na ruce. Jiným způsobem je přerušování proudu moči. Na lekci jógy je první způsob pochopitelně vhodnější. Lépe si své pánevní dno uvědomovat pak můžete v každé z ásan.

Posílení svalů pánevního dna (u žen i mužů) věnovala a věnuje pozornost řada lékařů i terapeutů. Nejznámější jsou tzv. Kegelovy cviky, které názvem vzdávají hold autorovi už od poloviny minulého století. U nás řadě žen nejen s otěhotněním pomáhá metoda Ludmily Mojžíšové, které jsou jinak vhodné i na posílení zad a břišních svalů. Efekt obou (a podobných) sestav je samozřejmě také zlepšení sexuálního života.

V dnes už klasickém pojednání Tantra uvádí její autor André Van Lisebeth, jeden z nejvýznamnějších propagátorů jógy na našem kontinentě, že ho nebaví sex s Evropankami. A to proto, že neumějí používat své pánevní dno. Podobně se to jistě týká také mužů. Takže pokud vás nepřesvědčí zdravotní výhody, můžete zvážit hlubší intimní prožitky. Kromě základního stahování jsou v oblasti pánevního dna možné i náročnější pohyby.

Na hlubší úrovni pak oblast pánevního dna náleží sakrální čakře, energii sexu a radosti ze života – protože přístup jógy k sexu je ze své podstaty radostný; harmonická sakrální čakra přináší do života uvolněnost, kreativitu a smyslnost. Péče o pánevní dno je prostě dobrá investice, i když není znát na první pohled.

 

  • autor: Michaela Dombrovská
  • www.protoze.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné