pondělí 11. 11. 2024
Kdo by nepotřeboval živý a vitální zdroj pohybu? Ústřední skupina svalů nazývána pánevní dno je důležitá pro každého, ať už jde o ženu či muže, spotížemi nebo bez, o těhotnou, sportovce, vytíženého člověka, osobu starší anebo mladší.
Celé pánevní dno je velké asi jako dlaň. Skládá se ze tří vrstev (podélná, příčná a zase podélná), které pružně uzavírají pánevní vchod. Během plodného období ženy jsou svaly zásobeny estrogeny. Po přechodu, kdy hormonální ochrana končí, je třeba pánevní dno aktivizovat. Muži mají díky užšímu pánevnímu vchodu, tlustší vrstvě svalů a silnější struktuře tuto oblast pevnější. Ale ani oni by neměli trénink pánevního dna opomíjet.
Zdravé svalstvo pánevního dna nás drží pohromadě, jsme tedy kontinentní (z latinského slova contineo – držet pohromadě). Nachází se na dně trupu, který uzavírá a podpírá, zároveň je středem našeho těla. Zprostředkovává spojení mezi dolními končetinami a trupem, díky čemuž má klíčovou pozici pro držení celého těla a harmonickou koordinaci pohybu. Pohyby pánve odrážejí naše pocity, vypovídají o naší sexualitě, chuti do života a vitalitě. Pokud mocněji zaktivujeme pánevní dno, bude náš život intenzivnější. Nechte prýštit zdroj energie a navoďte si tak pocit štěstí. Pánevní dno funguje jako dynamo – svým pohybem nabíjí celé tělo.
Poklad, na kterém sedíme
Pánevní dno je pohybovým centrem těla – když jej aktivujete, usnadní vám život. Aktivní pánevní dno znamená více energie ve všech oblastech života – pro tělo, psychiku i duši. Pokud se napřímíte zevnitř, budete čilejší a plní chuti do života. Při fyzické práci budete fungovat efektivněji, uděláte dobrý dojem ve sportu a dokážete se více vědomě uvolnit. Pocítíte radost z pohybu, což udělá vašemu tělu vmnoha ohledech dobře.
Tohle všechno lze získat zcela snadno – tím, že „vykopete“ poklad, na kterém si sedíte. Pevné pánevní dno reaguje samo od sebe vždy správně a přiměřeně aktuálnímu zatížení. Při silné zátěži se energicky napne (kašel), když napětí povolí, může se naprosto uvolnit – je to živý flexibilní sval, který umí pracovat, hrát si a odpočívat.
Správný trénink pánevního dna je zároveň školou pro záda. Saktivní základnou jsou záda při fyzické práci silnější a zároveň pružnější, vtěhotenství stabilnější, i po dlouhodobém sezení pohyblivější, při lenošení a relaxaci uvolněnější. Saktivním pánevním dnem se vám snadno podaří zakotvit, uspořádat si každodenní život zdravěji a s větším množstvím pohybu. Když naopak sedíte, stojíte a pohybujete se nevhodně, energii ztrácíte a vlastně plýtváte.
Zdroj energie
Buďte aktivní! Přístup ktéto životní energii působí pozitivně i na psychiku. Lidé spevným pánevním dnem mají více odvahy do života i vnitřní svobody. Samozřejmě se psychických problémů tréninkem pánevního dna nezbavíte snadno, ale podpora vnitřních duševních procesů na somatické úrovni zde může velmi pomoci. Více energie vám také pomůže odbourat napětí a zvýšit intenzitu pocitů v sexuálním životě. Slabý močový měchýř neznamená neodvratný osud, trénink těchto svalů je u většiny forem inkontinence první navrhovanou terapií. A proto účinně cvičte a stabilizujte svůj stav trvalým začleněním jednoduchých cviků do každodenního života!
Cviky pro posílení svalů pánevního dna
Pozor: Naučte se rozlišovat mezi svaly pánevního dna a svaly hýždí, břicha a stehen. Čím přesněji pánevní dno aktivujete, tím lepší výsledky cvičení přinese.
TIPY:
· Pokud při chůzi zapojíte pánevní dno, dostanete do svého kroku více energie a pružnosti.
· Choďte po nezpevněných podložkách a površích, naruší se tak vaše rovnováha a vyvolá instinktivní reakce těla.
· Balancování supaženýma rukama je metodou, jak pánevní dno zapnout a probudit ho. Třeba na lesní cestě prorostlé kořeny, či na zídkách sloužících jako kladina.
· Postupně přidejte pohyb se zátěží, ale pozor na přetížení – koordinace těla je velmi důležitá, pánevní dno a záda je třeba chránit.
· Zapojte pánevní dno do svého denního rytmu, posuňte níž těžiště a pracujte od nohou. Myslete hlavně na to při nošení břemen, vstávání ze židle, či dlouhém stání.