Hatha jóga 03. 10. 2014 PDF Tisk

Jóga a očista

Jóga ve svém základu není o cvičení. Jóga je o zastavení změn v mysli a principem je očista.

Jóga a očista

Jóga ve svém základu není o cvičení. Jóga je o zastavení změn v mysli. Tuto základní myšlenku „Zastavení změn v mysli“ formuloval guru jógy Pataňdžali ve svém shrnutí jógy do osmistupňové stezky. Jógy je založení na očistě (detoxikaci) nejenom fyzického těla, ale především mysli. Je-li nečistá mysl, člověk se může snažit čistit tělo, ale to nestačí. Mysl je základem našeho zdraví, a proto je velice důležité pracovat s myslí. Jóga ve své komplexnosti využívá pozic, stahů (střídání tlaků přetlak a podtlak), muder, dechových technik (především udždžají dech), práce se smyslovými orgány, aby vyčistila tělo. Základním předpokladem pro očistu těla je správné dýchání, které přivádí do těla kyslík, okysličuje tkáně a buňky a odvádí odpadní látky.

Pro práci s myslí a vědomí jóga nabízí základní etická pravidla (jama a nijama), která řeší vztah k sobě samému a k okolí. Relaxace a meditace jsou další techniky, které vedou k očistě těla od napětí a očištění vědomí, podvědomí a nevědomí. Zde vidíte, že když se v józe řekne slovo „detoxikace“, není myšleno jen zbavení se nepotřebných látek v těle, ale jedná se o komplexní pročištění fyzického a psychického těla. Navíc, hathajóga uvádí šest základních „krijí“ to jsou očistná jógová cvičení, jejichž úkolem je udržovat rovnováhu v těle a zajišťovat dobrý zdravotní stav. Mezi tyto krije patří: zářící lebka (kaphála bhátí), fixace pohledu (traták), promývání nosu slanou vodou (džala nétí), vlnění břicha (náulí), pročištění žaludku vodou nebo gázou (dháuti) a poslední pročištění tlustého střeva vodou (vasti).

To vše podtrženo je očista. Nestačí změnit jen vzhled! Důležité je začít zevnitř. Bude-li opečovávat pouze tělo a zapomenete na mysl, která bude roztěkaná, k rovnováze budete jen vzhlížet a snít o ní. Proto neváhejte a začněte čistit své tělo a mysl, protože odměnou pro vás bude energie, radost, uvolnění a dobrý pocit, že nenecháváte své zdraví na pospas.

-jd-

zdroj fotky: Samphotostock.cz

Objednat předplatné