BLESKOVĚ
Power jóga 24. 07. 2017 PDF Tisk

Jóga a možnost vyjádřit se

Každý člověk získává představu o józe z různých časopisů, knížek nebo rozhovorů s přáteli. Skládá si svou mozaiku, proč jógu zkusit. To se stává motivací, která člověka přivede na svou první lekci jógy...

Jóga a možnost vyjádřit se

Jedny z nejčastějších důvodů, proč chodit cvičit jógu, jsou bolesti zad, uvolnění se od napětí, vytvarování těla, anebo prostá touha něco dělat, něco zkusit. Stává se, že člověk vidí cvičení jógy a řekne si: „Aha, to vypadá jednoduše, tam se nic neděje, a proto to zkusím.“ Jaké je pak překvapení, když člověk zjistí, a to především druhý den, že vůbec nezná své tělo. Pociťuje nejrůznější svaly na těle, o kterých neměl ani představu, že v těle existují, a také cítí uvolnění na psychické úrovni, na které není zvyklý. Člověku je dobře, a ještě navíc má pocit, že pro sebe něco udělal.

V jógovém světě se setkáte s mnoha styly jógy. Všechny styly spojuje práce s dechem a jógové pozice, které dle způsobu, charakteristického pro daný styl (druh) jógy, jsou cvičeny. Pozice mohou být spojovány do sestav, nebo tzv. sekvencí (sled jdoucích pozic za sebou), anebo také jsou cvičeny nezávisle na sobě a po každé z nich je prováděna krátká mezirelaxace. Jednoduše řečeno, určitý styl jógy je dynamický (ne rychlý) a jiný je klidný. To by mohlo být základní rozlišení způsobu praktikování jógy. Neexistuje žádná definice, co je klasická jóga. Každý může jógu provádět tak, jak vnímá a cítí, což samozřejmě nemusí vyhovovat všem. Někdo se chce opřít o řád a systém, který mu umožňuje nepřemýšlet, a tak věnuje svou pozornost stylům jógy, který striktní řád mají. Nic není špatně ani dobře. Je to vždy tak, jak to má být. Každý člověk se individuálně rozhoduje a volí si, co chce v danou chvíli dělat a na co je v danou chvíli připravený.

Chcete-li si hrát, máte rádi řád, ale řád, na kterém se staví a rozvíjí se volnost, vyzkoušejte powerjógu fusion, která v sobě rozvíjí jistotu opory o systém powerjógy, ale současně si dovolí uhnout a tvořit. Powerjóga fusion je hravý způsob praktikování jógy, ve kterém se rozvíjí síla a ohebnost těla i mysli, podporuje se tvořivost a také se uspokojí touha provádět obtížnější pozice, které se na běžných lekcích jógy mnoho nevyučují. V rámci lekce plynete v rytmu dechu. Dech je základním strůjcem celé lekce – tvz. vinyasa jóga. V dechu rozvíjíte pozdravy slunci a jednotlivé pozice vrstvíte do sekvencí. Jakmile v těle zavládne teplo, rozvíjíte možnosti svého těla i mysli a tělo „trénujete“ k objevení vnitřní síly a stability praktikovat pozice stojů na rukách, stojů na hlavě, pozice vyžadující uvolnění kyčlí nebo pozice rozvíjející záklony. Prostě si hrajete se svým tělem, které posloucháte a podle informací z něho víte, jak daleko můžete vstoupit. Trochu své tělo překonáváte, překonáváte svou pohodlnost a komfortní zónu. Stále však tělo i mysl respektujete a ve vzájemné souhře provádíte jógovou praxi. V rámci lekce se naučíte vnímat své možnosti, vyzkoušíte si pozice, na které byste si netroufli, nebo dostanete i krátký prostor pro pozice, které si chcete zacvičit. Powerjóga fusion je liberální systém praxe jógy, ve kterém můžete být sami sebou, pomocí pozic se vyjádřit a nikam nebudete tlačeni. Budete jen motivováni ve své jógové praxi poodkrýt své možnosti, nebát se a být sami sebou.

 

Navštivte lekci Power vinyasa jóga s Vaškem Krejčíkem - každou středu v 19 hod v Energy Studiu HEAVEN Praha 2.

 

Objednat předplatné