BLESKOVĚ
Konference 31. 05. 2022 PDF Tisk

Jóga a já: Martin Wagenknecht

Jóga rozhodně neodstranila všechny problémy z mého života. Ten se ani náhodou nepodobá permanentnímu plutí na růžovém obláčku v objetí andělů. Jóga mi dává schopnost nadhledu a možnost se na situace dívat z různých perspektiv.

Jóga a já: Martin Wagenknecht
  • Jméno: Martin Wagenknecht
  • Věk: 36
  • Znamení zvěrokruhu: Vodnář
  • Specializace v józe: jóga pro vyrovnanost 
  • Web: www.tao-yoga.cz  

Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl?

Na tuhle otázku neumím odpovědět. Neumím z těchto možností vybrat tu jedinou preferovanou. Na józe se mi líbí to, že je všechno tohle a ještě o “trochu” víc. Nyní je má jógová praxe hlavně o tom, jak být v rovnováze na všech úrovních a tuto rovnováhu poté šířit dál. 

Jak jste se k józe dostal? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

Moje cesta k józe nebyla úplně obvyklá. Byl jsem v podstatě donucen svým tátou. Zpětně to vidím tak, že mi zprostředkoval jednu z nejcennějších věcí, co mohl. Jóga mě zaujala svou hloubkou - když jsem poznal svého prvního učitele, vnímal jsem, že sice nevím jak, ale že ten zvláštní “tělocvik” spojený s dechem mě otevírá nejen tělesně. Úplně se změnil můj přístup k životu a způsob myšlení.

Má jógové cesta se vyvíjela. Zpočátku byla má jógová praxe hodně fyzická. Dost intenzivně jsem zkoumal, kam až se dají posunout hranice mého těla. Zároveň jsem zatoužil po cestě do Indie, kde jsem intenzitu praxe posunul na ještě vyšší úroveň. Byly to krásné časy.

Postupem času jsem se zklidnil a hodně ubral. Nyní je pro mě fyzická praxe spíše o hře s detailem a hledání výsledného pocitu, který mi pomáhá být v harmonii. Výrazně více než dříve se věnuji relaxaci a meditačním a koncentračním technikám. Zároveň nemám potřebu někam daleko cestovat, zdá se mi, že vše důležité je “nadosah”.

Změnil se váš život po tom, co jste začal praktikovat jógu?

Myslím, že v podstatě mohu svůj život rozdělit na období před jógou a období s jógou. Cítím velký posun v kvalitě života a v jeho prožívání. Nechci, aby to vyznělo lacině a kýčovitě. Jóga rozhodně neodstranila všechny problémy z mého života. Ten se ani náhodou nepodobá permanentnímu plutí na růžovém obláčku v objetí andělů. Jóga mi dává schopnost nadhledu a možnost se na situace dívat z různých perspektiv. Nicméně jsou i chvíle, kdy se to nedaří. Stále je prostor ke zdokonalování.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?

Zastávám názor, že praxe jógy by měla být hlavně praktická. Ve svých lekcích se snažím nabídnout lidem to nejlepší, co se má přesah do běžného života - základní povědomí o správné držení těla a zdravém pohybu, ladění dechu a umění relaxovat. Snažím se “přemostit” fyzické pojetí jógové praxe s tím zaměřeným na relaxaci a meditaci. Ve výsledku je podle mě na jógové praxi nejcennější  její blahodárný vliv na psychiku.

V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době?

Význam relaxace a meditace je pro dnešního člověka, který je zmáhán stresem a brutálním množstvích různých podnětů, na čož nejsme úplně stavění. Je férové říci, že relaxace a meditace nejsou jen doménou jógy. Ano, jóga je jednou z cest, jak se s nimi seznámit. Řadě lidí vyhovuje cesta některého z mnohých jógových směrů, řadě lidí vyhovuje něco úplně jiného. Každý jsme originál a každý by měl hledat své metody, které mu v daný okamžik pomáhají k uvolnění a vytišení. Důležité je, aby člověka nedělal nějakou techniku, jen protože se to tak dělá a všude se říká, že to zaručeně funguje, ale aby cítil, že to doopravdy funguje a dělá mu to dobře. Nikdy bychom neměli ztratit radost a jistou vášeň pro to, čemu se věnujeme, pak to může mít značný transformativní potenciál.

Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce? 

Z vlastní zkušenosti vím, že největší překážkou na začátku jsou vlastní představy. Člověk “zvenku” má většinou pocit, že se různé jógové styly od sebe zásadně neliší. Já si třeba myslel, že jógové cvičení je nuda a odehrává se převážně vleže, což mi v té době (dnes po letech už to vnímám jinak;-)) připadalo hodně nezajímavé. Hodně jsem se divil, když jsem si při powerjóze nebo aštánga vinjása józe sáhl hodně fyzicky na dno a možná ještě hlouběji. Podle mě současná nabídka jógových stylů pokrývá potřeby snad všech myslitelných typů lidí (ať už hledáte hustej workout nebo ztišení v meditaci) - jde jen o to se “trefit” do správného stylu. Pro muže se sluší dodat, že jóga není tak “holčičí”, jak na první pohled vypadá, a její benefity na všech úrovních rozhodně za to stojí.

Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce?

Přiznám se, že moje první lekce mě moc nezaujala. Jak jsem říkal, zásadní je se trefit do stylu a také do učitele. To se mi napoprvé nepovedlo. Můj nejsilnější začátek se tedy odehrál ještě před onou lekcí. Byl jsem v sále dříve, než hodina začala, a lehl jsem si na záda. To bylo celé. Jen jsem ležel a najednou jsem nic nemusel. Byl to krásný stav, kdy jsem se po dlouhé době době dostal do kontaktu sám se sebou. A o tom je celá jóga.

Chci zároveň říci, že napodruhé jsem měl při výběru šťastnou ruku, a tak se mohl začít odvíjet celý můj jógový příběh. Rád bych tedy čtenáře vyzval, aby se případně nenechali odradit a hledali svůj styl. Jak ho jednou najdete, celá jógová praxe je pak velmi jednoduchá a přirozená. Stejnou radu bych dal ale i těm, kdo už svůj styl našli a ortodoxně jej vyznávají. Čas od času je dobré ochutnat i něco jiného a narušit svůj stereotyp. I když lekce, které vám na první dobrou nesednou, vás mohou inspirovat a můžete si z nich odnést víc, než jste  očekávali.

Co je pro vás spokojenost? Jste spokojen?

Spokojenost je pro mě to, když je člověk v míru sám se sebou a s tím, co dělá. A když není, člověk by se měl nad sebou zamyslet. Musím se přiznat, že čas od času hledám nové směřování a novou vizi.

Co o Vás málokdo ví? Můžete s námi podělit o nějakou vaši “intimitu”?

Já myslím, že to, že jsem byl dříve pivní atlet a zpíval v punkové kapele už o mě všichni ví. Teď mě nenapadá nic dostatečně šokujícího nebo přínosného pro čtenáře. Ač jógový lektor jsem obyčejný člověk - občas se naštvu, někdy je mi smutno, někdy o sobě pochybuju. To se asi nikdy nezmění a je to tak dobře.

Co s Vámi zažijí účastníci Jóga Dnes konference 22.10.2022 v Praze?

Rád bych účastníkům zprostředkoval výlet v čase a zaměřil se na období začátku dvacátého století. Přiblížíme si toto období, které je velmi zajímavé a určující pro podobu moderního světa. Také podoba jógové praxe se zásadně změnila tak, aby odrážela potřeby moderního člověka. Svět byl v té době výrazně propojenější, než si dnes představujeme. Kultury a přístupy se mísily a navzájem ovlivňovaly. To platí i pro svět jógy, kdy jedním z důležitých inspiračních zdrojů pro moderní jógové průkopníky byly i západní cvičební systémy a jiné nejógové metody. Hezky je to vidět například na historii pozdravu slunci, který dlouho stál mimo jógové prostředí a začlenil se relativně pozdě, zato velmi zdařile, že nás dnes ani nenapadne, že by to byl cizorodý prvek. 

Vedle teorie nabídneme praktické ukázky, aby si člověk udělal představu, z čeho se  vyvinula moderní jógová praxe a jaké byly její důležité vývojové milníky. Bylo jich více, než si myslíme.

Při pohledu na tuto přelomovou dobu je dobré si uvědomit, že stejně jako tehdejší jógoví učitelé i my musíme hledat cesty, jak podobu jógy “aktualizovat” pro současnou dobu. Svět, ve kterém žijeme, se neustále vyvíjí. 

Děkujeme za rozhovor.

  • -jd
  • foto: @fotimjogu.cz Dara Rakovčík

Objednat předplatné