BLESKOVĚ
Konference 06. 06. 2023 PDF Tisk

Jóga a já: Kateřina Nováková

Jediný pravdivý pohled na svět se ukazuje být ten náš, naše vnímání světa, vytváření naší vlastní reality... skrze naše hlubší poznání. A zde má jóga jedinečné nástroje - učení, praxi a filozofii. Jóga může být dnes velmi nápomocná k orientaci v současném složitém světě a k léčení.

Jóga a já: Kateřina Nováková
  • Jméno: Kateřina Nováková 
  • Věk:  56
  • Znamení zvěrokruhu:  Vodnář
  • Specializace v józe:  Prana Vashya Yoga
  • Web: www.jogapruhonice.cz
  • IG: katerinanovakova_jogapruhonice

Co je pro vás jóga – především? 

Jóga je pro mne jistě způsob života. Cvičení na podložce vnímám „pouze" jako čas holistického léčení a pozornosti. Cesta jógy, je cesta k jednoduchosti.. žít jedno-duše, opouštět zažité vzorce myšlení, opouštět závislosti, čistit svůj vnitřní prostor i to, v čem žijeme, vracet se k esenci života. A také se moc neprožívat, možná je to všechno trochu jinak...

Jak jste se k józe dostala? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

Vždy jsem milovala pohyb, vnímání i vyjadřování tělem a jakmile jsem vyzkoušela svou první lekci jógy, byla jsem lapena!

První lekce byla u Dalibora Štědroňského, fascinovalo mne to hluboké propojení tělesného pohybu a práce s dechem... kdy přicházelo něco dalšího - klid a pozornost.

Změnil se váš život po tom, co jste začala praktikovat jógu?

V tu dobu jsem měla malé děti a vedla různé druhy rehabilitačních cvičení, jóga si mne ale získala a šla jsem za ní. Udělala jsem si certifikát v Power Yoga Akademii, začala učit lekce v rozvíjejícím se Energy Studiu a nedlouho na to jsem s kolegyní založila známé OM Yoga Studio na pražském Kačerově. Začala jsem jezdit na měsíční studijní cesty do Indie - jedenkrát do Goa k Rolf Naujokatovi, dvakrát do Rishikeshe do Tattvaa yoga Shala ke Kamalu Singhovi. Ale už tam jsem věděla, že Aštánga vinjása jóga není má cesta, stále jsem tam něco postrádala. A tak další převratné období mé jógové  cesty patřilo cestám do Prana Vashya Yoga Shaly v jihoindickém Mysore u učitele a tvůrce tohoto systému Vinaye Kumara.  Byla jsem tam celkem pětkrát, vždy s dvouletou přestávkou a mezitím udržovala svou vlastní praxi pvy série a pránájamy - meditace. Toto propojení mne stále posílalo dál, do záklonů, do stojů na rukou a v nímala jsem, že skrze tuto praxi tělo nemá limity.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?

Vedle jemné hatha jógy, předávám učení systému Prana Vashya yogy. Tento systém byl pro mne „aha“ a „wow“ moment zároveň - je dynamický a hluboce holistický, pracuje v jednom okamžiku s přesnou kvalitou jemného kompletního dechu, pracuje s tělem v jemnějsích i "advanced" pozicích a neustálou pozorností - určujícím nástrojem toku prány v těle. Dále otvírá páteř do záklonů, což je (v začátcích) podmínkou pro pránickou a mentální rovnováhu a také pro vstup do náročnějších pozic a volnost v pozicích. Záklony nám otvírají nový prostor.

Pozn. redakce: Kateřina učí ve svém jógovém centru Jóga Průhonice.

V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době? 

Žijeme v době, kdy můžeme! Ve většině společnosti odpadla starost o existenční ochranu a přežití a tak máme čas a prostředky na objevování našich hlubších, jemnějších a vyšších úrovní. Zdá se, že je nyní naším úkolem objevování "kdo Jsme a co je naše Realita!"

Navíc jsme k práci s myslí a pozorností nuceni stavem našeho současného světa - světa informací, kterých je tolik, že přestávají platit a není možné se na ně spolehnout. 

Jediný pravdivý pohled na svět se ukazuje být ten náš, naše vnímání světa, vytváření naší vlastní reality... skrze naše hlubší poznání. A zde má jóga jedinečné nástroje - učení, praxi a filozofii. Jóga může být dnes velmi nápomocná k orientaci v současném složitém světě a k léčení.

Co je pro vás spokojenost? Jste spokojena?

Spokojenost pro mne znamená hlubokou jasnou pozornost a jasné rozlišování.

Dokud žijeme v našich fyzických tělech, pracují v nás emoce. Každá emoce rozhoupává hladinu klidu a tím i naší spokojenosti. 

Spokojenost pro mne tedy není něco stálého, je nutno se do ní stále vracet... a nástrojem je opět pozornost! Pozorování toho, co se v nás odehrává, nezaujatě a bez posuzování stavu, jen se dívat, s vědomím, že my nejsme ta emoce, že my nejsme to tělo, které to prožívá.

Pak se emoce velmi rychle rozplyne, ale je to neustálý proces. Čím častěji však toto praktikujeme, tím rychleji se emoce zklidňují.

Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce? 

Mé doporučení by bylo - nic neočekávejte, jděte si lekci „pouze“ užít! Při praxi jógy nemůžeme dělat nic úplně „špatně“, již to, že jsme zde, na své jógové podložce, je důležitý moment v našem vnitřním procesu. 

Hledejme v lekci příjemnost. Dobře sledujme všechny instrukce učitele, ale nesnažme se je za každou cenu následovat. V józe platí méně je více! 

A samozřejmě - nesrovnávat se s ostatními. Jen my sami jsme pro sebe ti nejdůležitější na světě a jen my sami jsme svými nejdůležitějšími učiteli. 

Yogacharya Vinay Kumar často připomíná svým žákům „ Nejhorší lekce (z našeho pohledu) bývá právě ta nejlepší“. To proto, že se stáváme velmi pozornými. Pozornost je cesta jógy. 

Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce? 

Na svou první lekci si již nevzpomínám. Jen vím, že jsem si pár prvních let dělala přípravu na lekci, potom jsem o ní už jen přemýšlela a nyní se v okamžiku naladím na skupinu a přizpůsobuji společnou praxi aktuálním potřebám praktikujících, aktuální náladě, počasí, energii... proudí to samo. Žádná lekce není stejná, je vždy neopakovatelná.

Co o Vás málokdo ví? Můžete s námi podělit o nějakou vaši “intimitu”?

Možná se podělím o svůj vnitřní rozpor... pracuji s lidmi a přitom miluji být sama. Při své „práci“ s lidmi stále mluvím a přitom jsem ráda v tichu. 

Přesto jsou pro mne jógová setkávání s lidmi úžasná, stále jedinečná a společná energie je vždy překrásná a nesmírně nabíjející! 

Ale předpokládám, že takových je nás, jogových učitelů, víc.

Co zažijí s Vámi účastníci Jóga Dnes konference 21.10.2023 v Praze? 

Na lekci v rámci Jóga Dnes konference budu předávat učení systému Prana Vashya Yoga, které je speciální svou vinjásou v pozici, která je založena na  využívání dechu v pozici.

To vede k otvírání a prohlubování pozice skrze dechové svaly za účasti jemného zapojování jednotlivých skupin svalů pohybového aparátu. V konečném důsledku toto vede k lehkosti i v náročných pozicích, schopnosti hlubokého uvolňování a uvolnění páteře a především to vede k oddělenosti dechu a aktivity těla... tedy oddělenosti mysli od těla. 

Děkuji za pozvání, velmi se na setkání v rámci Jóga Dnes konference těším. 

Děkujeme za rozhovor

-jd-

Objednat předplatné