pondělí 24. 3. 2025
V hatha józe vycházím z indické tradice a miluju ji jako styl bez příkras. Lidé si často mylně myslí, že je hatha jednodušší než například vinjása. Hatha jóga může být ale i náročná a tvrdá, vyžadující disciplínu, sílu, flexibilitu a ponoření se do hloubky.
Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl?
Jóga je pro mě vším, co jmenujete, i něčím navíc. Jen cvičení je to v momentě, když to tak klienti chtějí. Určitě si pak na lekci hezky máknou, zpotí se a odcházejí namožení a spokojení. Filosofie jógy je, podle mě, její zásadní a nedílnou součástí – aby se právě pouhým cvičením nestala. Duchovní rozměr jógy nelze popřít, nedá se ale jen tak předat, ten si musí (nebo také nemusí) každý ve své praxi najít sám. Životním stylem je pro mě určitě, například Pataňdžálího jamy a nijamy ctím jako jakési své desatero. A zprostředkování jógy druhým vnímám jako svoje povolání a životní poslání.
Jak jste se k józe dostala? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?
Jógu jsem poprvé vyzkoušela už v roce 2000 v Londýně, kde jsem žila a pracovala. Hledala jsem nějaké ukotvení a zklidnění uprostřed džungle velkoměsta. A našla jsem, byla to láska na první pohled. První lekce byla krásná a vlastně i tak nějak vážná. Ve studiu, které jsem navštěvovala, museli začátečníci striktně chodit na přípravné lekce a teprve až to učitel uznal za vhodné, byli puštěni k praxi s hlavním učitelem. Od jógy jsem později několikrát utekla, například když jsem měla malé děti, nebo pracovala na plný úvazek v kanceláři. Jóga si mě ale vždy přitáhla zpět. Po mateřské jsem hledala jógové studio nebo učitele, jaké jsem znala ze zahraničí, moc se mi to ale nedařilo. Proto jsem se rozhodla, že si udělám učitelský kurz v indickém Rishikeshi. Přišlo mi totiž, že způsob, kterým se jóga často vyučuje, postrádá hloubku. Později jsem studovala ještě následný kurz na texaské škole. Nyní učím ve studiu Yoga Movement v Praze, individuálně dlouhodobě pracuji s několika klienty, pořádám jógové pobyty v ČR i v zahraničí a také učím online. Dva roky pracuju na svém projektu moje.yoga, který již brzy spatří svět.
Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?
Vedu lekce hatha, vinjása a jin jógy. V hatha józe vycházím z indické tradice a miluju ji jako styl bez příkras. Lidé si často mylně myslí, že je hatha jednodušší než například vinjása. Hatha jóga může být ale i náročná a tvrdá, vyžadující disciplínu, sílu, flexibilitu a ponoření se do hloubky. Vinjása mi přijde zábavná, hravá a velmi kreativní. Jin je pak skvělým doplňkem k dynamickým stylům a vnímám ji jako prostředek k léčení těla. Ve své praxi a pro své soukromé studenty styl měním a přizpůsobuji aktuálním potřebám. V otevřených lekcích učím nejčastěji vinjásu, protože je prostě líbivá a populární.
Změnil se váš život po tom, co jste začala praktikovat jógu?
Rozhodně ano, k lepšímu. Život bez jógy si nedokážu představit. Nemyslím tím, že si každých několik hodin potřebuju zacvičit pozdravy slunci, ale jóga prostupuje můj celkový náhled na svět, hodnoty, které ctím, a to, jak se vztahuji sama k sobě i ke svému okolí.
V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době?
Jejich význam je nezměrný. Dnešní doba na nás klade vysoké nároky. Západní společnost je silně zaměřená na výkon a chytrá zařízení nám sice do jisté míry pomáhají, ale zároveň nás nutí být neustále k dispozici a plnit úkoly ještě rychleji. Ti, kteří navíc žijí ve městě, jsou také nepřetržitě vystaveni drobným stresorům v podobě neutuchajících vnějších podnětů. Málokdy umíme opravdu vypnout a plně odpočívat, jen tak sedět, aniž bychom svůj mozek nekrmili alespoň třeba filmem na odreagování. Jen tak nerušeně být je naprostá vzácnost. A mám pocit, že kvůli tomu neumíme jít do hloubky a nejsme ve styku se svými emocemi, naše prožívání je plytké.
A tady může jóga a meditace velmi pomoci. I v otevřené lekci, kde se sejde více lidí se stejným záměrem, může člověk vědomým dechem, fyzickou aktivitou a vedenou relaxací hluboce zregenerovat tělo i mysl a začít své pocity zase vnímat.
Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce?
Doporučuji vyzkoušet více lektorů a najít si svého učitele. Pokud se obáváte přijít na plnou lekci, oslovte vybraného učitele a domluvte si s ním individuální lekci. Případně vyhledejte kurz nebo lekce pro začátečníky. Velmi si tím zpříjemníte a zjednodušíte začátky s jógou a zbytečně vás neodradí soused sedící s nohou za hlavou už před začátkem lekce.
Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce?
Moje začátky v roli lektora? Po návratu z Indie jsem za hezkého počasí učila odvážné přátele na Kampě, vždy velmi brzy ráno za dobrovolné vstupné. Nejprve nejistě, později sebejistěji, ale vždy s pokorou. Stejně tak jako nyní. Vnímám se jako lektorka, ale zároveň jako věčná studentka a čím déle učím, tím více zjišťuji, že cesta studenta jógy nikdy nekončí.
Co je pro vás spokojenost? Jste spokojena?
Spokojenost cítím, když jsem v rovnováze. Když mám dostatek času na rodinu, práci i na odpočinek. A spokojená jsem, protože se mi vše daří celkem úspěšně vyrovnávat, i když je to někdy velmi pracné. K mé spokojenosti ale významně přispívá i fakt, že jsem obklopena rodinou a přáteli, kteří mě na mé cestě podporují. Bez nich by to nešlo.
Co o Vás málokdo ví? Můžete s námi podělit o nějakou vaši “intimitu”?
Třeba to, že mám 2 úžasné a docela velké děti. Na lekce nechodí a na Instagramu je nevystavuji, takže to někoho občas překvapí.
Co zažijí s Vámi účastníci Jóga Dnes konference 21.10.2023 v Praze?
Moje lekce bude zaměřená na otevření oblasti hrudníku. To potřebují nejen lidé, kteří denně sedí za monitorem, v autě, nebo nad telefonem, ale i ti, kteří schovávají své emoce nebo trpí stresem. Takže by se dalo říct, že úplně všichni. V bezpečí jógové podložky si budou moci zažít pocit otevření se, se kterým často přichází i pocit zranitelnosti, ale mnohdy také obrovská úleva. Někteří se třeba po dlouhé době konečně pořádně hluboce nadechnou. Na Jóga Dnes konferenci se už opravdu moc těším a je mi ctí být její součástí po boku těch nejlepších českých učitelů.
Děkujeme za rozhovor
-jd-