pátek 24. 1. 2025
Jóga může být filosofie, životní styl, cvičení pro pružnou a pevnou postavu, ale zároveň také skvělá kompenzace k jinak dynamickým a energeticky náročným fyzickým aktivitám.
Většina sportů, přes veškeré své benefity a výhody, zatěžuje tělo nevyváženě, a často jednostranně. V tu chvíli přichází na řadu jóga, která dokáže určité dysbalance a přetížení vyrovnat a zkorigovat. Posílí ty partie, které zůstávají při daném sportu opomíjené, a naopak protáhne ty svaly, které byly využity nadmíru nebo mají samy o sobě tendenci ke zkrácení. „U dynamických sportů se navíc vyplavuje kromě endorfinu (a s ním i radosti) i adrenalin, a dá se říct, že tělo neustále pracuje na 100 a více procent,“ říká osobní trenérka Nikola Bartáková. „U jógy je to klidná dřina, která zklidní nejenom tělo, ale i mysl. Což v dnešním uspěchaném světě potřebuje většina z nás.“
Běh
Je vaším cílem zlepšit výkonnostní čas? Připravujete se na závod, potřebujete si vyčistit hlavu, nebo si běháte jen tak pro radost? Ať je vaše vášeň pro běh podmíněna čímkoliv, je vhodné ji doplnit ještě kompenzačním pohybem. Běh je primárně aerobní, popř. anaerobní sport, který zapojuje celé tělo – což je jeho obrovské plus. Přesto je vhodné běh doplnit ještě dalším, v ideálním případě silově-protahovacím, cvičením, které posílí svalové partie, které to potřebují, a naopak protáhne přetížené partie. To vám pomůže zlepšit nejen čas, ale také pohybový rozsah a techniku.
Existuje také tzv. „running jóga“, která je běžcům, ať již laickým, nebo profesionálním, určena. Během ní se protahují části těla, která jsou pro běhání důležitá. Posiluje se hluboký stabilizační systém, záda, pánev, protahují kotníky, přední strany stehen nebo hamstringy. Jednotlivými prvky jógy můžete předejít i zranění z přetrénování nebo nedostatečné přípravy.
Running jóga se doporučuje cvičit alespoň dvakrát týdně, popř. si vybrat alespoň pár cviků, a ty provádět před a po běhu cca 10 minut.
Cyklistika
Baví vás kolo? Jezdíte na něm na výlety, nebo dokonce každý den do práce? Pak jste už možná zjistili, že cyklistika je sice úžasný způsob, jak zlepšit kondici (zvlášť pokud žijete v kraji se zvlněným terénem), ale zároveň i způsob, jak vytvarovat a posílit nohy. Cyklistika velmi výrazně zapojuje svaly stehen, hýždí a lýtek, ale zároveň při správné technice i střed těla a paže. Přetížená mohou být záda, kterým poloha v kulatém předklonu příliš neprospívá.
A proč cvičit jako doplněk k cyklistice jógu? Pokud máte zkrácené svaly, musíte vyvinout energii k rozhýbání ztuhlých svalů a bude se vám šlapat ztěžka. Jóga vám umožní zachovat uvolněné svaly, pohyblivost kloubů končetin, kompenzuje ohnutí zad, a tím i přetížení z relativně strnulého posedu. To vše prospěje nejen vašemu tělu, ale také vašemu výkonu na dalším cyklovýletu.
Golf
Jóga a golf, jde to vůbec dohromady? Na jednu stranu vysoce duchovní cvičení s minimálním aspektem na materiálno a na druhé straně moderní sport, který mnozí provozují spíše na efekt a jako projev příslušnosti k určité sociální a ekonomické vrstvě. Přitom obojí má tolik společného. Golf i jóga vyžadují koncentraci, čistou mysl a také obratnost, mrštnost a vytrvalost. Jóga může být skvělým společníkem zarytého golfisty, a vůbec nezáleží na stavu jeho peněženky. Jóga vás naučí soustředění, tolik potřebnému při každé „jamce“. Naučí vás trpělivosti a plynulému pohybu.
Při golfu používáte především svaly horní části trupu, paží a ramen. Také však svaly břicha a zad. Bohužel však jednostranně. O to více je třeba tento pohyb kompenzovat a vyrovnávat jinou aktivitou, která tyto dysbalance srovná. Jóga vám pomůže posílit hluboký stabilizační systém, který ochrání záda při rotacích v odpalech, protáhne svaly dolních končetin, které mohou být po několikahodinové chůzi po hřišti unavené, a také vás naučí koncentraci na přítomný okamžik a pozitivní prožitek ze hry.