BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 12. 07. 2021 PDF Tisk

Jóga a cestování: Místa, která jsou domovem různých stylů jógy

Máme za sebou poměrně těžký rok, kdy se mnozí z nás uchýlili k józe, aby si zachovali fyzické i duševní zdraví. A tak se není čemu divit, že timesofindia.com přináší článek pojednávající o tom, kam jet na dovolenou nejen za poznáním, ale hlavně za aktivním odpočinkem zvaným jóga. Ve spolupráci s booking.com sestavil seznam indických destinací, kde se každé místo specializuje na jiný druh jógy. Bez ohledu na to, jaký styl je vám blízký, v Indii si všichni přijdou na své!

Jóga a cestování: Místa, která jsou domovem různých stylů jógy

Mysore, Karnátaka (hathajóga)
Mysore je známé jako rodiště hathajógy. Slovo „hatha“ je odvozeno ze sanskrtu, kde „ha“ znamená slunce a „tha“ měsíc. Hathajóga je obecný termín, který zahrnuje všechny typy jógy, jež učí fyzické polohy nebo ásany, spolu s dechovými cvičeními nebo pránájámou. První škola hathajógy byla založena v Mysore v roce 1924 učitelem Tirumalaiem Krišnamačarjou. Dnes krásné a svěží město Mysore hostí řadu takových jógových akcí a je domovem mnoha jejích center. Všechna jsou navíc plná zeleně a dobrého kvalitního vzduchu, což je ideální pro vytvoření klidného prostředí ke cvičení. Oblíbeným centrem mezi místními obyvateli je Centrum jógy Ashtanga. 

Munger, Bihar (jóga nidra)
Jóga jako forma terapeutické relaxace se v Mungeru v Biharu posouvá na další úroveň pomocí populární formy cvičení „jóga nidra“. Tento výraz se překládá jako psychický spánek nebo stav vědomí mezi spánkem a bděním, protože jste hluboko v meditaci. Tuto formu jógové terapie představil Svámí Satjánanda Sarasvatí, zakladatel Biharské školy jógy. Škola jógy Bihar v Mungeru je i nadále místem, kam se sjíždějí lidé z celého světa za relaxačním a uklidňujícím zážitkem.

Dabhoi, Gudžarát (kundaliní jóga) Dabhoi, město ve čtvrti Vadodara, je rodištěm Kripalvanandy, proslulého mistra kundaliní jógy, který byl významným popularizátorem této praxe. Tato forma jógy zahrnuje zpívání, dýchání a související cvičení. Zpěv má aktivovat vaši kundaliní energii neboli šakti. Účelem této praxe je probudit energii ve spodní části páteře člověka a provést ji všemi sedmi čakrami. V blízkosti Dabhoi dnes existují různé instituty jógy, které je možné navštívit a kde lze praktikovat tuto formu jógy – když už nyní můžeme cestovat. Jakmile budete v Dabhoi, můžete také zavítat na pevnost Dabhoi nebo k jezeru Wadhwana.

TIP
Začínáte s jógou? Přečtěte si o tom, Jak se vyznat v jednotlivých jógových stylech! Chcete se dozvědět o nějakém směru jógy více informací? Vyberte si článek z kategorie Jógové styly na našem webu. 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné