Jin jóga a její hloubka

21. 06. 2016


Jin jóga nám svými dlouhými výdržemi v pozicích nabízí velký prostor zkoumání vnitřní dynamiky, těla, dechu a mysli. Přestože z venku to vypadá jako mírumilovná pasivní aktivita, hluboké drama se odehrává pod povrchem. 

Na józe mě baví její neskutečná hloubka. Ať už praktikujeme jemnou či dynamickou jógu, tak každá ásana nám otevírá svůj vlastní svět. Dovolíme-li si naplno sami sebe vnímat, tak nám každá pozice nabízí určitý prostor, na který naše tělo i mysl reaguje. A i přesto, že třeba danou pozici důvěrně známe, cvičíme ji pravidelně každý den, tak ten dnešní den může být malinko jiný.  Samotný prožitek v pozici je odrazem „tady a teď“– tedy vnímání našeho těla a světa kolem nás v tuto chvíli, ať už nás obklopuje neskutečná lehkost bytí nebo naopak třeba jarní únava.

Jin jóga nám svými dlouhými výdržemi v pozicích nabízí velký prostor zkoumání vnitřní dynamiky, těla, dechu a mysli. Přestože z venku to vypadá jako mírumilovná pasivní aktivita, hluboké drama se odehrává pod povrchem. Jin jóga se terapeuticky soustředí především na pojivové tkáně, tedy vazy, šlachy a klouby. Tudíž pozice Jin jógy jsou také velice specifické. Přesně cílíme do oblastí velkých kloubů nebo páteře. Do pozice se usadíme a někdy již od prvního okamžiku cítíme jemný tlak v dané části těla. Máme se uvolnit, pasivně odevzdat, celé tělo nechat ztichnout. Ale někdy nám pozice nabídne něco, co v tu chvíli nejsme ještě ochotni přijmout. Naše mysl neutichá a od začátku křičí: „Zbláznil ses? Tady a pět minut?“

Uvolňujeme obličej, zjemňujeme se, aby jsme záhy, asi vteřinu poté, zjistili, že sedíme ve strašné křeči, zatínáme čelisti a naše mysl (a někdy i tělo) volá o pomoc. 

Nastává vrtění se, šimrání se, vzdychání. Nutnost okamžitě odejít na toaletu. Dokážeme vůbec rozpoznat, zda je to naše tělo nebo naše ego, které se nás snaží rychle dostat z pozice ven?  Tělo miluje pohyb, protažení, aktivitu. Mysl je svou podstatou líná a pohodlná, chce jen klid a pohodlí za každou cenu. Příčí se jí vydávat jakékoliv úsilí na cokoliv. Rozpoznáte hlas, který ve vás mluví? Budete vnímat, když bude opravdu promlouvat tělo, anebo ho budete ignorovat a ve velké soutěži se tlačit dál a hlouběji do pozice? Nebo jste naopak typ, který při sebemenším píchnutí a zatahání ut&i acut e;ká, chrání se a z celé situace vycouvá s nějakou výmluvou? 

Rozhodně tu nejsem, abych soudila. Jako lektorka Jin jógy jsem tu jako váš průvodce. Nehodnotící, pouze navigující a upozorňující na možné situace. Sama jsem v nich byla nebo budu. A snažím se i vás navést do pozice pozorovatele, který s lehkým nadhledem vnímá vše, co se odehrává v jeho těle souběžně s myslí.  S lehkým odstupem posloucháme ten vnitřní dialog.  Dokážeme chvilku jen zůstat a neúčastnit se? Dokážeme na chvilku být k sobě  jemní, citliví a důrazní pokud je potřeba, ale s niternou a láskyplnou podporou našeho dechu setrvat? Dokážeme uvnitř nás nalézt tu správnou míru, tu správnou pozic i, kdy se jemně a hluboce otevíráme, aniž by nám hrozilo zranění a zároveň naše mysl utichá, vše pluje na harmonické vlně dechu?  To  je náš cíl , to je náš záměr. Někdy se podaří vklouznout do tohoto magického prostoru okamžitě a zážitek je silný, až nadpozemský. Někdy nás to chvíli stojí trošku úsilí. Ale i to je součástí Jin jógy.  Dohromady to celé vytváří pro mě zcela fascinující celek.

Poznámka redakce: Již dnes, 21.6. na www.jogavirtual.cz naleznete lekci Jin jógy s instruktorkou jógy Romanou Kláštereckou. 

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket