Zdravá strava 16. 10. 2014 PDF Tisk

Jídlo a věk

Člověk si rád užívá jídlo a bere ho jako odpočinek. Pokud se jídlo stane odměnou, nebo kompenzací napětí a stresu, je zaděláno na problém.

Jídlo a věk

Nejčastější příčina nespokojenosti sama se sebou jsou kila nadváhy. Člověk si rád užívá jídlo a bere ho jako odpočinek. Večer se rodina společně sejde u stolu a povečeří. Jídlem se odmění za celodenní starosti a práci. Pokud se jídlo stane odměnou, nebo kompenzací napětí a stresu, je zaděláno na problém.

S nadváhou souvisí množství zdravotních obtíží od cukrovky, přes vysoký krevní tlak, až po selhávání organismu. Nemluvě o kilogramech, které přetěžují pohybový systém v popředí s kotníky, koleny a kyčelními klouby. Organismus není stavěný pro nepřiměřenou zátěž, a tak člověk začne chodit k lékaři, aby mu jeho bolístky vyléčil. Dostane prášky na tlak, srdce, nejrůznější léky na pohybový systém, někdy i lázně a je mu předepsána rehabilitace. Bohužel tento způsob léčení je až sekundární péče. Primární péčí by měla být změna životního stylu, aby člověk nepřibíral. Návodů, jak zhubnout a změnit životní styl, je mnoho a časopisy i různí odborníci nabízejí nesčetně postupů a možností. Problémem je, že člověk je líný tvor, má rád pohodlí a často není vybavený vědomím sebe sama. A tak ač nespokojený sám se sebou, vymlouvá se a hledá důvody, proč něco nejde udělat.

Věk je ukazatelem toho, jak se sebou umíme zacházet. Jestli vnímáme své tělo jako přítele, o kterého se staráme, nebo jestli ho necháme svou pohodlností a nevědomostí chátrat. Není třeba být hubený a mít vyrýsovanou postavu. To je zase ukazatel extrémní péče z druhé strany, ale je vhodné nenechat na těle usazovat zbytečné kilogramy. Jakmile zjistíme, že se břicho zvětšuje a zakulacuje, je třeba posbírat svou sílu a rozum, a začít s tím něco dělat. Nevymlouvat se, že je to přirozené, že můj rodič byl stejný a já to mám po něm. Nebo že za všechno může štítná žláza... Těchto důvodů bych mohl citovat nesčetně.

Věk je přítel zmoudření, alespoň tak by to logicky mělo být. Jenže často je opak pravdou. Člověk nechápe, co mu přibývající léta říkají. Vzhledem k nadváze mu ukazují realitu. Nemusíš jíst tolik! To je poselství přibývajících svíček na dortech oslav. Moudrostí těla je umění využít kvalitní stravy, zpracovat ji a zdroje pro tělo zpracovat a díky tomu dobře regenerovat. Všechno, co je v potravě navíc, se usadí, když ještě navíc člověk o pohyb moc nezavadí, nebo říká, že ho nemá rád.

Podtrženo a sečteno, když nedopneme kalhoty, skončeme s omluvami a začněme něco dělat proto, abychom udržovali v těle zdravou váhu. Právě ona nám poskytne možnost užívat si život bez zdravotních omezení. Je nutné se hýbat, jíst vědomě (přiměřeně), nebýt popelnicí, nebo továrnou zpracovávající chemické suroviny, které stravou organismu dodáváme.

O jídle se má přemýšlet, a tak to zkuste! Chce to jen zdravý selský rozum, trochu znalostí a víru v sebe sama – jako přítele, kterého máme rádi! Děláte příteli něco špatného?

 

  • Václav Krejčík
  • www.energyclinic.cz
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné