Životní styl 11. 12. 2023 PDF Tisk

Ještě jste si nezvykli za změnu času? Jak v tom může pomoci jóga

Citlivější jedinci mohou změnu času prožívat ještě týdny po tom, co se hodiny vrátí o hodinu zpět. Pokud mezi ně patříte a máte od konce října problémy se spánkem, zkuste se svěřit do konejšivé péče klidné jógové praxe.

Ještě jste si nezvykli za změnu času? Jak v tom může pomoci jóga

Večerní únava, zamlžená mysl nebo naopak podivný neklid připomínající přetažení. Tak se mohou projevovat dozvuky změny času, kterou jsme před pár týdny jako každoročně v tomto období prožili. Ačkoliv dospělí na ni nemusejí reagovat zjevně tak bouřlivě jako malé děti, kterým s jejich vnitřními hodinami umí pořádně zamávat, ve skrytu duše/mysli se s ní mohou vyrovnávat velmi podobně – těžce, náročně.

Večerní přívaly energie, noční hodiny trávené zíráním do stropu a neklidným převalováním se z boku na bok, špatná koncentrace i nálada, rozmrzelost a nedostatek chuti do života přes den. To všechno mohou být signály, že naše tělo se ještě na nový zimní režim zcela neadaptovalo. Jak s tím naložit, co se s tím dá dělat a jak v tom může pomoci jóga?

Kdo jsem a kde se nacházím

Až příliš často míváme tendence setrvávat tam, kde se doopravdy nenacházíme. To neobyčejně vyčerpává a netýká se to jen změny času. Pobývání v minulosti a přemítání nad tím, proč jsme se zachovali tak a ne jinak, nebo naopak snění o budoucnosti a upínání se k tomu, co by mělo nebo nemělo přijít, nám ubírá energii i náladu. Jóga nás učí uvědomovat si přítomný okamžik, který se nikdy nebude opakovat, na jehož ubírání se můžeme podílet a ovlivnit tak, jak se budeme nebo nebudeme cítit.

Každodenní zastavení se

Vnesme do každého dne krátké zastavení se, během něhož se napojíme sami na sebe, abychom si připomenuli, kým jsme a kde se zrovna nacházíme. Nemusí to být ráno nebo večer v určitou hodinu, může to být kdykoliv a kdekoliv a potřebujeme k tomu jen vědomé rozhodnutí a potom ochotu i vytrvalost v tom pokračovat zavřeme oči, prohlubme dech, opřeme se nohama o zemi, uvědomme si chodidla (i v botách jak se opírají o boty zevnitř) a uzemnění, jež nám umožňují, pobuďme sami se sebou a odpočiňme si v tomto prostoru bez času, kde jsme jen se sebou a s věčností, s plynutím a v plynutí.

Přijmout a potom pustit

Často se také snažíme to nepříjemné překlenout, překonat, dostat se přes to, abychom už mohli jít dál, a v tom spěchu nám nedojde, že jsme to, čeho jsme se chtěli tak rychle zbavit, nezpracovali, nenechali rozpustit, že to za námi pořád vlaje a nedává nám to spát. Někdy je tím nejlepším řešením prostě přijmout, že je něco jinak, že se necítíme dobře, a přestat proti tomu bojovat. Už jen ono přijetí samo o sobě může přinést uvolnění a společně s tím pochopení, že pomoci nám může prostě jen zvolnit, zpomalit, přestat bojovat a vydechnout si.

Zvolnit a nadechnout se

Pokud nám schází energie, nenuťme se do něčeho, v čem se necítíme komfortně – nespěchejme, zastavme se, běžme dříve spát, ráno si zase poležme. Někdy je nejvíc jógové jógu vynechat nebo přizpůsobit nemusíme vstávat o hodinu dříve, abychom si fyzicky zapraktikovali, můžeme se vyspat nebo změnit praxi a užít si jemnou jógu pod dekou.

Může nás překvapit, kolik energie taková jemná praxe umí dodat. Pokud cítíme neklid, zařaďme ke sklonku dne činnosti, které nám umožní vypnout, uvolnit se a naladit se na celonoční spánek (vana, sprcha, čtení) a zakončeme je krátkou večerní meditací, v jejímž rámci si zapíšeme, za co všechno jsme v uplynulém dni vděční, a posléze v posteli zaujmeme polohu blaženosti, ruce položíme na břicho a budeme jen volně dýchat a vnímat, jak se nám dlaně na břiše ohřívají.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

 

 

Objednat předplatné