úterý 21. 1. 2025
Citlivější jedinci mohou změnu času prožívat ještě týdny po tom, co se hodiny vrátí o hodinu zpět. Pokud mezi ně patříte a máte od konce října problémy se spánkem, zkuste se svěřit do konejšivé péče klidné jógové praxe.
Večerní únava, zamlžená mysl nebo naopak podivný neklid připomínající přetažení. Tak se mohou projevovat dozvuky změny času, kterou jsme před pár týdny jako každoročně v tomto období prožili. Ačkoliv dospělí na ni nemusejí reagovat zjevně tak bouřlivě jako malé děti, kterým s jejich vnitřními hodinami umí pořádně zamávat, ve skrytu duše/mysli se s ní mohou vyrovnávat velmi podobně – těžce, náročně.
Večerní přívaly energie, noční hodiny trávené zíráním do stropu a neklidným převalováním se z boku na bok, špatná koncentrace i nálada, rozmrzelost a nedostatek chuti do života přes den. To všechno mohou být signály, že naše tělo se ještě na nový zimní režim zcela neadaptovalo. Jak s tím naložit, co se s tím dá dělat a jak v tom může pomoci jóga?
Kdo jsem a kde se nacházím
Až příliš často míváme tendence setrvávat tam, kde se doopravdy nenacházíme. To neobyčejně vyčerpává a netýká se to jen změny času. Pobývání v minulosti a přemítání nad tím, proč jsme se zachovali tak a ne jinak, nebo naopak snění o budoucnosti a upínání se k tomu, co by mělo nebo nemělo přijít, nám ubírá energii i náladu. Jóga nás učí uvědomovat si přítomný okamžik, který se nikdy nebude opakovat, na jehož ubírání se můžeme podílet a ovlivnit tak, jak se budeme nebo nebudeme cítit.
Každodenní zastavení se
Vnesme do každého dne krátké zastavení se, během něhož se napojíme sami na sebe, abychom si připomenuli, kým jsme a kde se zrovna nacházíme. Nemusí to být ráno nebo večer v určitou hodinu, může to být kdykoliv a kdekoliv a potřebujeme k tomu jen vědomé rozhodnutí a potom ochotu i vytrvalost v tom pokračovat – zavřeme oči, prohlubme dech, opřeme se nohama o zemi, uvědomme si chodidla (i v botách – jak se opírají o boty zevnitř) a uzemnění, jež nám umožňují, pobuďme sami se sebou a odpočiňme si v tomto prostoru bez času, kde jsme jen se sebou a s věčností, s plynutím a v plynutí.
Přijmout a potom pustit
Často se také snažíme to nepříjemné překlenout, překonat, dostat se přes to, abychom už mohli jít dál, a v tom spěchu nám nedojde, že jsme to, čeho jsme se chtěli tak rychle zbavit, nezpracovali, nenechali rozpustit, že to za námi pořád vlaje a nedává nám to spát. Někdy je tím nejlepším řešením prostě přijmout, že je něco jinak, že se necítíme dobře, a přestat proti tomu bojovat. Už jen ono přijetí samo o sobě může přinést uvolnění a společně s tím pochopení, že pomoci nám může prostě jen zvolnit, zpomalit, přestat bojovat a vydechnout si.
Zvolnit a nadechnout se
Pokud nám schází energie, nenuťme se do něčeho, v čem se necítíme komfortně – nespěchejme, zastavme se, běžme dříve spát, ráno si zase poležme. Někdy je nejvíc jógové jógu vynechat nebo přizpůsobit – nemusíme vstávat o hodinu dříve, abychom si fyzicky zapraktikovali, můžeme se vyspat nebo změnit praxi a užít si jemnou jógu pod dekou.
Může nás překvapit, kolik energie taková jemná praxe umí dodat. Pokud cítíme neklid, zařaďme ke sklonku dne činnosti, které nám umožní vypnout, uvolnit se a naladit se na celonoční spánek (vana, sprcha, čtení) a zakončeme je krátkou večerní meditací, v jejímž rámci si zapíšeme, za co všechno jsme v uplynulém dni vděční, a posléze v posteli zaujmeme polohu blaženosti, ruce položíme na břicho a budeme jen volně dýchat a vnímat, jak se nám dlaně na břiše ohřívají.