pondělí 29. 5. 2023
S příchodem března přichází nejen jaro, ale také doba plná transformační energie. Jaro je symbolem znovuzrození – semínka klíčí, venku se otepluje a my máme spousty nových nápadů.
Jarní probuzení
Sledujeme, jak se země kolem nás probouzí k novému životu. Bereme vrstvu po vrstvě a jednu po druhé začneme prolévat a nemyslíme jen to, že uděláme jarní úklid svého šatníku a tím připravíme prostor na oblečení, které je lehčí a barevnější, ale zaměříme se na cokoliv, co bychom mohli ze zimy pověsit na hřebík, abychom udělali cestu pro vlastní jarní znovuzrození a obnovu.
Každý rok o jarní rovnodennosti – magickém dni, který ve stejné délce drží jak denní světlo, tak temnou noc a symbolizuje přechod do plnějších, teplejších dnů – začneme vysazovat naše zahrady a plánovat období čerstvých začátků. Příliv jarní energie zkrátka nelze přehlédnout. Na jaře začneme pociťovat znovuzrození – prší, aby došlo k očištění a vyživení přírody, zatímco slunce aktivuje a naplní čerstvou pránu (naši životní sílu) na zemi. Ačkoli posun může být na energetické úrovni docela jemný, pro naše oko téměř nepatrný, pokud se budeme věnovat práci se sebou samými, při které spojíme mysl, tělo i ducha a půjdeme tak hlouběji do sebe, tyto změny rozpoznáme daleko lépe.
Transformace jógou
Nejlépe může naše já pociťovat tyto změny skrze jógovou praxi, ta totiž přesahuje fyzickou formu našich těl. Jeden z jogínských textů, upanišady, popisuje 5 vrstev bytí od brutální až po jemnou. Když uvažujeme o těchto vrstvách jako o průvodci, začneme chápat pravdu, která stojí za vyrovnáním mysli, těla a ducha z energetické a transformační perspektivy. Každá z těchto vrstev do sebe totiž neodmyslitelně zapadá a může být účinně posílena prostřednictvím specifických meditací a cvičení vytvořených starými jogíny. Jakmile začneme tyto vrstvy skutečně chápat a identifikovat, posouváme se do harmonické rovnováhy se vším, co je v nás.
Annamaja kóša
První vrstvu tvoří fyzické tělo, které se nazývá annamaja kóša. V sanskrtu „maja“ znamená „vyrobeno z“ a „anna“ se promítá do „jídla / fyzické hmoty“. Zdá se, že přísloví „jste to, co jíte“ vychází z pochopení první vrstvy popsané v jogínských textech. Abychom správně vnímali tuto vrstvu, měli bychom mít na paměti, že pokrmy, které konzumujeme, vyživují naše tělo každým kousnutím. Jaro je skvělý čas k očistě těla velkým množstvím vody, bylin a vysoce kvalitních organických potravin, které jsou lehčí a výživnější. Je to také skvělý čas pro rozvoj naší jógové praxe tím, že se zaměříme na pohyb i svaly jednotlivých ásan a oceníme každou malou část toho, co nás dělá jedinečnými.
Pránamaja kóša
Přesunutím se do jemnějších vrstev našeho já se ocitneme v pránamaja kóše. Tato kóša je tvořena životně důležitou silou, kterou nazýváme „prána“. Aktivace prány udržuje naše životy energické. Bez prány by naše „fyzično“ přestalo fungovat. Jedná se především o centrální biologické procesy, jako je dýchání a trávení. Řídí oběh lymfy a krve, a tak pohybuje energií v celém těle. V józe kultivujeme toto pránické tělo pomocí dechových technik nazvaných „pránájáma“. Je to jeden z nejdůležitějších aspektů naší praxe, protože regulací dýchání začneme transformovat naši jemnou energii způsobem, který nejlépe vyhovuje našim potřebám. Existují cvičení, která se snaží uklidnit a zklidnit, jako je nádí dresshana (dech alternativní nosní dírkou) nebo dech, který zahřívá a stimuluje tělo, jako je kaphalabhátí (dech ohně). Když se v naší fyzické jógové praxi cítíme pohodlně, můžeme si začít více a více uvědomovat tok prány uvnitř nás.
Manomaja kóša
Další vrstvou je manomaja kóša. Tato vrstva je aktivací našich pěti smyslů a je tvořena našimi myšlenkovými procesy. Je to vlastně proud našeho vědomí. Tato kóša je zkoumáním mysli a učí nás, že se můžeme přestěhovat ze života v pasivním „autopilotním“ stavu do aktivního stavu tím, že se snažíme vytvářet a formovat naše prostředí v každém okamžiku. V józe je pak pro tuto kóšu účinná meditace a mantry, které pomáhají rozvázat mentální bloky, které nás často svazují.
Vidžňanamaja kóša
Rozvázáním těchto „uzlů“ se dostaneme do vidžňanamaja kóši. „Vidžňana“ v sanskrtu znamená „moc úsudku nebo rozlišování“ – tato kóša je podstatou naší vlastní vnitřní moudrosti. Řídí náš intelekt a zvyšuje naši intuici. Můžeme použít svou vnitřní moudrost prostřednictvím hlavních principů jamy a nijamy, abychom formovali a transformovali svou integritu a vnitřní vedení. Když začneme pracovat s vidžňanamaja kóšou, jsme schopni se lépe rozhodovat a naučit se používat svou intuici k vytvoření zdravějšího a šťastnějšího života na podložce i mimo ni.
Ánandamaja kóša
Konečná transformace nastane, když přejdeme ze svědectví zážitku života do zážitku samotného, tzn. že z pozorování se stane „bytí“. Tato vrstva se nazývá ánandamaja kóša, slovo „ánanda“ naznačuje čistou a duchovní blaženost. Tato vrstva bytí je popisována jako sjednocující se s třpytivým uzdravujícím bílým světlem – odlišné od emocí štěstí nebo radosti, protože blažené tělo zahrnuje všechny naše emoce. Představte si zážitek, když se vaše vědomí během obzvláště úžasné praxe unáší směrem k jasnému, zářícímu světlu během šavásany. Je to všechno a nic zároveň.