Symboly a rituály 21. 01. 2024 PDF Tisk

Rituály vítání slunce, mály a sto osmička

Vyznejte se v 108 (sto osmičkových) rituálech. Cvičte pozdrav slunci, meditujte s málou a nebo zkoumejte, kde všude se posvátné číslo hinduismus nachází.

Rituály vítání slunce, mály a sto osmička

Rituály vítání slunce, mály a sto osmičky

Oddejte se rytmům vesmíru a slunce a dostaňte se do klidu a hluboké meditace díky praktikování 108 kol pozdravu slunci. Je to silný zážitek, který bude trvat a dokáže vaše cvičení jógy změnit. Jedná se o neuvěřitelný způsob, jak detoxikovat fyzicky i psychicky a praxi zvládne i ne dlouho praktikující člověk. Program většinou trvá od 90 do 120 minut. Pokud cvičíte alespoň jednou týdně jógy, zvládnete tuto oslavu slunce. Tradičně se 108 pozdravů slunci provádí při změně ročních období. V den rovnodennosti a slunovratu cvičíte 108 kol pozdravu slunci s cílem oslavit sílu slunce, otevřít své vnitřní slunce a společně je spojit dohromady.

108 kol pozdravu slunci odráží hlubokou tradici a spiritualismus. Význam počtu je stále otevřený výkladu a je mnoho teorií, proč právě toto číslo. 108 bylo dlouho považováno za posvátné číslo v hinduismu, buddhismu a józe.

Tradičně mála, nebo girlanda z růžence, se spojují do řetězce 108 kuliček (plus jeden pro „gurua“, kolem kterého se ostatních 108 korálků otáčí jako planety kolem Slunce). Mála se používá pro počítání, zapamatování a připomenutí si mantry stejně jako se používají katolické růžence. Džapa mala je tradiční modlitební růženec ze 108 korálků, který se slouží k odpočítávání během meditace v hinduistickém a buddhistickém náboženství. Nejčastějším materiálem pro její výrobu je santalové dřevo a nosí se tradičně omotaná okolo krku nebo zápěstí.

Renomovaní matematici védské kultury označují 108 jako číslo celistvosti bytí. Toto číslo také spojuje Slunce, Měsíc a Zemi: průměrná vzdálenost Slunce a Měsíce k Zemi je 108 krát jejich příslušné průměry. Tyto přírodní jevy vedly k mnoha příkladům rituálního významu.

Podle jógové tradice je po celé Indii 108 tvz. pithas, neboli posvátných míst. Je to také 108 Upanišad a 108 marma bodů (posvátných míst v těle).

108 čaker, které se spojují v srdečním pletenci, 54 písmen sanskrtské abecedy, kdy každé písmeno má mužský a ženský princip, čímž znásobeno dvěma opět dojdeme k číslu 108. Stoosmička se prolíná celým vesmírem. Spojuje minulost, přítomnost a budoucnost do jednoho celku, kdy číslo 1 je Brahma, Bůh, vyšší pravda, 0 symbolizuje nevědomost a 8 celistvost, nekonečno a věčnost.

108 je posvátné číslo, které se prolíná celou historií a mytologiemi celého vesmíru, nejenom jógy.

Jak používat Džapa malu

Nastavte pravou dlaň a malu si vložte přes prsty do dlaně tak, aby střapec směřoval směrem k vám. Pamatujte na to, že váš ukazováček by měl směřovat od korálků pryč, protože reprezentuje vaše ego. Pomocí palce přesouvejte postupně od střapce jeden korálek za druhým přes váš prostředníček. Během tohoto pohybu si v duchu odříkávejte svou mantru, cíl, kterého chcete dosáhnout. Mantra může být například prosté slovo „láska“ nebo věta „Já jsem láska.“ Až dojdete k poslednímu korálku maly (stodevátý korálek), který se nazývá gurukorálek, jste hotovi. Pokud se rozhodnete pokračovat dále, malu otočte, a jděte opačně zpět na začátek. Védská tradice praví, že guru korálek by se neměl překračovat.

Nečekejte, že používání maly bude lehké, vyžaduje pevné soustředění. Měl by to však být jen a jen váš intimní okamžik.

 

Je tvořena i vzácnými kameny

Tyrkysový křemen je znám svoji schopností posílit celé tělo, podpořit vstřebávání živin, regeneraci tkání a krevního oběhu. Chrání před znečištěným životním přostředí a před jedy. Svého nositele chrání před problémy a pomáhá mu dojít bezpečně k jeho cíli. Podporuje proudění lásky a chrání před nenávistí.

Velký výběr mál, které vydrží nejenom při převozu z Indie, Bali, naleznete zde

 

Objednat předplatné