Pomůcky na jógu 13. 02. 2018 PDF Tisk

Jaká jogová podložka je pro mě ta pravá?

Jakou byste mi doporučil podložku, aby neklouzala, byla levná, lehká a vydržela co nejdéle? Většinou odpovídám, že na jednu podložku je to docela hodně požadavků. A následuje několik minut rozboru materiálů, na jaký styl jógy klient podložku hledá, jestli ji bude nosit s sebou do práce nebo bude podložka na stálo doma atd.

Jaká jogová podložka je pro mě ta pravá?

Pokud se ale nemáte s kým poradit a hledáte na internetu, dostanete se na většině e-shopů prodávajících podložky do kolonky FAQ – tedy nejčastěji kladené otázky – a v nich se dočtete, že podložky, které prodávají, zaručeně nekloužou a vydrží vám na věky. Což tak úplně pravda není, protože bude záležet na tom, jak často na podložce cvičíte, jestli ji necháváte doma u kamen nebo na slunci, a také na tom, jak se na podložce pohybujete při nastavování pozic. Když se na nákup podložky podíváte třeba jako na nákup bot, také asi nečekáte, že vám jeden pár vydrží celý život, a zcela přirozeně bude záležet na tom, jak často v nich chodíte a jak se o ně staráte.

Jaká kritéria jsou pro výběr podložky důležitá?

Aby neklouzala

Bohužel tomuto požadavku nejde úplně jednoznačně vyhovět. Každý jsme jiný, co klouže mně, nemusí klouzat ostatním a opačně. Navíc to není jen o materiálu podložky, ale značnou roli ve „skluzu“ hraje nastavení těla a rozložení váhy na podložce. Důležité je tedy vědět, že univerzální, zázračná podložka neexistuje.

Čím více se dlaně a chodidla potí, tím více podložka klouže. Při dynamických lekcích se tedy bude riziko klouzání na podložce zvyšovat. Pokud se někomu potí dlaně a chodidla extrémně, bude dle mého názoru lepší než podložku řešit jógový ručník. Vyrábějí se z mikrovlákna nebo z recyklovaných materiálů a jsou dokonalým doplňkem právě pro ty, kdo se hodně potí. Drží opravdu dokonale. Jógový ručník navíc můžete po každé lekci snadno vyprat, lze jej sušit i v sušičce a na další lekci si ho donesete klidně jen v kabelce a rozložíte ho na studiovou podložku.

Aby nebyla drahá

Rozhodně neplatí čím dražší podložka, tím lepší kvalita nebo delší výdrž. Několikrát se mi stalo, že jsem si koupil krásnou a drahou podložku a po půl roce putovala do koše. To se ale může stát s jakýmkoli spotřebním zbožím.

Obecně platí, pokud s jógou začínáte a nechcete příliš investovat do podložky, bude stačit, když sáhnete po levnějších variantách podložek z PVC, případně TPE, i když tento materiál už bývá trochu dražší. Pokud jste nadšenec, který cvičí pravidelně několikrát týdně, nebo dokonce každý den, už se vyplatí dobře investici rozmyslet. Osobně bych se klonil k podložce Manduka PRO nebo její lehce zmenšené variantě PROlite. Tato podložka byla vyvinuta speciálně pro praktikanty aštanga jógy a její struktura a pevnost je na vynikající úrovni. Odolá dlouhodobé zátěži a pyšní se titulem Guaranteed for life.

Aby byla lehká

Často cestujete nebo se vám nechce tahat s těžkou podložkou celý den po městě? Zvažte cestovní podložku, která se dá pohodlně přeložit a vejde se s přehledem do tašky přes rameno. Cestovní podložky jsou vyrobeny nejčastěji z kaučuku, tedy čistě přírodního materiálu, ale některé druhy se vyrábějí i z TPE. Lehkost zde může být trochu na úkor pohodlí, protože podložky jsou velice tenké a pro někoho, kdo má např. problém s koleny nebo zápěstími, to může být méně příjemné.

Pro lehkou nápovědu vám nabízím krátký přehled materiálů, ze kterých se podložky vyrábí, s jejich plusy a minusy.

PVC

+ lze prát v pračce, vyjma těžších podložek, větší odolnost

– tenčí podložky se čtverečkovou strukturou se mohou drolit

vhodná pro všechny typy lekcí

TPE

+ příjemný, měkký materiál pohodlný pro klouby

– horší udržování rovnováhy, snadno může dojít k poškození nehty

vhodná pro klidnější lekce

Kaučuk

+ přírodní materiál, dobrý úchop

– větší váha, gumový zápach

vhodná pro všechny typy lekcí

Korek

+ přírodní materiál

- horší údržba

vhodná pro klidnější lekce

Mikrovlákno

+ velká škála potisků

– horší údržba, většinou se vyrábí v kombinaci s kaučukem

vhodná pro všechny typy lekcí

Jehněčí vlna

+ pohodlí, přírodní materiál

– horší údržba

vhodná pro klidnější lekce a meditaci

 

Přes všechny rady a doporučení přátel, instruktorů nebo diskuzí na internetu je vždy nejlepší si podložku osahat a vyzkoušet. V našem obchodě si můžete všechny druhy materiálů pečlivě prozkoumat a otestovat.

Jóga Market, Uruguayská 11, Praha 2

 

Objednat předplatné