Životní styl 24. 05. 2021 PDF Tisk

Jak „zhubnout“ s jógou?

Spousta lidí během lockdownu přibralo: tomu, kdo není zvyklý hýbat se venku a spoléhá se na vnitřní aktivity, v podstatě odpadly zdroje pohybu, které pro něj byly přirozené. Jak se dostat znovu do kondice, do své kůže, a jak přijít na to, že není hubnutí jako hubnutí? Co vlastně ve skutečnosti chceme a máme hubnout a proč?

Jak „zhubnout“ s jógou?

Shazování přebytečných kilogramů je častým tématem k hovoru a na aktuálnosti nabývá v době, kdy se blíží léto. Společně s ním přichází totiž i čas, který nás každoročně stresuje, protože budeme chodit v plavkách a ukazovat se tak, jak se po většinu roku neukazujeme. A s tím vším se pojí i podivné a nezvyklé stažení, které v nás vzbuzuje koronavirová situace, kdy nevíme, jak a co bude možné, s čím počítat a s čím nepočítat, na co se spoléhat a na co raději ne. Jak s tím vším souvisí hubnutí, jóga a praxe?

Aby radost byla radostí a ne starostí
Léto je radost i starost, jako většina věcí v životě není jednoznačně černé ani bílé, ba možná ani černobílé. Na jedné straně se chceme před ostatními blýsknout v nových plavkách, na straně druhé se zdráháme odhalit své křivky, protože s nimi nejsme spokojení. Jak by ale musely vypadat, abychom spokojení byli? Skutečně si myslíme, že ztracené kilogramy nám dodají štěstí a vnitřní spokojenost? Nenajdeme si nakonec stejně vždycky něco dalšího, za co bychom se mohli lynčovat, s čím bychom nesouzněli, s čím bychom cítili potřebu cosi provést? O čem tedy hubnutí vlastně je?

Pojmy, které námi točí v kruhu
Redukce hmotnosti, spalování tuků, budování svalstva, počítání kilokalorií… To všechno jsou pojmy, které námi mnohdy točí v začarovaném kruhu a my je slepě následujeme, posloucháme, aniž by nám docházel jejich hlubší význam. Pokud se sami sobě nebudeme líbit uvnitř, nebudeme se sebou spokojení ani navenek. Co bychom tedy především měli zhubnout? Negativní myšlenky, špatné smýšlení o nás samých, věčné podceňování se a podkopávání si nohou. Když chceme vypadat jinak, než vypadáme, zeptejme se nejprve sami sebe, co je tím, co by nás dokázalo naplnit, když jídlo to nedokáže. Zavřeme oči, obraťme pozornost k dechu, naslouchejme, vnímejme…

Zbavit se toho, co nás tíží
Pokud chceme zhubnout a doufáme, že se tím samy od sebe vyřeší naše další starosti, budeme velmi zklamaní, až konečně zhubneme, ale zjistíme, že se vlastně nic nezměnilo. Ale když začneme zevnitř, nasloucháním si a plněním vlastních potřeb, když budeme jednat v souladu se sebou a naším záměrem bude se cítit dobře, změní se toho mnohem víc a ztracené kilogramy budou jen příjemným bonusem procesu, který zahájíme uvnitř sebe. A skvělé je, že budeme-li o něj pečovat, nikdy se nezastaví. Jóga nám tedy může pomoci zhubnout v tomto smyslu, může nám pomoci zbavit se toho, co nás tíží – nejprve na mysli, na duši a společně s tím i na těle. Jak na to?

  • Hlídejte si, abyste spali minimálně šest hodin. Po probuzení (přirozeně nebo budíkem) hned nevstávejte, poležte si a se zavřenýma očima si všímejte dechu. Nastavíte pozornost na další den.

  • Jakmile vstanete, vypijte sklenici vody. Potom si zacvičte alespoň 4 pozdravy slunci. Pokud máte čas, pokračujte dále s praxí. Rozběhnete metabolismus, rozhýbete peristaltiku, dojdete si na toaletu a přirozeně se pročistíte.

  • Jezte vědomě: všímejte si vůně, chuti, struktury jídla, pořádně žvýkejte. Jezte pomalu, abyste stihli zaznamenat, kdy máte dost. Jakmile se to stane, nepokračujte v jídle. Nepřejídejte se.

  • Když přijde hlad, znovu se najezte. Pokud se ovšem nejedná o převlečenou žízeň. Hlad zpravidla přichází po třech hodinách, závisí to samozřejmě na tom, co jste naposledy snědli.

  • Dostatečně pijte. Tělo potřebuje vodu, aby fungovalo. Na kilogram tělesné hmotnosti vypijte denně asi 35 mililitrů vody.

  • Využívejte každou možnost k pohybu. Vnímejte nohy jako dopravní prostředek.

  • Travte co nejvíce času na čerstvém vzduchu.

  • Dýchejte vědomě. Všímejte si dechu.

  • Každých 45 minut vstaňte od stolu, pokud pracujete vsedě, a protáhněte se.

  • Dělejte si čas na věci, které máte rádi.

  • Nepřepínejte se.

  • Všímejte si sami sebe.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné