BLESKOVĚ
Než začnete cvičit 23. 02. 2021 PDF Tisk

Jak začít s jógou z domova?

Už je to opravdu dlouhá doba, co jsme v podstatě zavření doma. Naše oblíbené kavárny, čajovny, fitness centra i knihovny jsou mimo provoz a udržet si jasnou mysl a pevné tělo může být těžší než kdy jindy. Je to ale čas, kdy jsme donuceni zpomalit. A právě toto zpomalení je ideální dobou pro objevování nových tužeb. Mohlo se klidně stát, že jste narazili na zajímavou knihu o józe nebo jste zahlédli skvělé video na internetu a nedá vám to spát. Vaše mysl se k tomuto cvičení stále více upíná a najednou na něj narážíte úplně všude.

Jak začít s jógou z domova?

V tomto okamžiku není třeba dále vyčkávat, až se znovu otevřou jógová studia, protože dlouhodobé potlačování vaší touhy může vést k pocitu nenaplnění a podrážděnosti. Několika jednoduchými kroky se k józe můžete dostat z domova blíž než na většině skupinových lekcích.

Co tedy potřebuji do začátku?
Především chuť a odhodlání. Ať toho o józe víte málo nebo hodně, když už se rozhodnete, jděte do toho naplno. I když vlastně nevykročíte z bytu, pohodlně se oblečte. Sáhněte nejlépe po bezešvých legínách, sportovní podprsence a tílku. Nikde by vás nemělo nic tlačit. K pravidelnému praktikování jógy budete také potřebovat jógovou podložku, do které se určitě vyplatí zainvestovat, protože se nebudete moci soustředit na jógové pozice, pokud se vám podložka bude posouvat, rolovat a klouzat. Dalšími pomocníky jsou jógové bloky a pásek. Tyto pomůcky vám v začátcích umožní správně nastavit tělo. Rozhodně není žádná ostuda takto vaše tělo podpořit, naopak. Tělo si na takové cvičení potřebuje pomalu zvykat.

Otevřené brány on-linu
Jógová studia jsou uzavřená, ale on-line svět nikoliv. Co takhle tento on-line svět využít k dosažení většího vnitřního klidu a uvolnění těla? Jste doma ve svém pokoji a z minuty na minutu se můžete ocitnout přímo v jógovém studiu. Jógové instruktory a videa můžete najít na jejich sociálních účtech nebo na youtube.com. Může trvat delší dobu, než narazíte na styl nebo instruktora, který by vám vyhovoval. Je důležité, aby vám byl váš průvodce jógou sympatický a měl příjemný hlas. Jakmile někoho takového objevíte, určitě neváhejte využít možnosti individuální on-line lekce, kde se instruktor alespoň na dálku bude věnovat jen vám, vysvětlí základní postavení a upozorní na časté chyby. Investice do takové lekce se určitě vyplatí.

Držení těla a dýchání
Děláte rychlé pokroky? Super! Nezapomínejte ale na kvalitu provedení. Soustřeďte se na postavení těla, ramen i paží. Zkuste se při praxi natočit – obratem tak získáte zpětnou vazbu a příště se už můžete soustředit na to, co děláte špatně. Na sociálních sítích také lehce najdete spoustu kanálů, kde na fotkách uvidíte, jak na jednotlivé ásany, a jak tedy rozhodně ne. Díky tomu se vyhnete možným bolestem zad nebo hlavy, které by vám špatné držení těla mohlo způsobit. S držením těla jde ruku v ruce vědomé dýchání, které nesmíme při józe podceňovat. Při józe dýcháme výhradně nosem a vědomý dech nám pomůže zvládnout jednotlivé ásany a především zklidnit naši mysl, harmonizovat tělo a vědomě prožívat přítomný okamžik nejen při józe.

Krůček po krůčku
V józe více než v čem jiném platí, že méně je někdy více. Pokud jste si vybrali nějaké video se cvičením pro začátečníky, cvičte ho pravidelně neustále dokola. Teprve pokud jste si jisti a sestavu bez problému zacvičíte 20–30× v řadě za sebou, můžete zkusit další. Jakmile po týdnu skočíte na další svižnější sestavy a složitější ásany, zcela jistě vás odradí to, že váš hluboký předklon není tak hluboký. Vidina nás samých ve stoji na hlavě po pár týdnech praxe vede akorát k rychlému konci.

Čtěte, čtěte, čtěte…
Je jedno, co vás k józe přivedlo – bolesti zad a hlavy nebo touha po prožitku. V obou případech zřejmě pocítíte zájem vědět něco víc – nejen to, jak provést pozdrav slunci. Jóga je opravdu celoživotním učením a bylo o ní sepsáno nemálo knih. Ať už v józe hledáte pouze protažení a cvičení nebo samotnou spiritualitu, sáhněte po nějaké knize s jógovou tematikou. Některé vám do začátku poskytnou přehled a pomohou vám pochopit, o co vlastně jde. Skvělou alternativou jsou také podcasty o józe, které si můžete pustit do ucha kdykoliv v kanceláři, při jízdě autem nebo cestou pro dítě do školky.

Nezáleží na tom, zda vás v covidové době popadla touha po jógové praxi, pečení, šití nebo výrobě domácí kosmetiky – takřka všechny výše uvedené body se dají jednoduše převést na jakoukoliv činnost, které se chcete věnovat zcela od začátku, ale naplno, a to z pohodlí domova.

TIP
Začněte s jógou z domova s Jóga Virtual! Obsahuje na 500 sekvencí jógy – různé styly, tempa lekcí, pro jinak pokročilé, ale všechny pod vedením zkušených lektorů. Přístup je pro předplatitele časopisu JÓGA DNES zdarma. Nevíte s čím začít? Přečtěte si: Jak se vyznat v jednotlivých stylech jógy?

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné