Než začnete cvičit 04. 01. 2016 PDF Tisk

Začít s jógou je tak snadné

Konec starého roku a vstup do nového s sebou nese formování a vyslovování přání, po kterých toužíme v roce novém. Možná ve starém roce něco nevyšlo, a tak kalendářním přelomem věříme, že to bude v tom novém roce lepší. Speciál Jak začít s jógou přinášíme právě nyní. 

Začít s jógou je tak snadné

Lehký problém je citelný v tom, že příroda a celý vesmír je nastaven jinak než člověčí kalendář. Na přelomu roku energie v přírodě spí, regeneruje a na svůj start se teprve připravuje. Stačí se jen vcítit do matky přírody, ze které vycházíme a do níž se vracíme, a využít její moudrosti pro náš přirozený rozvoj a vývoj. Mezi častá novoroční předsevzetí zařazujeme i přání cvičit, zhubnout a věnovat se více sami sobě. Někteří se rozhodnou zkusit jógu v jógovém centru a jiní si ji chtějí zkusit v klidu domova. Hlavou probíhá mnoho otázek, které s rozhodnutím souvisí. V redakci Jóga Dnes jsme vyzpovídali instruktory jógy, kteří vám doporučí, jak na cvičení jógy, na co si dát pozor, co pomůže rozvíjení vaší praxe nebo jaký styl v záplavě druhů jógy si vybrat.

Jak začít?
Najděte jógové centrum v blízkosti svého domova nebo práce. Informujte se, zda-li nabízejí volné lekce nebo kurzy. Výhodou kurzů, a to především pro začátečníky, je kontinuita, pravidelný čas a řád docházení do studia, instrukce lektora od prvopočátečního vysvětlování, jak provádět pozice, jak dýchat a hledání variant pozic, které vyhovují právě vám. Volné lekce v rozvrzích mají svůj neutrální charakter. Lektor dává množství informací, které vy svým způsobem zpracováváte. Záleží jenom na vás, jak vnímáte své tělo. Podle toho pozice cvičíte. Vhodnější pro začátek je vybrat si kurz, protože volné lekce nemají takovou kontinuitu jako ucelené kurzové lekce. V začátku je třeba trochu vydržet a nespěchat na sebe s nároky, které člověk má. Pravidelné cvičení pomůže v uvolnění, protažení a současně posílení celého těla. Během lekcí jógy pracujete s řízeným dechem. To má za následek psychické uvolnění a harmonizaci nervové soustavy.

Na recepci studia se informujte o intenzitě a obtížnosti lekce jógy a spektru stylů, které studio nabízí. Existují dva základní přístupy. Klidné a relaxační cvičení jógy (hathajóga, jógová terapie, jóga pro zdravá záda, jin jóga) nebo dynamické cvičení jógových ásan. To znamená, že pozice spojujete do sestav, které cvičíte v rytmu dechu. Nejedná se o rychlost, ale o dynamiku dechu.

Jaké jsou ceny lekcí?
Zde je možné vybírat dle svých možností a cíle. Ideální je pořídit si členství do nějakého centra, ve kterém máte možnost navštěvovat lekce neomezeně. Často pro majitele členství centra organizují i speciální klubové akce. Další možností jsou permanentky, které bývají levnější než jednotlivý vstup. Ten se v závislosti na městě, místě, vybavení centra pohybuje od 50 do cca 300 Kč. Je to opravdu závislé na množstvích aspektů. Nebo je možné navštěvovat kurz ve vybraný den a hodinu. Nejdražší vstup je vždy jednorázový. Mnohá centra nabízejí první vstup zdarma, ve kterém si máte možnost zkusit, do čeho jdete. Vnímáte nejenom lekci jógy, ale i čistotu a atmosféru centra, obsluhu a spektrum služeb, které v daném centru jsou.

Je možné začít cvičit i doma buď podle DVD, nebo například s naší internetovou televizí JOGAVIRTUAL.cz, která nabízí nesčetné množství jógových videí a také 10 lekcí kurzu jógy pro začátečníky.

Jste-li naším předplatitelem, kurz můžete absolvovat zdarma. Nejste-li předplatitelem Jóga Dnes nebo ročního předplatného Jogavirtual.cz, cena kurzu je 359 Kč.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné