Relaxace 29. 09. 2022 PDF Tisk

Řád jako jóga, jóga jako řád

Řád jako protiklad chaosu. Řád jako něco, čemu můžeme důvěřovat, o co se můžeme opřít, k čemu se můžeme uchýlit, když vše ostatní selže. Řád jako něco, co dává našemu životu směr. Řád jako něco, na čem bychom ale neměli ulpívat. Řád jako jóga, jóga jako řád.

Řád jako jóga, jóga jako řád

Jedno vtipné úsloví říká, že „pořádek je pro blbce a inteligentní člověk se vyzná i v chaosu“. Zní to sice pěkně, ale podle mě to není tak úplně pravda. Protože i inteligentní člověk má v tom chaosu svůj specifický řád, kterému možná jen nikdo jiný nerozumí. To ale ještě neznamená, že tam není. Dovolila bych si proto rčení poupravit a říci, že každý má řád, který je jen jeho.

Vlastní řád

Podíváme-li se na celou věc v širším měřítku, uvědomíme si, že celý svět má řád. Střídá se den a noc, střídají se roční období, mění se počasí. To není nahodilé, vše je výsledkem nějakého řádu a nesejde teď přímo na tom, kdo věříme, že je jeho původcem. Mluvme o řádu. Uvědomujete si, že jej v životě máte? Ráno vstávám do práce, snídám, čistím si zuby, vše vykonávám mechanicky a večer uléhám do postele s podivně zastřeným vědomím, že jsem prožila další den bez mrknutí oka. Podléhal nějakému řádu? Nevím. Protože jsem nebyla přítomná.

Kouzlo přítomného okamžiku

Ačkoliv se řád opakuje, vlastně nám ukazuje krásu jednotlivých činností, i těch titěrných, které vyplňují naše dny. Učí nás uvědomovat si, co vlastně děláme, proč to děláme a v jaké posloupnosti to děláme. Když nebudeme myslí odlétat do nadpozemských výšin, ale budeme ji držet pěkně tam, kde ji chceme a potřebujeme mít, uvědomíme si zřejmě, o kolik se naše dny prodloužily. Protože víme o tom, co, kdy a kde děláme. Protože jsme přesně tam, kde jsme a děláme přesně to, co děláme. Nevaříme večeři, když ve skutečnosti sedíme na poradě. Nenakupujeme, když řídíme auto. Nečteme si, když sledujeme film. Nehádáme se se šéfem, když hovoříme s partnerem.

Klid a mír

Výsledkem takového počínání je lehkost, již našemu nitru přináší jednoduchost prožívaného klidu a míru. Nesnažme se motat páté přes deváté, stihnout několik věcí najednou. Stejně se nám to nikdy nepodaří. V našem nitru se jen vytvoří nesoulad, který bude kynout a kypět, a nakonec vybuchne nejprve ve vztek, hněv, agresi, potom v úzkost, strach, depresi a výsledkem bude nevědomost všedních dní, kdy radši budeme od reality utíkat někam mimo, abychom nemuseli čelit tomu, s čím se neumíme srovnat a co se nám vůbec nelíbí.

Se sebou a se svým dechem

Každá nepřekonaná, obešlá překážka nás pořád dokola nutí znovu a znovu čelit skutečnosti, že uvnitř sebe máme nesoulad, který jsme nechali dojít tak daleko, že už nemáme sílu ho jakkoliv řešit. Ale s každou takovou překážkou se situace jen zhoršuje. Nemusí to tak být. Stačí nastolit řád. K tomu dopomůže jóga. Co postačí? Pouhých pár minut denně, které budeme věnovat sami sobě a svému dechu. Nesejde na tom, zda se bude jednat o chvíle těsně po probuzení ráno, nebo před usnutím večer, nebo v pravé poledne za pracovním stolem. Záleží na tom, abychom se každý den alespoň na chvilku oprostili ode všeho, co nás tíží a svazuje, a dopřáli si ten luxus nic nedělat, na nic nemyslet. Jednoduše být.

Zdraví na prvním místě

Postupně tyto chvíle prodlužujme a vnímejme, jak se v nich cítíme. Osvojme si TEN pocit. Lehkost, klid, mít, krásné nic, absence pohybu, uvolnění, svoboda, volnost. Osvojme si je, přijměme je a pracujme na tom, aby se staly součástí naší každodennosti a aby se staly naším řádem, od něhož se vše bude odvíjet. Protože jakmile postavíme na první místo své fyzické i vnitřní zdraví, celý život se nám od základů promění. K lepšímu.

Nedávejme si předsevzetí. Slibme si, že se každý den budeme věnovat alespoň malou chvilku pouze sami sobě a svému dechu. Nebo jinak. Slibme si, že BUDEME sami se sebou. V jednoduchosti je krása. A naše nitro je krásné. Stačí se dívat.

Namasté.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné