O životě 19. 04. 2021 PDF Tisk

Jak si zapamatovat šťastné okamžiky?

Zažíváme poněkud zvláštní dobu, kdy možná jediné, na co se dokážeme soustředit, je zůstat duševně i fyzicky v kondici. Naše mysl ulpívá na tom, aby to celé bylo už za námi a my mohli dál žít tak jako předtím. I v této době ale naše dny ubíhají. Pro každého z nás je dán určitý počet dní. Některé dny minou, aniž po sobě zanechají stopu, jiné si zapamatujeme navždy.

Jak si zapamatovat šťastné okamžiky?

Vzpomínáte si na svůj první den ve škole? Vybavíte si nejlepší jídlo, které jste kdy ochutnali? Či vůni čerstvě posečené trávy z nádherného letního dne? Takové zážitky se nám v paměti zaryjí navždy. Jak pracovat na tom, abychom si v hlavě uchovali co nejvíce radostných zážitků? Díky nim totiž dokážeme přečkat i nelehkou dobu. Vracení se s nostalgií k šťastným momentům našeho života je lékem na cokoliv. A díky několika nenápadným návykům si takové chvíle udržíme snadněji.

Síla prvotního zážitku
Pokud se lidí zeptáte, jaká vzpomínka se jim vybaví, když se řekne to či ono, většinou jim vytane na mysli vzpomínka z období, kdy jim bylo mezi patnácti až třiceti lety. Ten jev se nazývá reminiscence. Teorie praví, že je to proto, že právě v tomto období našeho života zažíváme nejvíce našich „poprvé“. První polibek, první vlastní bydlení, první dovolená, první zaměstnání. Díky novosti vzpomínky déle vydrží. Lépe si zapamatujeme dny, kdy jsme podnikli něco nového. Naplánujte si tedy návštěvu nových míst, zkoušejte nové chutě, záměrně se snažte potkávat nové lidi – můžete se třeba dát do řeči s pánem, který k vám na vesnici zaváží čerstvé mléčné výrobky. Dozvíte se něco nového, a to vám pomůže si takový den zapamatovat. To je síla prvotního zážitku!

Zapojte smysly
Znáte ten pocit, když si usrknete citrónové limonády a ta chuť vás okamžitě přenese na italskou pláž, kde jste jako malí trávili dovolenou s rodinou? Je to pocit, kdy si vmžiku osvěžíme uplynulé okamžiky štěstí. Všichni známe chutě, pachy nebo doteky, které nás vrátí zpět do minulosti a připomenou nám, že jsme kdysi byli šťastni a milováni. Naše smysly totiž dokážou spustit a vyvolat vzpomínky. Pokud budete v bytě na pláži nebo navštívíte horskou chatu, nasávejte vůně, zkoušejte místní jídlo. Nic není dobré nebo špatné – to z toho dělá až naše myšlení. Nechme tedy naši mysl a smysly, ať se propojí a zapamatují si to místo navždy.

Umění pozornosti
Je velký rozdíl mezi tím věci vidět a všimnout si jich. Všimnout si vyžaduje naši pozornost. Když něčemu věnujeme pozornost, můžeme si na to později také vzpomenout. Někdy dokážeme věci kolem nás krásně vytěsnit, ani si to sami neuvědomujeme. Já zrovna teď snídám a veškerou mou pozornost věnuji tomuto článku. Pokud ale na chvilku přestanu psát a podívám se kolem sebe, ucítím vůni palačinek, zaposlouchám se do písně Hany Hegerové, která se právě potichu line z repráku. Ani bych o tom nevěděla, pokud bych se nepozastavila a nevěnovala tomu chvilku mé pozornosti. Naše pozornost je ale poněkud roztříštěná, protože jsme si zvykli na to dělat více věcí najednou. Tím se horší i naše paměť. Zkuste třeba víkend digitálního detoxu. Vypněte své telefony i televize, zapalte svíčky a vyprávějte si příhody, zalovte ve své paměti. Určitě to bude jeden z nezapomenutelných večerů.

Foťte, pište, sbírejte
Víte, co by si většina lidí určitě vzala s sebou, kdyby jim začal hořet dům? Fotografie! Kdyby shořely fotografie, bylo by to, jako by se ztratily vzpomínky. Při pohledu na ně nám na mysli vytanou dávno zapadlé vzpomínky i emoce. Foťte, sbírejte předměty, pište si deníky. Buďte úhlavními nepřáteli Marie Kondo. Pokud nemáte ve zvyku sbírat upomínkové předměty, co takhle si založit soukromý účet na sociálních sítích a používat ho pouze jako takovou fotobanku?

Je jen na nás, jak naložíme s naším časem. Vzpomínky, které nám uvíznou v hlavě napořád, jsou okamžiky, které utvářejí naši osobnost, naši jedinečnost. Věřím, že díky ohlížení se zpátky můžeme naplánovat hezčí budoucnost. Naplánujte si tedy budoucí šťastné vzpomínky. Šťastnější budoucnost. Jednou se nám celý život promítne před očima – ať je to tedy pestrá podívaná a vy ji budete cítit všemi vašimi smysly.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné