Než začnete cvičit 31. 07. 2018 PDF Tisk

Jak si udržet pravidelnou jógovou (či meditační) praxi

Rozhodli jste se, že budete praktikovat každý den, nebo alespoň několikrát týdně. Pár týdnů vám to vydrželo, ale pak ouha, místo na jógu jste šli s kamarády na večeři, místo ranní meditace jsme si posunuli budík a rozhodli se, že si dáte své sezení až zítra....

Jak si udržet pravidelnou jógovou (či meditační) praxi

Ať už se vám děje přesně tohle, nebo ne, domnívám se, že každý, kdo se rozhodl pravidelně se věnovat práci se svým tělem a myslí, dříve či později narazí na to, že možná bylo náročné začít, ale ještě těžší je si pravidelnou praxi udržet.

Jelikož praktikuji přibližně osm let a mnoha takovými momenty jsem si osobně prošla, ráda bych vám navrhla pár možností, jak se s nimi vyrovnat a úspěšně je překlenout. Z následujících tipů si můžete vybrat několik, jeden anebo žádný. Je samozřejmě nejlepší najít si svoji vlastní cestu. Mně ale vždycky hodně pomohlo, když tu byl někdo, kdo mě nějakým svým zvykem nebo myšlenkou k praxi inspiroval, zvláště když se mi na podložku vůbec nechtělo. Jóga samozřejmě znamená mnohem víc než sled jógových pozic, o tom jste si jistě již mnoho přečetli v článcích tohoto časopisu i jinde. My se ale budeme zabývat především fyzickou praxí. Stejné principy pak také můžete využít pro svou meditační praxi. Dle mého názoru mají obě největší účinek v momentě, kdy se jim, alespoň na pár minut, věnujete každý den.

1. Mějte na čem stavět aneb silné základy

Pokud je vaším cílem taková ásanová nebo meditační praxe, která vás bude provázet celý život, taková, která vám pomůže se stávat lepším, veselejším, pohodovějším a zdravějším člověkem, pak je třeba mít pevné základy. Jak to ale poznat? Pokud jste v józe úplnými nováčky a ještě jste neprošli žádným uceleným kurzem, je to něco, co bych vám vřele doporučila. Nejlepší je sehnat si reference a pak si vybrat takového učitele, který vám osobně sedne. Stejně dobrou nebo možná ještě lepší cestou je zaplatit si alespoň několik soukromých lekcí. Praxe zahrnující jógové pozice by nám, z fyzického hlediska, především měla pomoci odstranit zlozvyky, které jsme za léta nasbírali. Chodíme v botách, a tak už neumíme dobře používat chodidla, hrbíme se u počítačů a naše páteř přestává mít zdravý tvar, netrávíme tolik času pohybem, jako když jsme byli děti, a naše klouby už nejsou tak zvyklé se hýbat. Věřím tomu, že když začnete s jógovou praxí, měli byste se dřív nebo později cítit tělesně líp. Pokud se to neděje, je na čase prozkoumat proč. V tom vám může pomoci kurz, kde se techniky pozic postupně rozebírají a učí se správné provedení (které může pro různá těla, vypadat kapku odlišně).

2. Mějte s čím pracovat – o pravidelnosti

Různé styly jógy pojímají praxi různými způsoby. Já věřím tomu, že je neocenitelně skvělé, víte-li, co dělat, když si chcete nebo potřebujete dát praxi doma, v hotelu nebo kdekoliv se nacházíte. Jelikož pro jógovou praxi potřebujete jen své tělo, něco na sebe a jógovou podložku (a někdy ani to ne), tak můžete cvičit kdekoliv a kdykoliv. Byla by tedy škoda, kdyby se vaše praxe omezovala jen na dny, kdy máte čas zajít do jógového studia. Například v aštanga józe pracujeme s tím, že se snažíme cvičit 6krát v týdnu, vyjma úplňků, novoluní a času periody. Existuje zde přesně daný sled pozic, takže nemusíte přemýšlet o tom, co budete dělat. Z daného sledu můžete použít třeba jen pár minut, tedy dát si pár pozdravů slunci a závěrečnou relaxaci. A tady se dostáváme k velice důležitému bodu – pravidelnosti. Stejně jako v ásanové, tak v meditační praxi se doporučuje praktikovat každý den, téměř bez ohledu na okolnosti. Vyhradit si nejlépe pravidelný čas, kdy se postavíte nebo posadíte na podložku. Je jedno, že je to třeba 5 nebo 10 minut. Prostě se každý den uvolíte věnovat tenhle krátký čas a po stanovenou dobu nebudete dělat nic jiného. Žádné čtení zpráv, vaření čaje, sledování videí. Když pak víte, co dělat, většinou začnete pár úvodními pohyby a tělo pak jakoby samo pokračuje. Doporučila bych vám stoupat si na podložku pokaždé bez očekávání. Pokaždé s myšlenkou, že uděláte pár pozdravů slunci nebo jakýchkoliv pohybů, kterými začíná vaše praxe, a dál se necháte překvapit. Když se totiž budete nutit vydržet za každou cenu, stane se z toho činnost, kterou už časem nebudete chtít dělat. Je krásné sledovat, jak je na tom naše tělo každý den jinak, a my si prostřednictvím těch několika minut (nebo delší doby) můžeme vypěstovat vnímavost k tomu, co tělo ten den potřebuje, aby se cítilo dobře.

Další dobrou pomůckou pro domácí praxi je najít si místo, kde budete cvičit. Stejně jako s pravidelností v čase i tady pomůže vytvořit pocit rituálu. Když pak tady budete mít svou podložku nebo meditační polštářek, tak čím déle zde budete praktikovat, tím více vás místo bude k praxi samo lákat. Klidně si můžete vytvořit i malý rituál – před každou praxí zapálit svíčku, mít tady fotku svého učitele nebo předměty, které vás uklidňují, nebojte se zapojit fantazii.

3. Sangha neboli váš jógový kmen

Další velkou pomůckou v jógové cestě jsou lidé, kteří vědí, co prožíváte. Nevím, jak to máte vy, ale mně se za dobu, co praktikuji, poněkud změnil okruh lidí, se kterými se stýkám. Jelikož chodím spát brzy a brzy i vstávám, neláká mě alkohol ani povídání o ničem, ze života mi v podstatě zmizeli lidé, se kterými jsem se vídala kvůli chození na večírky. Když jste ve fázi, kdy vaše tělo zatím nedokáže pochopit určitou jógovou pozici, snažíte se každý den vydržet pár minut na meditačním polštářku nebo máte radost, že se vám díky jógové praxi změnilo vidění světa, je báječné mít to s kým probrat. Ať už jsou to lidé, které potkáte na jógových seminářích, ve svém studiu či kurzu nebo na sociálních sítích, sdílení vašich radostí a strastí vám jistě pomůže vydržet. Navíc je skvělé najít si pár přátel, se kterými si můžete zacvičit, případně si v pozicích vzájemně pomáhat. Někdy není nic lepšího, než když máte na praxi klid a jste jen sami se sebou, ale často přítomnost dalšího člověka motivuje k tomu, abyste to nevzdali po pár minutách.

4. Učitel, zdroj moudrosti a motivace

O dobrých základech jsme mluvili už na začátku, s nimi je ale úzce spojen i výběr vhodného učitele. Velice se mi líbí myšlenka, že učitele si máte vybírat podle jeho žáků. Pokud vidíte, že k němu chodí lidé se sebou spokojení, vyrovnaní, takoví, které praxe baví, pak bych vám ho určitě doporučila. Učitel ale nemusí být takový, kterého vídáte každý den. Díky sociálním sítím máme k dispozici kontakt s nezměrným počtem inspirativních lidí. Pokud potřebujete pokaždé trochu inspirovat a motivovat, tak si najděte třeba na Instagramu někoho, kdo vám je sympatický a dělí se se světem o světlé i stinné stránky své praxe. Pak, kdykoliv byste měli chuť praxi vynechat, můžete se nechat povzbudit a dát tomu alespoň chviličku, která pomůže, abyste svoji praxi na jógamatce nevynechali. A třeba se z chviličky stane mnohem víc.

5. Praxe spojená s příjemnými zážitky a novými zkušenostmi

Třeba jste teď ve fázi, že cvičíte každý den, ale máte pocit, že už vám to nic nedává. Že už vám to nepřináší takovou radost jako dřív. Pak je nejvyšší čas věnovat sami sobě dárek a vyrazit na nějaký workshop, jógový či meditační víkend nebo ještě lépe retreat. Ze svých zkušeností i ze zkušeností svého okolí vím, že když věnujete den, víkend nebo ještě lépe týden či měsíc jen praxi a ničemu jinému, vždycky se dějí téměř magické posuny. Najednou všechno chápete lépe, vidíte z nové perspektivy a máte na čem pracovat. Když je takový pobyt spojený ještě s tím, že jste v prostředí, kde je vám dobře, třeba u moře nebo v horách, tenhle benefit se ještě znásobí. Navíc zde můžete potkat spoustu stejně naladěných lidí, a pokud ještě nemáte svou sanghu čili bandu lidí, kteří vidí svět stejně jako vy, tak tohle je cesta k ní. Učit se novým věcem je navíc cesta ke svěží a mladé mysli, takže vzdělávání by ideálně nemělo nikdy přestat.

6. Ještě něco

Určitě si najdete ještě další způsoby, jak praktikovat každý den. Já jsem třeba jeden čas měla v autě skvělou hořkou čokoládu, kterou miluji. Abych si ji mohla ráno dát, musela jsem dojít do garáže, a když už jsem tam byla, tak už jsem dojela do shaly a dala si tam u svého učitele aštangovou praxi. Dalším pomocníkem může být i to, že občas pravidla, která jste si kolem praxe vytvořili, naopak porušíte. Namísto ráno si dáte praxi večer, změníte místo, budete cvičit venku. Základem je jen to, že je potřeba najít důvod, proč praktikovat. Dostat se do bodu, kdy cítíte, že tohle vám dělá z dlouhodobého hlediska dobře. Protože pokud tenhle pocit nenajdete, tak se celoživotní praxe nejspíš vybudovat nedá. Já ale pevně věřím, že jóga je v nějaké formě vhodná a prospěšná pro každého, takže pokud jste ještě ten svůj benefit nenašli, prosím hledejte dál, zkuste jiné styly, jiné učitele, zkuste se otevřít všem možnostem ke zlepšení. Jóga totiž může přinést tolik skvělého, že to rozhodně má cenu.

 

Objednat předplatné