Jezte chytře 10. 06. 2022 PDF Tisk

Jak si nezkazit dovolenou u moře obavami z dopadů all inclusive

Na dovolenou u moře se zpravidla těšíme měsíce dopředu. Zároveň ale řadu lidí doprovází obavy z kilogramů, které si přivezou zpět domů, z bolavého žaludku, nadýmání, rozhozeného trávení a pocitů plnosti. Polopenze, all inclusive nebo jen každodenní pozdní návštěvy restaurací dokáží s naším trávením pěkně zatočit. S pár praktickými radami, které vám v dnešním příspěvku předám, to ale vůbec nemusí tak dopadnout

Jak si nezkazit dovolenou u moře obavami z dopadů all inclusive

1. Švédské stoly nandejte si na talíř pouze tolik jídla, kolik si reálně myslíte, že sníte

Miluju švédské stoly! Nejvíc miluju tu svobodu jít, nandat si různé pokrmy, od každého něco ochutnat, mít to pestré a samozřejmě bez nutnosti to sama vařit a připravovat (ženy, matky jistě chápou). To vše se ale snažím dělat s vědomím, že po mě nezůstanou talíře rozvrtaného jídla, které potom poletí do zbytků. Zásada nandat si jen tolik, kolik si reálně myslím, že sním, je důležitá jednak kvůli neplýtvání a jednak kvůli zbytečnému přejedení, ztláskání a přílišného kombinování. Je jednoduché přepálit porce, když si nandáte z velkých talířů plných jídla a ne doma z jednoho či dvou hrnců. Navíc můžete chodit zas a znova

U švédských stolů se tedy snažte myslet na určitou zdrženlivost. To, že po vás číšníci vše uklidí, neznamená, že je vám lhostejné, co po vás zbyde.

 

2. Švédské stoly držte se jednoduchosti!

Hladový člověk má velké oči. Snažte se držet jednoduchosti a např. u snídaní neobsáhnout každý jeden druh pokrmu. Jeden den si dejte vajíčka, druhý den palačinky, třetí den müsli s jogurtem a ovocem. Je jasné, že chcete ochutnat vše, pokud to ale zkombinujete všechno dohromady, sníte mnohem více energie, zahltíte své žaludky těžce stravitelnými kombinacemi a místo lehkosti bytí se opravdu můžete akorát tak svalit na lehátko. Takže ochutnávejte, ale volte vždy jen jeden jídelní směr.

 

3. Nástrahy polopenze snažte se rozložit jídlo do celého dne

Velká snídaně ráno a velká večeře večer. Úskalím polopenzí u moře je fakt, že se snažíte najíst hodně ráno, přes den si dáte jen něco lehkého a pak se už od odpoledních hodin těšíte na večeři, kde se přejíte tak, že už se vám nechce ani hnout. Pak přidáte nějaký ten drink či víno na baru a za týden máte dvě kila nahoře. Večerní hodování je nejvíce problematické, proto pokud si užíváte relaxační dovolenou bez výraznější aktivity, musíte se trochu usměrnit. Snažte se, dát si přes den alespoň malé jídlo, ideálně salát, který zamezí vlčímu hladu večer. Při večeři se pak snažte omezit přílohy a hlavně pečivo. Zaměřte se hlavně na ryby, maso, zeleninu, saláty, k jídlu pijte vodu nebo střik a dezert si dopřejte třeba v podobě ovoce nebo si volte takové dezerty, které jsou lehké.

 

4. Cukry, kam se podívášzmrzliny

Velkým lákadlem na dovolených jsou zmrzliny. Ochladí, jsou příjemně sladké a lahodné, máte je všude k dispozici a prostě patří k dovoleným. Jenže smetanové zmrzliny obsahují hodně energie, tuků a cukrů. Pokud si jich za dovolenou dopřejete deset nebo dvacet, rozhodně to není zanedbatelné. Proto se snažte dávat si zmrzlinu hlavně přes den a ne večer, ideálně jako svačinu. Volte ovocné sorbety a vodové zmrzliny, u smetanových si dejte jen jeden, max. dva kopečky.

 

5. Pohyb

Plavání a chůze. Tyto dvě pohybové aktivity bohatě stačí. Nemusíte se honit za tenisovým míčkem, pokud nechcete, nemusíte ani chodit do místního fitka na běhací pás. Prostě se snažte hodně plavat v bazénu a v moři a denně nachodit alespoň 6 km přiměřeným tempem a to ideálně ráno nebo večer, když není tak velké vedro. Pohyb na dovolené je důležitější, než si myslíte. A hlavně – u moře jste jen krátce, tak si ho prostě užijte na maximum!

 

Závěrem

Myslete na to, že když někde uberete, můžete zase někde jinde přidat. Stanovte si priority, co si chcete žít a co pro vás není tak důležité. Nechtějte vše najednou. Řekněte si, že máte např. 7 snídaní a 7 večeří a rozložte si vaše tužbydo jednotlivých dní. Myslete také na to, že čím více energie vydáte, tím více si můžete dopřát. Prostě zákon příjmu a výdeje. Snažte se, aby 80 % přijatých tekutin byla čistá voda. 20 % si nechte na limonády, alkoholické nápoje nebo osvěžující frappé. Snažte se být i na relaxačních dovolených u moře aktivní, hodně plavejte a choďte na delší procházky a to ideálně po večeři krásně vám slehne a na druhý den vám bude zase pěkně chutnat.

Objednat předplatné