Než začnete cvičit 30. 08. 2022 PDF Tisk

Jak se naučit si na jógu udělat čas

Domácí praxe je mnohem náročnější než návštěva lekcí ve studiu. Když na vás nikdo nedohlíží, je lehké sklouznout k zanedbávání se a s takovým přístupem se jógová praxe buduje a prohlubuje jen velmi těžko. Jak nechat jógu, aby se stala součástí vašeho života?

Jak se naučit si na jógu udělat čas

Skupinové nebo soukromé lekce s učitelem jsou skvělé, největší a nejcennější práci v jógové praxi ale stejně odvádíme o samotě, v klidu a tichu, kdy nejlépe poznáváme sami sebe. Právě proto je domácí jógová praxe tak náročná – nedovolí nám schovat se před svými slabostmi a často nám připomíná nebo otevírá, co se snažíme skrýt. Abychom vytrvali, je nutné si opakovat, že dokonalost neexistuje oprostit se od veškerých očekávání ohledně toho, jak by praxe měla probíhat nebo vypadat a naučit se s pokorou a vděčností přijímat přesně to, co přináší. S takovým přístupem nás může mnohému naučit. Co udělat proto, abychom vytrvali a praxi nezanedbávali?

Doplňky nejsou nutností, mohou ale praxi učinit příjemnější. Když si vyberete podložku, která se vám bude líbit, na níž se budete cítit dobře, s jejímž vzorem a texturou souzníte, motivace k tomu ji rozbalit a posadit se na ni rázem stoupne a společně s ní i chuť do pravidelné jógové praxe.

Jak si vybrat správnou jógamatku? Odpověď naleznete zde

2. Vyčleňte si prostor

Pro praxi preferujte tiché a klidné místo, ideálně v blízkosti čisté bílé zdi. Abyste svůj jógový prostor zútulnili, můžete jej vyšperkovat svíčkami, vonnými tyčinkami, soškami, fotografiemi nebo citáty, čímkoliv, co vás inspiruje. Tam, kde cvičíte, by také mělo být uklizeno. V uklizeném místě se lépe medituje, koncentruje, nepořádek může rušit.

3. Zavažte se ke konkrétnímu času

Jste spíše ranní ptáče nebo večerní sova? Můžete si na hodinku jógy vyhradit čas o polední pauze? Vypozorujte si, která denní doba vám pro praxi nejvíce vyhovuje a snažte se tento čas alespoň zhruba dodržovat. Pravidelnou praxí a utužováním si na něj zvyknete a časem se pro vás stane přirozeným. Dávejte si ovšem pozor, abyste na konkrétním čase a praxi neulpívali. To už je ale úplně jiná práce, k tomu dnes jen stručně: snažte se praktikovat pravidelně, ale pokud se to z nějakého důvodu nepodaří, nebojte se přijmout změnu otevřeně a netrápit se s ní, pustit ono přesvědčení „že to musí být přesně tak a tak.

4. Bavte se

Abyste u ní vydrželi a vraceli se k ní, musí vás praxe hlavně bavit. Pokud s jógou začínáte a nevíte si rady, můžete si zpočátku pomoci online cvičením s oblíbeným lektorem, cvičit můžete i podle knihy. Nebojte se vyzkoušet více stylů, abyste zjistili, co přesně vám vyhovuje.

5. Komunikujte se sebou

Jakmile si osvojíte základy a budete se při józe cítit dobře, můžete začít pracovat na tom, abyste se dokázali nechat vést vlastním tělem. Začněte tím, že jednou týdně si jen sednete na podložku a necháte ho promluvit budete dělat to, co vám bude příjemné. I kdyby to mělo být jen ležení v šavásaně nebo meditace v sedu. Zpočátku to může být skličující, oprostěte se ale od myšlenek na to, co by se mělo a nemělo, a dělejte to, do čeho se vám chce. Uvidíte, že se časem naučíte sestavit si praxi na míru přesně podle toho, co budete momentálně potřebovat.

6. Nezapomeňte se uvolnit

Nevnímejte pravidelnou praxi jako povinnost. Naslouchejte si a naučte se rozlišit situace, kdy se vám praktikovat nechce z pouhé lenosti či strachu, od situací, kdy je naopak jógové nepraktikovat a uznat, že si potřebujete odpočinout. Navíc praxe se nemusí odehrávat jen na podložce za vykonávání ásan. Pochopení této skutečnosti je hlubokým poznáním jógové moudrosti. S takovým přístupem můžete praktikovat kdykoliv a kdekoliv. Vlastně s praxí vůbec nemusíte přestávat, celý život se vám může stát praxí a celý svět podložkou.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné