BLESKOVĚ
Pomůcky na jógu 22. 04. 2023 PDF Tisk

Jak pečovat o podložku na jógu?

Jógová podložka je naším věrným parťákem, na kterém pravidelně pomocí jógové praxe čistíme své tělo i mysl. A aby nám mohla pro tyto účely sloužit co nejdéle, měli bychom se o ni pečlivě starat a věnovat se i její očistě. Věřte, že se vám to vyplatí, protože začátek příští praxe na voňavé podložce bude i příjemnější pro vaše smysly.

Jak pečovat o podložku na jógu?

Pravidelná péče

Po lekci je ideální, když svou podložku alespoň otřete čistým hadříkem a necháte ji uschnout, pokud jste se zpotili. Pro zachování svěžesti jógamatky si můžete pořídit i pomocníka. Pro všechny typy je vhodný Yoga Mat Wash and Refresher se 100 % přírodním složením. Ten podložku jemně a šetrně osvěží a zároveň z ní odstraní povrchové nečistoty i pachy. Stačí s ním postříkat celou plochu a pak ho čistým hadříkem setřít. Pro intenzivnější čistění vytvořte silnější vrstvu nástřiku a nechte ho před otřením jednu až dvě minuty působit. Vybírat si můžete ze třech vůní: citrónová tráva, zázvorová tráva a levandule.

Čistění pro prodloužení životnosti

Pro zachování vlastností a prodloužení životnosti jógové podložky je nutná také její pravidelná důkladnější údržba.Každý z materiálů, ze kterých se podložky vyrábí, vyžaduje jinou péči. U všech však platí, že byste je měli vždy nechat pořádně uschnout, než je srolujete.

Polyuretan

Polyuretan absorbuje vlhkost, je tedy důležité podložku pravidelně a důkladně čistit, aby se v ní nemnožily bakterie. Toto čistění je ideální dělat cca po pětideseti použití podle intenzity vaší jógové praxe. Použít můžete vodu s mýdlem a navlhčeným hadříkem podložku omýt. Poté je třeba podložku otřít ještě jednou čistým vlhkým hadříkem, aby na ní nezůstaly zbytky mýdla. Chcete se vyhnout těmto dvěma krokům? Použijte tento certifikovaný bio čistič Reiniger fresh rosemary, kterým podložku jen nastříkáte, poté suchým hadříkem otřetea necháte uschnout. Sprej si můžete pořídit ve třech různých vůních: levandule, pomeranč a rozmarýn.

Pěnové TPE a PVC

Výhodou podložek z TPE a PVC je z pohledu údržby uzavřenost materiálu. Takovou jógamatku stačí čistit povrchově, protože hlouběji nic nepronikne. Využít můžete běžný jemný saponát nebo speciální sprej Mat Refresh. Ten podložku vyčistí a odstraní z ní pachy, aniž by snížil její protiskluznost. Jeho vůni spolutvoří eukalyptus, rozmarýn, máta a vilín. Pokud si ji oblíbíte, můžete sprej využít i jako vonný sprej do místnosti.

Kaučuk a korek

Podložky z kaučuku a korku můžete omýt jednoduše vodou a hadříkem či speciálními přípravky na podložky, které neobsahují oleje. Korek je důležité čistit častěji, protože absorbuje vlhkost a pachy. Kaučuk je uzavřeným materiálem, všechna špína i vlhkost u něho tedy zůstávají na povrchu.

Mikrovlákno

Na mikrovlákno stačí vzít žínku namočenou v teplé vodě se saponátem nebo drobné povrchové nečistoty vysát opatrně vysavačem. Využít můžete také třeba Yoga Mat Wash and Refresher a nechat ho zhruba dvě minuty působit před setřením, což zajistí jeho intenzivnější působení. Pokud budete mít pocit, že ruční čistění stačit nebude, můžete ji i vyprat v pračce na jemný program do 30°C.

Teď už víte, co vaše jógová podložka potřebuje a jak se o ni vzorně starat. Za to se vám odmění dalšími hodinami praxe, které na ní strávíte.

 

 

Objednat předplatné