Ostatní jógy 11. 02. 2019 PDF Tisk

Partnerská jóga, jóga která může vylepšit vztah

Kdy jindy vyživit srdce a duši vzájemnou intimitou partnerství skrze partnerskou jógu než v únoru? V měsíci, který po lásce lační každým douškem!

 

Partnerská jóga, jóga která může vylepšit vztah

I přes prvotní cíl každého vztahu, naleznoutromantickou ideu, je cílem také to, abychom našli porozumění u toho, kým opravdu jsme, a tomu, jak srdečně a bezpodmínečně můžeme milovat nejen druhého, ale hlavně sami sebe. Partnerství znamená živoucí zkušenost, jak respektovat potřeby druhého jako své vlastní, nehodnotit, nesoudit a nezlobit se. Zkušenost, jak skrze respekt, srdečnost a vášeň druhého milovat takového, jaký on sám přesně je.

Jako jogíni bychom pak možná mohli být více tolerantní k druhým, mít s nimi větší dávku trpělivosti a více jim rozumět. Jóga o tom přece je. Jóga nás učí trpělivosti, kdy v každé ásaně musíme zůstat několik vteřin, ne-li minut, abychom se posunuli dále. Naše pravidelná, tichá chvíle, reflexe a rozjímání.

Jóga nás obecně učí a pomáhá nám rozeznat, kdy ztrácíme svůj vnitřní balanc, a celkově tak přicházíme o rovnováhu. Díky ní jsme pak schopni nechat odejít zvyky a způsoby chování, které neslouží nám ani ostatním. Také nám připomíná, kdo skutečně jsme, a to i pod náporem tikajících myšlenek a pocitů, a následně nám umožňuje jednat za přítomnosti čisté lásky a míru, které si v sobě vytvoříme. A partnerská jóga toto ještě zdvojnásobí.

Dvojí síla

Obecně platí, že partnerská jóga vybízí dva lidi, aby společně sdíleli hlubokou, obnovující, posvátnou, a hlavně životaproudící praxi plnou dechu, meditace, pohybu, ale také odpočinku, a to vše společně ruku v ruce. Zažít sdílenou praxi se svou drahou polovičkou může skutečně zlepšit autenticitu vašeho propojení, rezonující mírumilovně skrze vaše srdce plná soucitu a porozumění. Kromě toho, že strávíte plnohodnotný čas s někým, koho máte rádi, zjistíte, že vše, co jste doposud v józe dělali sami, můžete klidně dělat ve dvojici, a vám ani józe to vůbec vadit nebude. Většina sdílené praxe je totiž vzájemná a přístupná cesta naprosto pro každého a vůbec nezáleží na tom, zda jste začátečník, nebo plně flexibilní jogín. Jednoznačnou výhodou partnerské jógy pak zůstává fakt, že si můžete jemným tlakem dopomoci k tomu, aby se vaše svaly lépe protáhly a tělo se dostalo dál. Jemné prohloubení pohybů pak našemu tělu slouží stejně dobře jako jakákoliv masáž.

V partnerské józe prožíváme všechny obvyklé výhody, které nám jóga může dát a dává, ale navíc, spojením se svým partnerem, získáváme hlubokou sílu, vytrvalost a jakousi jemnost jeden k druhému. 

Partnerství

Je to výzva spolu s partnerem praktikovat všechny ty věci jako dechová cvičení, mudry, zpívání manter nebo společný odpočinek v šavásaně. Důležitý je také jemný oční kontakt, abychom byli schopni se lépe vpravit do přítomnosti své drahé polovičky. Naslouchat, klidným hlasem poradit, jak na ásanu, až se postupně dopracovat k praxi v naprostém tichu.

Důvěra, oddání se jeden druhému, učení se přítomnému okamžiku, vděk, intuice, podpora: to vše v partnerské józe najdete. Na každém vztahu se musí pracovat a jóga je jednou z těch věcí, díky kterým může být každý vztah o poznání lepší.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné