O józe 30. 01. 2023 PDF Tisk

Jak jóga projasní každodennost

Jóga dokáže každodennost prozářit. Ale nebude to zadarmo. Budete se muset vzdát určitého pohodlí – toho, na které jste zvyklí. Budete se muset odvážit, odhodlat a vědomě rozhodnout k vykročení z komfortní zóny. Jak už tomu bývá v mnoha ohledech, nejtěžší je vykonat první krok, protože od něj nás zrazuje přirozená pohodlnost a neochota podřídit se změně, plynutí, jež tvoří život. 

Jak jóga projasní každodennost

Jenže zapouzdřeni ve svém domnělém pohodlí, v mnohdy toxických vzorcích a zvycích, které nám dávno nevyhovují, ale v nichž setrváváme jen proto, že se domníváme, že jsou lepší než cokoliv dalšího, protože jsou známé, se před tím skutečným životem, plynutím, skrýváme a nikdy nepoznáme, jak umí být krásný/é. Jóga se může stát pomocníkem, který vás k tomu prvnímu kroku popostrčí…

Na co myslet při čištění zubů

V žité každodennosti často mechanicky vykonáváme úkon za úkonem, aniž bychom si byli skutečně vědomi toho, co vlastně děláme. Jako nejjednodušší cvičení pozornosti, mimo jógové okruhy, v nichž to bývá koncentrace na dech, se často doporučuje soustředění na ranní nebo večerní čištění zubů – zkuste u něj vytrvat pozorností a nikam neodbíhat, jiných myšlenek si nevšímat. 

Kdo nastavil autopilota?

Dokážete to? Pokud ne, nebo pokud je to těžké, získáváte obrázek toho, jak vypadají vaše dny – nejste duchem přítomní činností, jichž se vaše tělo účastní, a život vám tak protéká mezi prsty,  ztrácí se v mechanické existenci, kdy se chováte a jednáte automaticky, jedete na režim „autopilota“. Přesto se vás tolik věcí tak nepříjemně dotýká, že to bývá k zbláznění – zlobí vás pichlavé poznámky kolegů v práci, ironické úšklebky náhodných spolucestujících, pomalost paní, která jde před vámi, nebo neochota někoho ze členů rodiny. 

Co přináší praxe jógy

Když se budete pravidelně věnovat józe, budete si jednak vědomí toho, co děláte, tedy se vrátíte do vlastního života a budete jej plně prožívat, jednak si přestanete zoufat nad malichernostmi, které vás nyní rozpalují doběla. Získáte nadhled, stanete se pozorovatelem, svědkem vlastního života, budete si jej užívat, ale zároveň jej budete pozorovat z jakéhosi odstupu, z něhož vám všechno bude připadat snazší a pochopitelnější. Na udržení takového životního přístupu je samozřejmě třeba neustále pracovat a upevňovat jej – nepřijde sám od sebe ani u vás sám od sebe nezůstane. V praxi je nutno vytrvat.

Jak vypadá svoboda

S nadhledem souvisí nastolení vnitřního klidu. S jógou přichází poznání, že všechno vyřešit nedokážeme – víra, že se nacházíme přesně tam, kde máme být, je osvobozující. Zbavuje nás tendencí přemýšlet nad tím, zda jsme se měli zachovat tak nebo tak, zda jsme se rozhodli špatně nebo správně – v dané chvíli jsme činili, co jsme mohli, a pokud nyní s odstupem času vidíme, že to bylo liché, můžeme se příště, až podobná situace přijde znovu (a že přijde), zachovat tak, abychom jednali podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. 

Vždy jsme tam, kde máme být

Každý den můžeme začít znovu, s vědomím, že nic nebylo špatně, jen jsme se za to dobu posunuli někam, kde věci vidíme z jiného úhlu pohledu. Tehdy jsme byli tam, kde jsme měli být, a nyní jsme zase tam, kde máme být. To, co nám řešit nepřísluší, je nutno pustit a nezabývat se tím, neplýtvat cennou životní energií, aby nám následně nescházela tam, kde je jí potřeba. S tímto poznáním a s jeho postupnou aplikací na život a situace, jež v něm přicházejí, přichází také vnitřní klid a pohoda, které je opět nutno s pomocí jógy udržovat, pečovat o ně, pracovat na nich.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné