BLESKOVĚ
O józe 16. 02. 2023 PDF Tisk

Jak jóga mění náš mozek?

Starověká praxe podporuje růst vlastního povědomí o sobě samých, a tím nám dává tu správnou dávku sebevědomí a pocity vlastní hodnoty....

Jak jóga mění náš mozek?

Věda

Jóga nám dává mnoho duševních benefitů, jako je klidnější a uvolněnější mysl. Dle výzkumů z Národního centra pro doplňkovou a alternativní medicínu v Bethesdě, Marylandu se ukázalo, že u lidí, kteří pravidelně cvičí jógu ve srovnání s těmi, kteří nepraktikují, se vyskytl větší podíl šedé, mozkové, hmoty. „Zjistili jsme, že s více hodinami tréninku týdně byly některé oblasti mozku skutečně rozšířeny,“ říká Villemure, jedna z autorek tohoto výzkumu ke zjištění, které naznačuje, že jóga přispívá k růstu mozku. 

Lidé, kteří se své praxi pravidelně věnovali, měli větší objem mozku v somatosenzorické mozkové kůře, která obsahuje mentální mapu našeho těla, nadřazenou parietální kůru, která se podílela na nasměrování pozornosti, a vizuální kůru, která byla následně podpořena vizualizačními technikami. Hippocampus, oblast rozhodující o tlumení stresu, byla také rozšířena, stejně jako přední a zadní cingulární kůra, klíčová oblast pro koncept vnímání sebe sama. Během této studie věnovali vybraní jogíni asi 70 své praxe fyzickým postojům neboli ásanám, 20 % meditaci a zbylých 10dechovým technikám. 

Důležitost vizualizace 

Věci, na které myslíme, a věci, které si myslíme, že máme, mají dynamický dopad na náš mozek, naše postoje, a nakonec na to, co tvoříme jako svou realitu. Jóga v nás pomáhá budovat především sílu pozitivního myšlení a filosofii vytváření vlastní reality. Všechno začíná tím, co sami sobě říkáme, čemu věříme a také způsobem, jakým zvládáme situace. Jóga pomáhá tento způsob myšlení vložit do každodenní praxe a života.

Zpomalit, těšit se z každého okamžiku, jako by byl tím jediným, a dýchat, to je skutečný smysl, který nám jóga může přinést.

Abychom tomu lépe rozuměli. Stresová mysl aktivuje stresové svaly a naše mysl se otevře negativním a úzkostným myšlenkám. Zatímco klidná, jógou získaná, mysl uvolní tyto svaly, a my tak dáme šanci pozitivním a kladným myšlenkám.

Jsme podmíněni tím, co si myslíme, cítíme a jak reagujeme, jakým způsobem se projevujeme, když se nám začne naplňovat život tak, jak chceme a jak si přejeme. Je přirozené myslet negativně v těžkých chvílích a neustále hledat externí řešení. Ale také víme jedno, a to je dobrá zpráva: Už máme veškerou sílu, dovednosti a nezbytné součásti potřebné k úplné změně způsobu fungování svého mozku, tedy veškeré síly potřebné ke změně svého života k lepšímu! A to právě jógou.

Připojení jógy

Jóga je vše, co se naučíme, co se naučíme na podložce (všechny věci, které jsme dnes diskutovali: hluboké dýchání, změkčení svalů, změna mysli a užívání současného okamžiku) a uvedení všeho do každodenního života. To jsou techniky, které porušují špatné návyky, eliminují negativitu a snižují stres.

Navíc silné účinky meditace na mozek jsou často předměty lékařských studií a nový vědecký výzkum o neurologických výhodách jógové praxe je každodenně zveřejňován. Jóga a meditace snižují stres, deprese a úzkost, a zároveň zvyšují pocit štěstí a celkovou kvalitu života. 

Začněte hned!

Rezervujte si každý den 10 minut sami pro sebe, abyste meditovali. Meditací se zaměřujete dovnitř sebe. Je to jednoduché – najít pohodlnou polohu a dýchat. Žádná věda. Pokud máte pocit, že sami to nezvládnete, přihlaste se na nějaký kurz v jógovém studiu a prohlubte svou současnou praxi. Velké změny se nestávají přes noc a návyky se nemění okamžitě. Proto si slibte, že vydržíte alespoň měsíc, a sledujte, jak se váš život transformuje k lepšímu. Nezapomeňte, přemýšlejte o pozitivních myšlenkách, zhluboka se nadechněte a uvolněte svaly (zejména ramena a čelist).

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné