BLESKOVĚ
Filosofie jógy 19. 12. 2019 PDF Tisk

Jak dostat jógovou filosofii do Štědrého dne

Vánoce, Vánoce přicházejí… už vám to taky leze krkem? Já osobně jsem velká fanynka Vánoc, nicméně i já pociťuji ten zbytečný stres a tlak, které tyto svátky vytvářejí. Nejednou jsem se zamyslela nad tím, že asi opravdu ztrácejí ten smysl, kvůli kterému je slavíme.

Jak dostat jógovou filosofii do Štědrého dne

Když jsem cestovala, tak jsem si užívala a ráda poznávala jiné zvyky a tradice. Nejvíce mě pobavila má kamarádka z Nového Zélandu, která mi vyprávěla, že 24. 12. pro ně není tak důležitý den, je to spíše o tom, že se rodina sejde, navečeří, trochu popijí, ale 25. 12. je pro ně ten hlavní den Vánoc. Vstanou a ještě v pyžámku si otevřou své dárky a dárečky. Poté následuje výlet na lodi, kde celá rodina rybaří a následně si svou kořist společně ugrilují na pláži. Slavnostní oběd tak na Novém Zélandu probíhá ve formě barbecue za horkého počasí se sluníčkem v zádech. Perfektní vánoční den je zakončen pozorováním západu slunce a pořádnou koupačkou v moři.

Zdá se vám to zvláštní? Je to prostě jedna z krásných tradic novozélandské rodiny a bohužel to není ta naše česká.

Novozélanďané jsou známí tím, že to jsou opravdu pohodáři, správní surfaři. Jsou tady a teď, užívají si život plnými doušky. A tak se i jejich Vánoce nesou v tomto duchu.

Je velmi pravděpodobné, že 23. 12. se vypravíte na nákup. Zkuste se rozhlédnout kolem. Když budete mít štěstí, tak najdete pár smějících se lidí, těšících se na Vánoce. Nejspíš ale uvidíte lidi, kteří budou zpocení, vystresovaní, naštvaní.

Pojďme to spolu změnit a jak se říká, žijte jógu mimo svou jógamatku. Pár tipů, jak na to:

 1. Začněte den meditací jako rodina, spolu jako jeden

Až se ráno probudíte, zkuste se vyhnout tomu, abyste vyskočili a začali hekticky vše připravovat. Namísto toho se posaďte se svou rodinou, pusťte si hezkou písničku, zavřete oči a dýchejte. Uvědomte si život kolem vás, nový den, lidi, kteří tam jsou s vámi.

 1. Vděčnost

Sdělte si 3 věci, za které jste na Štědrý den vděční.

 1. Uspořádejte velkou snídani v pyžamu (možná s prvním vánočním filmem?)

Samozřejmě chceme jíst vědomě a všímat si toho, jak a co koušeme, ale jsou to přece jen Vánoce, tak pro jednou si k tomu můžeme něco pustit a naladit se tak na vánočního ducha. Pamatuji si, že pro mě jako dítě to byla velká událost, protože jsem nikdy nesměla jíst u televize. Já osobně doporučuji pohádku „Legendární parta“.

 1. Projděte se a spojte se tak s přírodou

Všímejte si sněhu, větru, stromů kolem vás… všech darů matky přírody a možná můžete ozdobit stromeček pro zvířátka, udělat andělíčka ve sněhu, postavit sněhuláka či se koulovat.

 1. Vyjděte ze starých kolejí, nelpěte na tom, co vám neslouží

Tradice jsou tradice, ale obměna je taky dobrá. Můj tatínek je velkým milovníkem tradic, ale já mám krásné vzpomínky na to, že když jsem byla vegetariánka, tak se na stole vedle tradičních pokrmů objevily i ty mé oblíbené jako např. miso polévka, grilovaná zelenina…

 1. Uklidněte se

Vánoce jsou o klidu, tak začněte u sebe. Nenechte vánoční očekávání, aby vám sebrala ten klid. Je to opravdu tak důležité, aby byla polévka perfektní, řízek dozlatova a cukroví nadýchané?

 1. Vzdejte díky

Novou tradicí u nás v rodině je něco, co jsem se naučila v Anglii. Předtím, než se najíme, tak každý u stolu vysloví poděkování za něco, co se mu v minulém roce podařilo, nebo za sny, které se mu splnily.

 1. Pošlete lampion přání

Napište na něj své přání, pro vaše přátele a blízké, pro lidstvo… a s dobrou vůlí ho vyšlete do vesmíru.

 

A mé tipy zakončím tímto:

 1. Nezadlužte se kvůli tomu, abyste ukázali skrze dárky, jak moc milujete své blízké. Místo toho s nimi buďte. Věnujte jim čas, naslouchejte, vyprávějte, smějte se…
 2. Neciťte se provinile, pokud nemůžete koupit něco někomu, protože vaše finanční situace to nedovoluje.
 3. Jestliže návštěva rodiny by poškodila vaše mentální zdraví, tak máte možnost se rozhodnout tam nejet. Není to povinnost, ale možnost. Volba je na vás.
 4. Uvědomte si, o čem Vánoce doopravdy jsou.
 5. Radujte se, smějte se, žijte.

Ať jsou i ty vaše Vánoce naplněné láskou, soucitem a smíchem.

 

Objednat předplatné