O životě 13. 07. 2020 PDF Tisk

Jak cvičit jógu venku

Léto je obdobím, kdy trávíme mnohem více času venku než v zimních měsících. Teplé slunečné počasí nás láká vyjít ven a nadýchat se čerstvého vzduchu. Proč tedy neuposlechnout toto volání a nevyzkoušet zacvičit si jógu v lůně přírody?

Jak cvičit jógu venku

Pokud se věnujete józe, pravděpodobně většinu lekcí během roku absolvujete v některém jógovém centru, případně doma. Jógová centra mají rozhodně svoji nezaměnitelnou atmosféru – světlo svíček, vonné tyčinky, sošky indických božstev, tiché prostředí a vhodnou teplotu. Jóga je však o hledání rovnováhy v životě a to znamená čas od času dělat věci jinak, než jste zvyklí. Cvičení jógy venku tak může být zajímavou změnou vašeho zaběhnutého stereotypu, protože vás tam může leccos překvapit. Nabízí vám kromě nádherných výhledů i skvělou příležitost na trénink vaší bdělé pozornosti – když jste totiž svou myslí naplno v přítomnosti a soustředění na to, co děláte, nevyruší vás bzučící včela, štěkání psa, kolemjdoucí auto ani zvědaví turisté.

Krása přírody spočívá v její nedokonalosti a nepředvídatelnosti. Setkáte se v ní se silou elementů – ostré kameny a nerovný povrch, mokrá zem a déšť, horko a ostré slunce, zima, vítr, hmyz či různá zvířata. Vnější svět je plný zvuků, od harmonického zpěvu ptáků a šumění listí až po zvuky moderní doby jako sekačka, soused sekající dřevo, křik z ulice nebo letadlo. Ze začátku vás to může při cvičení rušit, ale postupně se vaše tělo i smysly na nové prostředí adaptují a mysl se naučí filtrovat všechno nepodstatné. Skuteční mistři prý dokážou být ve stavu hluboké meditace bez ohledu na prostředí, například i uprostřed rušného tržiště. Berte to tedy jako výzvu, která vás posune dál na vaší duchovní cestě.

Tipy pro cvičení jógy venku

Jógová podložka. Pokud plánujete cvičit venku častěji, doporučuji mít jednu pouze pro tento účel, ideálně hrubší, a používat ji jen z jedné strany, neboť zespodu se obvykle zašpiní. Pro cvičení venku jsou méně vhodné kaučukové podložky, protože se snadněji špiní a čistí se hůře než obyčejné levnější typy.

Počasí. Dříve než se vyberete zacvičit si ven, zjistěte si předpověď počasí a vezměte si vše potřebné, aby vás nic nepřekvapilo.

Opalovací krém. Natřete se jím už doma, nejlépe 30 minut předtím, než začnete cvičit. A pozor, nezapomeňte si pak dobře umýt ruce, aby vám neklouzaly po podložce. Pro tento účel si s sebou také přibalte vlhčené ubrousky, kdybyste se potřebovali natřít i později.

Repelent, neboť komáři a jiný hmyz dokážou být velmi neodbytní. Nastříkejte se jím ještě předtím, než se pustíte do cvičení, aby stihl vyschnout a neklouzali jste se. Pokud máte alergii na včely nebo jiný hmyz, nezapomeňte si vzít s sebou léky pro případ poštípání.

Láhev s vodou. V přírodě pravděpodobně nebude v blízkosti stánek s občerstvením ani kohoutek, kde si vodu můžete načepovat. V teple a během cvičení je pitný režim velmi důležitý, nepodceňte to!

Ručník. Skvělý, když se potíte, nebo na zakrytí v šavásaně. Můžete ho také využít k podložení (pod zadek, kolena apod.) v některých pozicích, kde by vás mohl tlačit nerovný terén. Lepší je mít ručníky rovnou dva, jeden větší a druhý menší, který si můžete například dát na obličej během relaxace, aby vám nesvítilo slunce do očí.

Vhodné oblečení. Doporučuji tílko, které vám zakryje záda, a dlouhé kalhoty – chrání vás před sluncem, větrem, chladem i hmyzem a nebude vám to v nich tak klouzat (například v pozici vrány). Oblečení vás také chrání před pískem, který se umí nepříjemně přilepit na zpocené tělo a potom škrábe. I když cvičení v plavkách na pláži má také své kouzlo. J

A nezapomeňte si i tričko s dlouhým rukávem nebo mikinu, kdyby se ochladilo.

Sluneční brýle. Když cvičíte během dne, kdy je silné slunce, chraňte si oči slunečními brýlemi. Vyberte si takové, které jsou lehké, a připevněte na ně gumičku, aby vám během cvičení nepadaly.

Terén. Ideální je cvičit na rovné, pevné, suché zemi. Pozor na šikmý terén, kde můžete snadněji ztratit rovnováhu a zranit se. Totéž platí i v případě, že si jógamatku rozložíte na písek nebo hrubou vrstvu trávy. Přizpůsobte styl cvičení prostředí, ve kterém jste – například v parku nebo v lese můžete využít stromy jako oporu při stoji na hlavě nebo na rukou, na pláži se můžete pořádně zapotit při dynamické vinyase a potom skočit rovnou do moře.

Místo na cvičení. Než si někde rozložíte svou jógovou podložku, vždy zkontrolujte okolí. Pozor, aby na zemi nebyly ostré kameny, dřeva, jedovaté nebo pichlavé rostliny či třeba sklo z rozbité láhve. Rozhlédněte se také po případných mraveništích a jiných hmyzích domovech. Pokud cvičíte pod stromy, podívejte se také nahoru, aby vám nespadla na hlavu šiška, případně mango nebo kokosový ořech. J

Připravte se na zvědavé pohledy kolemjdoucích. Pokud vám zvýšená pozornost vadí, oblečte se nenápadně a najděte si takové místo, kde budete mít více soukromí. Snažte se nevšímat si při cvičení okolí, obraťte svou pozornost dovnitř a nenechte se rozptýlit.

Čas cvičení. Nejlepší je cvičit brzy ráno, ideálně při východu slunce. V jógových knihách se píše, že v tento čas můžeme načerpat nejvíce energie – prány. Během dne je už příliš teplo a cvičení vás dříve vyčerpá. Vhodnější je pak cvičit večer, když slunce zapadá.

Úcta k slunci. Slunce je zdrojem života na zemi a proto jogíni po tisíce let dělali praktiky, kterými ho uctívali – súrja namaskar (pozdrav slunci), súrja trataka (soustředěný pohled na vycházející nebo zapadající slunce), zpívání gájatrí mantry. Když jste venku, využijte toho, že máte tento zdroj energie na dosah, a zvláště pokud cvičíte při východu nebo západu slunce, otočte se směrem k němu a vzdejte mu úctu.

Pokud cvičíte na místě, kde vás nic neruší, můžete se zaposlouchat do zvuků přírody. Ale když jsou ve vašem okolí nějaké rušivé prvky, případně chcete poslouchat svou oblíbenou hudbu, vezměte si s sebou mp3 přehrávač nebo mobil (v leteckém režimu, aby vás nerozptylovalo vyzvánění ani pípání zpráv). Nejlepší na cvičení jsou bluetooth bezkabelová sluchátka, která vám nebudou překážet. Můžete také použít malé reproduktory, dnešní doba nabízí mnoho praktických technických vychytávek, které jogíni ve védských časech neměli.

Buďte „street smart“. Pokud cvičíte v městském parku nebo na jiném místě, kde jsou i jiní lidé, nenechávejte své cennosti jen tak volně položené, ale odložte si je do bezpečí blízko sebe, případně si je nechte doma nebo v autě. Pamatujte, že ne všichni ve vašem okolí jsou jogíni praktikující Pataňdžaliho jamu astéju.

A taktéž si všímejte i ostatních aktivit ve vašem okolí, aby se nestalo, že vám v závěrečné relaxaci přistane na hlavě fotbalový míč.

Skupinová jóga venku. Pokud si chcete raději zacvičit jógu ve skupině pod vedením trenéra, zjistěte si, jaké jsou ve vašem okolí možnosti. Zejména ve větších městech je běžné cvičit jógu v parcích, případně jako součást programu kulturního léta nebo různých festivalů.

Jógové pobyty. V létě jsou různé možnosti jógových pobytů v horách či u moře. Mnoho učitelů nebo jógových center organizuje své vlastní pobyty doma i v zahraničí. Existují dokonce webstránky, kde si můžete vyhledat pobyt podle zadaných kritérií. Zjišťujte, browsujte, ptejte se – a najdete přesně to, co hledáte.

Udělejte si hezké jógové fotky. V přírodě je množství krásných míst, kde se můžete vyfotit v jógových pozicích – na pláži při západu slunce, na skále v horách v pozadí s vodopádem, na louce plné květin… Budete tak mít krásnou památku na dovolenou z trochu jiného úhlu pohledu. Na fotkách skvěle vypadá pozice tanečníka, bojovníci, trojúhelník, lotosový sed či vrána.

Objednat předplatné