Power jóga 22. 01. 2024 PDF Tisk

Jak cvičit doma?

Při plánování vaší osobní praxe mějte na paměti svůj životní styl, možnosti a čas. Vnímejte fáze dne, ve kterých jste schopni vyčlenit si prostor pro pravidelnosti, a vytvořte si svůj nový rituál. 

Jak cvičit doma?

Právě zde, ve vaší osobní praxi, je třeba tvořit rituály, protože vám ušetří čas a energii, které byste jinak ztráceli přemýšlením o tom, co je třeba dělat. Podobně, jako když si ráno i večer čistíte zuby, také už nepřemýšlíte o tom, jestli je na tuto činnost správný čas, ale prostě to uděláte. Rituál je zde proto, aby, i když ho v začátku vědomě ovlivňujete a podporujete, automaticky nastal a přetrval, i když se vás ,lenost" pokusí zlákat na svou stranu. Vstanete, připravíte si místo a začnete svou praxi, aniž byste o ní přemýšleli a po čase si najde své místo ve vašem každodenním životě.

Struktura dynamické praxe

  • Ztišení + úvodní vnímání dechu nebo očistná krije, posaďte se, uvědomte si své tělo a vyrovnejte ho, uvědomte si svůj dech, jeho rytmus, plynulost a polaritu. Je-li ráno a chcete rozproudit energii, praktikujte kapálabháti.
  • Ásanová praxe - protáhněte se, cvičte 2-4 kola pozdravu slunci, sestavte si vlastní jógovou sestavu a praxi zakončete obrácenou pozicí. V praxi pozic plynule dýchejte a postupně, s pravidelným cvičením, přejděte k technice udždžají.
  • Pránájáma + meditace, vnímejte dech a řiďte jeho rytmus, délku i intenzitu. V meditaci meditujte a nechte vše plynout bez zásahů vaší vůle.

Powerjógová praxe

Powerjóga je způsob dynamické praxe jógových ásan na vlně dechu udždžají. V začátku se jedná o učení se správnému držení těla a jeho pohybu s výdrží od 3 do 5 cyklů dechu. Jakmile se člověk naučí provádět základní pozice, začne je více propojovat s fázemi dechu a vzniká tzv. vinjása - plynutí neboli pohybová meditace.

Pořadí pozic v powerjóze není přesně dané. Každá praxe powerjógy závisí na aktuálním rozpoložení a situaci, tedy na momentu „teď a tady" každého, kdo praktikuje. Powerjóga není styl jógy přes kopírák. Má své zákonitosti, ale současně podporuje tvořivost a invenci toho, kdo ji cvičí.

V rámci powerjógy můžete tvořit krátké i delší sekvence pozic, které vycházejí z pozdravu slunci. Ten je rozvíjen pozicemi bojovníků, které jsou doplněny polohami trupu souvisejícími s postavením pánve v daném bojovníkovi. Bojovník 1 a bojovník 3 mají pánev nastavenou ideálně pro předklony, záklony a torze. Bojovník 2 má pánev nastavenou pro úklony. Na tomto základě jsou rozvíjeni bojovníci, kteří podporují sílu dolních končetin, mobilitu kyčelních kloubů, zlepšují funkci kardiovaskulárního systému, stejně jako dechový rytmus. Po dynamické fázi, tedy po praxi bojovníků, je čas pro zastavení se a trénink rovnováhy. Ustát sebe sama a vnímat sílu, která z nohou a kořene vyhází - to je polarita v powerjóze. Každý poryv větru (myšlenka) má tendenci pozici zrušit, ale právě ony vás v pozici učí reagovat na změnu, která přichází. Učí vás nespadnout, kdykoli vítr zafouká. Podobně jako v běžném životě, když nepohoda či negativní emoce, zaútočí. Jóga nás trénuje a my z ní můžeme těžit pro běžný život. Těžce na bojišti - jógová praxe, o to lehčeji v životě.

V pozicích na zemi dojde k protažení a uvolnění dolních končetin, posílení středu těla a k tomu nejdůležitějšímu po celé powerjógové praxi - vyrovnání energií (pólů) v relaxaci. V pozici mrtvoly se vše dopéká” a urovnává, čímž dojde ke spojení síly dynamiky (jang), která se rozpouští v nic” (jin). Tím nastává energetická harmonizace a člověk je nabit jemnou a milou energii. Výsledek toho je, že z tváře září úsměv, i když rty zůstávají semknuty u sebe. Je to stejné, jako když je zataženo. Slunce sice nevidíme, ale stále tam je.

Současným zájmem jsou právě pozice. Skrze ně vstupuje člověk do většiny jógových systémů. Hledáme správnou míru a hranici, kam až můžeme vstoupit. Je dobré nebát se jít trochu dál s každým nádechem a výdechem (mít motivační výzvu), ale zároveň je velmi důležité respektovat možnosti těla, protože ne vždy můžete dostat tělo tam, kam mysl, fotografie či návody vedou. Respekt vede v jógové praxi k pochopení toho, kam je možné jít, aniž byste se někoho (učitele, gurua) museli ptát. Ptáte se sami sebe, protože máte v sebe důvěru.

Powerjóga představuje fyzickou zátěž, důležitou pro posun a získání fyzické i psychické odolnosti. V době, kdy člověk i jeho okolí mají sklony zátěž redukovat, se stáváme méně odolnými. To, co nepoužíváme, zakrňuje. Budujme odolnost zátěží. Potřebujeme se trochu pobídnout k aktivitě a k tomu je třeba vědomého rozhodnutí, které v praxi powerjógy hraje velkou roli. Posunuje nás dál. Na základě spojení vůle, těla v symfonii" se jedná o dokonalou souhru a dynamickou pohybovou meditaci-tanec. Není to boj o rychlost. Je to vědomé plynutí v dechu s cílem užít si pohyb, dát si do těla a podpořit odolnost. 

Autorův Průvodce jógou Žijte jógu - krok za krokem naleznete ZDE. Jeho online kurz pro začátečníky, nebo 5 ranní praxí natočil pro Jóga Virtual. 

Objednat předplatné