BLESKOVĚ
Zažili jste na hodině jógy 08. 10. 2021 PDF Tisk

Jak čelit faktu, že jste jediný muž na jógové lekci?

Muži na lekci jógy – někdy zcela normální záležitost, někdy zcela ojedinělá. Jak přijmout to, že jste v menšině? Dnes zcela přinášíme článek vlastně hlavně pro muže... 

Jak čelit faktu, že jste jediný muž na jógové lekci?

Pokud se to stalo i vám, že jste přišel na lekci jógy a zjistil, že jste v tom davu ženského pokolení jediný muž, asi jste byl plný rozpaků. Tento fakt vás však nemusí nutně dohnat k tomu, že s výrazem lovené zvěře v rychlém běhu opustíte lekci ještě před tím, než vůbec začne. Pocity trapnosti a nervozity hoďte klidně stranou. Jóga vám pomůže stát se zdravějším, pružnějším a silnějším, a to nejen ve svém fyzickém těle, ale také ve vašem sebevědomí.

Mnoho mužů však tyto benefity nikdy nepozná. Už jen pocit, že budou trávit čas v místnosti ovládané ženami, je znervózní natolik, že myšlenku na jógu zcela zavrhnou. Chcete-li překonat tuto překážku, překonat sám sebe, postupujte podle těchto tipů:

1. Umístěte si svou podložku strategicky. Ještě předtím, než položíte svou podložku na zem jógového sálu, ujistěte se, že vaše místo nenarušuje soukromý prostor někoho vedle vás. Ačkoli to nemusí být úplně spravedlivé, osamělí muži by v lekcích jógy měli zaujmout své místo na okraji celého davu, právě proto, aby nenarušovali jakousi bublinu vytvořenou ženami. Už jen proto, že většina žen navštěvuje lekce více pravidelně, a tak jsou ženy kolem nich již známé či kamarádky, vedle kterých cvičit vyžadují. Pokud jste na lekci dorazil brzy a v místnosti je jen hrstka účastníků, nechte vedle své podložky pár metrů místa, pro pohodlí své i ostatních. Pokud jste úplný nováček, umístěte svou podložku někam do středu místnosti nebo v blízkosti stěny. To vám dává možnost vidět instruktora jasně a také zjistíte, jaké je celkové rozložení všech, kteří se na lekci dostavili.

2. Pokud jste jediný muž na lekci (a ne jediný člověk) či nový student, zkuste do davu vplout tak, že začnete zlehka konverzovat s ostatními. Prohoďte pár vět, zaujměte na něco svůj názor, a ukažte tak svou osobnost. Vyslechněte také ostatní, abyste zjistili, jací jsou. Nevybírejte složitá témata, která budou ostatní unavovat jako např. rozhovory o politické situaci. A nemluvte negativně o lekci, na které jste. Přeci jen jste její součástí. Jakmile se více aklimatizujete na tón třídních rozhovorů, budete si jisti tím, že budete schopni mluvit klidně s téměř všemi – vždy se najde nějaké téma, které se může hezky odrazit od vaší podložky. Chce to jen čas.

3. Je jedno, jestli jste muž, nebo žena, nejlepším způsobem jak plně vplout do lekce jógy je poslouchat svého učitele a následovat jeho pokyny. Nejprve budou vaše oči kmitat ke všem, kteří to umí více než vy, ale zkuste to vypustit a soustřeďte se pouze na to, co vám říká váš instruktor. Snažte se udržet většinu své pozornosti na sebe a nalezení rovnováhy ve svém těle i své mysli. Když budete pečlivě poslouchat, plné zastoupení bude více meditativní a přirozené.

4. Hledejte ty správné důvody. Možná, že opravdu budete jediným mužem na lekci, je nutné si však uvědomit, proč tam jste. Nezáleží na tom, zda se nacházíte v místnosti plné žen, důležitější jsou benefity, která vám jóga přináší. A těch je mnoho. Nejste tam proto, abyste zapůsobil na ženy nebo s někým soutěžil. Jste tam proto, abyste posílil tělo, protáhl svaly a vyklidnil mysl. Studie ukázala, že jóga pomáhá hlavně těm mužům, kteří zastávají vysoké funkce a jejich mysl je zahlcená stresem a starostmi. Naučte se kontrolovat své ego a naslouchat více vlastnímu tělu.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné