úterý 15. 10. 2024
O udržitelnosti se hodně mluví, jenže každému nemusí být jasné, o co se jedná, a pokud ano, může se udržitelný život zdát příliš složitým a vzdáleným každodenní realitě. To je ale mylné přesvědčení a my vám to velmi rychle dokážeme: přinášíme 6, do každodenního života snadno aplikovatelných rad, jak být k planetě šetrnější.
Udržitelnost. Co konkrétního si pod tímto pojmem představíte? Pro některé lidi může udržitelnost znamenat záchranu deštných pralesů a boj proti fosilním palivům. Pro většinu z nás ale začíná drobnými věcmi, které můžeme vykonat z pohodlí domova a krůček po krůčku se tak dostat k šetrnějšímu, ekologičtějšímu a pro přírodu přátelštějšímu a vlídnějšímu životu, v duchu ahinsy, první jamy, která hlásá neubližování. Snížit uhlíkovou stopu a zachránit želvy může každý z nás, stačí začít tím, že do každodenního života začleníme tyto drobné zásady.
Recyklace je základem udržitelného života a její dodržování není vůbec složité. Podle Agentury pro ochranu životního prostředí Spojených států (EPA) snižuje množství odpadu odesílaného na skládky a spalovny a šetří přírodní zdroje, jako je dřevo, voda a minerály. Kromě toho zvyšuje i ekonomickou efektivitu, protože upřednostňuje domácí zdroje materiálů a pomáhá vytvářet pracovní místa v recyklačním a zpracovatelském průmyslu. A aby toho nebylo málo, šetří energii a zabraňuje znečištění planety.
Voda se pomalu ale jistě stává nedostatkovým zbožím. Přitom stačí tak málo a můžeme jí denně ušetřit překvapivě velké množství. Mnoho udělá už jen to, když při čištění zubů nebo mydlení ve sprše zavřeme kohoutek nebo nebudeme mýt nádobí pod tekoucí vodou, případně se postaráme, aby žádný kohoutek nekapal a záchod neprotékal.
Jedním z největších viníků plýtvání energií je bezesporu zlozvyk zapomínat zhasnout, když odcházím z místnosti. Je to i váš případ? Nastavte sami sobě zrcadlo a myslete na to, že vždy, když opouštíte prostor, do něhož se obratem neplánujete vrátit, měli byste za sebou zhasnout.
O znečištění plasty se pořád píše a hovoří, a přesto se nezdá, že by se situace nějak závratně zlepšila. Můžete jít ostatním příkladem, říci „ne“ hromadění plastového obalu a eliminovat jej například tím, že nebudete denně kupovat PET láhve s nápoji a místo toho si koupíte cestovní láhev z tvrzeného plastu, která nebude na jedno použití a stane se vaším věrným společníkem a hlídačem pitného režimu při cestách mimo domov.
Dalšímu plýtvání materiálem a znečišťování země plasty můžete zamezit opět jednoduchým krokem – přestaňte se spoléhat na igelitové a jiné tašky v supermarketech a noste si své vlastní – takové, které schováte do kabelky či batohu a budete je mít v případě potřeby vždy po ruce. A ovoce, zeleninu nebo pečivo také nemusíte pokaždé vkládat do jiného igelitového pytlíku – vyměňte je za látkové či síťové, které budete nosit připravené ve vlastní nákupní tašce. Jen si představte, o kolik méně plastového odpadu vyprodukujete za týden, za měsíc, nebo dokonce za rok!
Snížení spotřeby masa může mít významný dopad na snížení uhlíkové stopy. Podle různých studií dnes živočišná výroba produkuje stejné množství skleníkových plynů jako automobily a další vozidla. Chovatelé dobytka odlesnili miliony akrů půdy, aby podpořili rostoucí poptávku spotřebitelů, což se razantně projevuje na katastrofálním stavu životního prostředí. Vezměme si příklad z našich předků, kteří rozhodně neměli maso na talířích denně a už vůbec ne několikrát. Pro naše prarodiče bylo maso něčím, co si vychutnali ve výjimečných dnech.