BLESKOVĚ
Domov jako talíř blog 08. 03. 2019 PDF Tisk

Ingredience: SVĚTLO – záře, co má tmu pod kontrolou

Každý domov miluje dostatek světla. Světlo je energie. Je velmi důležitou ingrediencí pro útulné bydlení. Prostředí má velký vliv na vaši náladu a celkové životní nastavení. Množství a kvalita světla jsou hlavním faktorem, který tuto náladu určuje. Světlem dokážete také navodit pocit volnosti.

Ingredience: SVĚTLO – záře, co má tmu pod kontrolou

V předsíni pusťte světlo do místnosti. Světlo vyvolává emoce a dokáže rozzářit tmavá místa. Pokud nemůžete u vchodu zajistit dostatek denního světla, investujte do (úsporných) žárovek a zkrátka sviťte. Jednak zvětšujete prostor, ale také vidíte cestu, nejenom dál do dalších místností, ale i v životě.

TIP: Pokud jeden z partnerů žárlí, tak investujte do žárovek v předsíni. Ta osoba totiž nevidí svou cestu. Má pocit, že druhý partner je úspěšnější, spokojenější a oblíbenější. Vidí pouze jeho cestu. Prostor vstupu podle čínské nauky feng šuej souvisí s životní cestou a kariérou člověka. Potřebujete prostor rozsvítit, a tak vytvořit světlo na cestu pro všechny osoby.

V kuchyni se vám bude lépe vařit, když budete vidět dobře na pracovní plochu. Nevolte zde příliš ostré světlo, nejlepší je přirozené denní. Vhodné jsou zde stmívače, kterými můžete regulovat intenzitu světla v různou denní dobu. Nad pracovní desku umístěte bodové osvětlení, které pomůže navodit příjemnou atmosféru.

V obývacím pokoji také pusťte světlo dovnitř. Je zdarma a nic není krásnějšího než útulná místnost zalitá světlem. Pokud vám do oken nikdo nevidí, nechte v místnosti, kde je málo světla, okna bez záclon, aby dovnitř mohlo co nejvíce slunečních paprsků. Zavěsíte-li křišťál do okna, kam dopadají paprsky slunce, tak se vám do místnosti ještě nastěhuje duha. Harmonizuje prostor, rostliny, zvířata, a hlavně lidi. V obývacím pokoji pracujte alespoň se dvěma druhy osvětlení, abyste mohli měnit náladu pomocí tlumeného, intimního, či naopak jasného světla. Osvětlení uspořádejte tak, aby nikde nevznikl tmavý kout. Vyhněte se svítidlům přímo nad pohovkou nebo křesly, protože světlo pak působí nepříjemně.

V ložnici je dobrou volbou tlumené světlo lampiček, které mají oba partneři u postele.

V koupelně potřebují zrcadlo a umyvadlo lichotivé osvětlení. Pokuste se vyvarovat příliš ostrého světla, a snažte se naopak vytvořit uvolněnou atmosféru, např. svíčkami. Koupelna nemusí být příliš velká, ale neměla by působit stísněně a tmavě. Nedostatek světla ubírá energii, osvětlení naopak prostor oživuje.

 

Objednat předplatné