BLESKOVĚ
Hatha jóga 16. 10. 2017 PDF Tisk

Hathajóga vás naplní spokojeností!

Pamatujte si, že neexistuje žádný kouzelný lektvar, který může prodloužit život, ale pouze vaše péče o sebe sama je rozhodující na cestě ke spokojenosti, na které vás může provázet třeba jóga....

Hathajóga vás naplní spokojeností!

Hledání radosti a spokojenosti provází lidstvo od pradávna. Touha být spokojený je silná, bohužel však, život není o stálé spokojenosti. Jednou jste nahoře, po druhé dole. Vyvážením těchto dvou principů dochází k uvědomění si, kdo jsme. Poznáváme se a učíme se žít ve středních vlnách mezi dvěma extrémními emocemi, prožitky, činy. Učíme se žít tak, abychom nacházeli spokojenost s tím, co je, a to v každé situaci. To je ale velice obtížné. Hathajóga učí nejen to. Učí nás pracovat se svým tělem, abychom s ním byli spokojení, rozvíjí jeho schopnosti a neustále ho povzbuzuje k činnosti. Tak to činní i s myslí. Hathajóga je čistota a spojení protikladů (slunce a měsíc) za pomoci cvičení ásan, očistných, relaxačních a koncentračních technik. Využívá mudry (pečetě, spojení), bandhy (tělesné zámky), pránájámu (řízení toku energie pomocí dechových technik) a prátjáháru (umírnění nadvlády smyslů nad námi) pro zlepšení proudění vitální energie - prány. 

Je jen velmi málo lidí, kteří si zachovávají svou sílu a vitalitu až do středního a pozdního věku. Stále více lidí vypadá mnohem starší, než ve skutečnosti jsou. Je několik důvodů, proč člověk stárne rychleji, než náleží k jeho biologickému věku: přemíra stresu a napětí, špatná strava, nedostatek pohybu, špatné pohybové a pracovní stereotypy, sedavý způsob života atd. Nicméně, není potřeba se bát. Člověk má jedinečnou schopnost obnovit a regenerovat své buňky. Musí však pro efektivní regeneraci a „dlouhověkost“ něco dělat. 

Hathajóga působí příznivě na udržení zdraví lidského těla a na svěží a pružnou mysl. Jedním z nejvýznamnějších přínosů hathajógy je schopnost být vitální. Lidé, kteří pravidelně cvičí hathajógu, objeví její neuvěřitelná tajemství. Všechny účinky se nedají slovně popsat. To se musí prožít. To, že se po každé odcvičené lekci cítí člověk lépe, bývá zpravidla důvod, proč se neustále vrací na podložku ke cvičení. Ti, které cvičí pravidelně jógu, spojují pohyb v ásanách a zastavení se v nich s vědomou prací s myslí rozvíjejí svou kondici, odolnost a imunitu. Navíc oživení celého organismu postupně souvisí i s upravením způsobu stravování, který je měněn nenásilně. Prostě jednoho dne uděláte změnu, protože dosavadní strava vás zatěžuje. Ásany a pránájáma, prátjáhára čistí tělo i mysl, a tak proud energie, který člověk při cvičení hathajógy postupně poznává, je neskutečný. 

Hathajóga pomáhá zpomalovat proces stárnutí tím, že poskytuje pružnost páteři, zpevňuje pokožku, odstraňuje napětí a posiluje nejenom břišní svaly. Například není pravděpodobné, že během cvičení jógy vám vznikne tzv. dvojitá brada. Cvičení jógy zlepšuje držení těla, a tím i sebehodnocení. Jógu můžeme nazvat jako přirozený anti-aging moderního světa. Benefity anti-agingu (jógy) jsou: dlouhý život, štíhlé tělo, zvýšená odolnost vůči chorobám, zvýšení vitality a omlazení žláz, které produkují hormony. Působí-li hathajóga prostředky, jako jsou: ásany, očistné techniky, mudry, bandhy, pránájáma a prátjáhára na celý endokrynní systém, vytváří prostředí pro zdravý organismus a funkční tělo. 

Stačí se s pravidelností, nejlépe každý den nebo alespoň 3x týdně, postavit na svou podložku a cvičit. Pamatujte si, že neexistuje žádný kouzelný lektvar, který může prodloužit život, ale pouze vaše péče o sebe sama je rozhodující na cestě ke spokojenosti. Pokud existuje nějaký klíč k delšímu zdravému životu, je to jóga v jakékoliv podobě. 

 

Objednat předplatné