Hatha jóga 12. 12. 2015 PDF Tisk

Hathajóga od A do Z

Miluji volnost, mám rád možnosti, barvy duhy a šíři jógy. V tomto duchu jsem natočil i program hathajóga, ze kterého mám radost. „S odkazem na tradici jógy“ často slýchané přesvědčující argumenty, které říkají jedinci: „Dělej to takhle“, jsou pro mě upozorněním na manipulaci.

Hathajóga od A do Z

Jak krásná je jóga bez přívlastku. Jak silná je svoboda s otevřením klapek na očích, že věci mají být jen černobílé. Dovoluji si vás pozvat k programu hatha jógy, která ve svých různých podobách uspokojí ty, kteří jógu mají rádi a nestavějí si bariéry, jak a co má být. Po mé zkušenosti ze dvou pobytů v Indii a z tréninku jógy si nesu ponaučení:


„Učíme se každou chvíli svého života nehodnotit a přijímat, abychom pochopili, že duha na obloze přináší s sebou možnosti... spektrum pohledů a přístupů. Říkat, že toto je správně a ostatní špatně, je nerozvážností, která určitě postupujícím věkem a zkušenostmi ztratí na své síle. Učit tedy zásadní návody, postupy, stanovovat pravdy stejně jako mluvit o zdravém životním stylu je velice ošemetné. Nejsem guru, ale člověk hledající možnosti, jak se cítit v sobě, ve společnosti nejenom jógy, dobře. Na své cestě jsem vnímal a zažíval mnoho rad, doporučení lidí, kteří mi ukazovali, rádi by diktovali cestu, jak mám jít. Jsem trochu rebel a rada pro mě znamená, zkus a hledej, jak ty můžeš jít! Slepě neposlouchej a vnímej sám sebe, své tělo, respektuj své zkušenosti a nad nikým neohrnuj nos, i když jeho cesta je neslučitelná s tvou. Nemá smysl se trápit a řešit názor a postoj druhého. Je to jeho věc a každého volba. Cesty však nemusí být společné".

A tak, i když vám nyní nabízím výlet k technikám a praxi hatha jógy, neznamená to, že je to pro vás ta správná a jediná cesta. Můžete vyzkoušet... a svobodně se rozhodnout. Obrácením pozornosti dovnitř zjistíme, co nám vyhovuje, a pak můžeme praktikovat s plným vědomím. Učíme se ze života, jsme učeni vždy a všude, když je naše pozornost v přítomném okamžiku.

 

Objednat předplatné